|
کدخبر: 145834

ساخت خانه به صرفه نیست

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان گفت: ساخت‌وساز مسکن برای سرمایه‌گذاران دیگر صرفه اقتصادی ندارد.

راه و مسکن ساخت خانه به صرفه نیست

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان این‌که به دلیل افزایش نرخ مصالح ساختمانی ساخت مسکن دیگر به‌صرفه نیست، گفت: با این وضعیت، باید در سایر کشورها سرمایه‌گذاری کنیم.

فرشید پورحاجت با اشاره به بازار لجام‌گسیخته فولاد کشور، اظهار کرد: مدت‌هاست بازار فولاد درگیر رانت، فساد، سوداگری، دلال بازی و سفته‌بازی است و از بدماجرا هم این است که کسی هم جلوی این نابسامانی را نمی‌گیرد.

وی تصریح کرد: متاسفانه نه فولاد ۹۰۰۰ تومانی به بازار آمد و نه خبری از کارت مصالح ساختمانی شد.

وی بیان کرد: بحث کارت مصالح ساختمانی فقط در حد صحبت‌های رسانه‌ای مسئولان باقی مانده است، مانند سایر شعارها در حوزه مسکن.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با یادآوری این‌که طی روزهای گذشته اعلام کرده‌اند مسکن در حال ارزان شدن است، افزود: این در حالی است که مصالح اصلی ساخت‌وسازها گران شده؛ به‌عنوان مثال نرخ بتن طی ۳ ماه اخیر حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و فولاد نیز نسبت به سال گذشته بیش از ۳۵۰ درصد گران شده است.

پورحاجت با بیان " با این وضعیت باید در خواب، رویای ارزان شدن نرخ مسکن را ببینیم"، اضافه کرد: واقعیت کف بازار چیز دیگری را می‌گوید.

وی چالش اصلی بازار مسکن و ساخت‌وسازها در این بخش را نوسانات شدید نرخ فولاد عنوان کرد و گفت: این داستان تا کی باید ادامه داشته باشد، چرا فولاد در بورس عرضه نمی‌شود. نقش وزارت صنعت در این قضیه چیست.

وی تاکید کرد: بنده علاقه‌ای به استفاده از کالای خارجی در ساخت‌وسازهای مسکن ندارم، اما با این شرایط اگر وزیر صمت مجوز ۴ ماهه واردات فولاد را صادر کند، نرخ فولاد در کشور ۵۰ درصد کاهش می‌یابد. در این صورت قیمت‌ها به شدت کاهش خواهد یابد. ما به تولید داخل و حمایت از آن اعتقاد ۱۰۰ درصدی داریم، اما وضعیت کنونی بازار فولاد تولید رانتی بوده و حمایت از سوداگری در بخش فولاد است.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با بیان این‌که ساخت‌وساز مسکن برای سرمایه‌گذاران دیگر صرفه اقتصادی ندارد، اظهار کرد: به دلیل وضعیت موجود، به فکر سرمایه‌گذاری در بخش ساخت‌وساز مسکن سایر کشورها افتاده‌ایم.

منبع: تسنیم

ارسال نظر