|
کدخبر: 144917

رکود طولانی در انتظار بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه افزایش سقف وام بانکی با توجه به شرایط فعلی تاثیری در بازار مسکن ایجاد نمی‌کند گفت: متقاضیان توان بازپرداخت اقساط وامهای سنگین را ندارند، بانک‌ها هم تمایلی به افزایش سقف و مدت بازپرداخت نشان نمی‌دهند؛ در این شرایط عملا متقاضیان واقعی تا مدتها از بازار مسکن دور خواهند بود.

راه و مسکن رکود طولانی در انتظار بازار مسکن

حسن محتشم اظهار کرد: علت اصلی رکود معاملات و رکود ساخت‌وساز، عدم ثبات پول ملی است که وابستگی شدیدی به دلار و درهم دارد. این نابسامانی باعث افزایش قیمت مسکن و پایین آمدن توان خریداران مصرفی شده است. به تبع آن ساخت‌وساز نیز افت محسوسی پیدا کرده است.

وی افزود: عدم ثبات ارزش پول ملی باعث شده که سازنده نداند در آینده قیمت تمام شده چقدر درمی آید. اگر دلار روی هر عددی تثبیت شود تکلیف سازنده و تولیدکننده مسکن روشن می‌شود اما این بلاتکلیفی باعث سردرگمی سازندگان و انبوه سازان برای برنامه‌ریزی شده است.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه تا زمان افزایش توان متقاضیان واقعی، ساخت‌وساز در رکود باقی می‌ماند گفت: بخش مسکن با پارادوکس مواجه شده است؛ از یک طرف تقاضا برای مسکن رو به افزایش است و از سوی دیگر با قفل شدگی معاملات مواجهیم.

محتشم تصریح کرد: آنچه باعث افزایش قیمت مسکن شده، تقاضای واقعی نیست؛ زیرا افراد فاقد مسکن توانایی کافی برای خرید ندارند. طی سه سال گذشته رشد قیمتها از تقاضای سرمایه‌گذاری نشأت گرفته است. اگر تقاضای واقعی و مصرفی هم به معاملات اضافه شود احتمالا در آینده افزایش قیمت بیشتری را شاهد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه از آبان امسال پرداخت وام به خانه اولی‌ها متوقف شده است گفت: برای متقاضیان خرید مسکن، تنها راه دریافت وام، خرید اوراق تسهیلات مسکن است که در تهران به هر نفر ۱۰۰ میلیون تومان به اضافه ۴۰ میلیون تومان بابت تعمیرات پرداخت می‌شود. اگر زوج باشند ۲۴۰ میلیون تومان وام با سود ۱۷.۵ درصد تعلق می‌گیرد که اقساط آن سنگین می‌شود. همچنین برای دریافت این مبلغ حدودا باید ۳۵ میلیون تومان اوراق خریداری شود و عملا حدود ۲۰۰ میلیون تومان دست زوجها را می‌گیرد که عملا با توجه به قیمت مسکن در تهران می‌شود ۷.۵ متر خانه با آن خریداری کرد.

این کارشناس بازار مسکن افزایش سقف تسهیلات با توجه به شرایط فعلی را غیر اجرایی دانست و گفت: در کشورهای توسعه یافته معمولا ۹۰ درصد مبلغ مسکن از سوی دولت تسهیلات پرداخت می‌شود اما هم اکنون در ایران قابل اجرا نیست. مدت زمان پرداخت تسهیلات باید ۳۰ ساله و نرخ سود آن باید تک رقمی شود. اما می‌بینیم که بانک‌ها تمایلی به پرداخت وام مسکن ندارند؛ زیرا با توجه به شرایط تورمی اقتصاد ایران، پرداخت وامهای طولانی مدت برای بانک‌ها به صرفه نیست.

مسکن در تهران متری ۲۶.۹ میلیون تومان

آذرماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت مسکن شهر تهران بر اساس معاملات ماه مذکور ۲۶ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل ۱.۱ درصد کاهش و ۹۸.۹ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در آذرماه سال ۱۳۹۹ حدود ۲.۶ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۳.۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد. بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم ۳۹.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

 

منبع: ایسنا
 • مردم ارسالی در

  قیمت گذاری را به شورای رقابت محول کنید. تا با مافیا بازی مسکن را مثل خودرو مجبور به خروج از رکود کند.
  و قیمتهای سر سام اور را سرسام اور تر کند.
  تا باعث شود. علی آقا و حسن اقا ذوق کنند. و به مردم
  ریش خند بزنند. و در محفلهای خصوصیشان مسخره کنند. که چگونه مردم را جای خوشان نشاندیم ‌که دیگر با ما نمیتوانند مخالفت کنند.

 • رضا صحبتی ارسالی در

  سلام
  اساتید جهانی پیشگویی
  برای پایین آوردن قیمت مسکن نیاز هست آهن ۲۰درصد در یک هفته بالا نرود و مصالح ساختمان طی ماه گذشته ۲۵ در صد گران شده را کنترل کنید

  ببخشید بنده چون مثل شما تحصیل کرده دانشگاه نیستم جهت اطلاع عرض کردم
  یا حداقل زمینهای دولتی در شهرهای اقماری اطراف مثلا تهران را به دلالان عزیز اقساطی ندهند که این سودج یان هم چند برابربه سازنده ها بفروشند

ارسال نظر