|
کدخبر: 160287

هیچ کس حق برخورد با دستفروشنان را ندارد

مدیرعامل شرکت حریم‌بان و شهربان تهران از شهروندان تهرانی خواست که تنها از روزبازارها و شب‌بازارهایی که شهرداری در نظر گرفته است خرید کنند و تأکید کرد: هیچ‌کس حق ندارد با دستفروش‌ها برخوردی داشته باشد؛ اقدام شهرداری تنها در قالب توصیه و نصیحت است.

جامعه هیچ کس حق برخورد با دستفروشنان را ندارد

سید امیر فتاحیان درباره ساماندهی دستفروشان در روزهای پایانی سال اظهار کرد: هر اقدامی که برای رفع سد معبر از سوی شرکت حریم‌بان انجام می‌شود با هماهنگی و همراهی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت شهری بر این موضوع تأکید دارد که ساماندهی باید همراه با رفع سد معبر باشد از شهروندان تهرانی درخواست کرد که با توجه به ویروس همه‌گیر کووید۱۹ رعایت کنند و در شرایط کنونی تنها از مراکزی که توسط شرکت ساماندهی برای عرضه اجناس از سوی دستفروش‌ها در نظر گرفته شده است خرید کنند که هم سلامت آنها و هم جامعه به خطر نیفتد.

فتاحیان تصریح کرد: مسائل بهداشتی و پروتکل‌ها در مکان‌هایی که شرکت ساماندهی در نظر گرفته است رعایت می‌شود و طبیعتاً در این بازارها شهروندان نسبت به کرونا با آسیب کمتری مواجه خواهند شد و شرایط بهتری برای آنها در ایام عید در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت حریم‌بان و شهربان تهران همچنین از اجرای طرح‌هایی برای انتقال و هدایت دستفروشان به‌سمت روز بازارها، شب‌بازارها و پارک‌بازارهایی که توسط شرکت ساماندهی در نظر گرفته شده است، خبر داد.

وی گفت: این طرح‌ها در بعضی از مناطقی که کلنی سد معبر و دستفروشی وجود دارد با همراهی یگان حفاظت شهرداری تهران و نیروی انتظامی اجرایی خواهد شد.

فتاحیان ادامه داد: تمام درخواست شرکت حریم‌بان و شهرداری تهران این است که همه دستفروشان با مأموران شهرداری در ساماندهی و انتقالشان به مکان‌هایی که توسط شهرداران مناطق در نظر گرفته شده است همکاری کنند تا هم شهر به‌لحاظ تردد شهروندان مدیریت شود و هم از آسیب ویروس کرونا در امان باشیم؛ مناطقی مانند یک، ۱۲،۱۳،۱۵ و ۶ مناطقی هستند که ممکن است که با کلنی دستفروشی و سد معبر مواجه شوند و دستفروشان این مناطق باید به‌سمت روزبازارها هدایت شوند.

وی افزود: شرایط طوری نیست که کسی از خطر کرونا در امان باشد و مردم باید خودشان هم رعایت کنند و از افرادی که هر جایی بساط‌گستری کردند، خرید نکنند؛ شهروندان باید با شهرداری همراه شوند که این افراد را به‌سمت نقاطی که برای آنها در نظر گرفته شده است هدایت شوند تا هم آنها بتوانند ارتزاق کنند و هم از آسیب‌های بهداشت عمومی در امان باشیم.

فتاحیان با اشاره به اینکه دستفروش‌ها شهروند جامعه هستند و برای تأمین معاش خود می‌خواهند دستفروشی کنند، گفت: شهرداری اعتقادی به برخورد با دستفروش‌ها ندارد؛ در دو سال و نیم اخیر هم هیچ برخوردی با دستفروش‌ها نشده است. شهرداری معتقد به ساماندهی و هدایت این افراد به‌سمت نقاطی است که برای کسب‌و‌کار آنها در نظر گرفته شده است.

وی ادادمه داد: این اقدام در درجه اول باید باعث گسیل جمعیت از اطراف تهران نشود و لازم است این امر مدیریت شود؛ از سوی دیگر عصبانیت دستفروشی که تأمین معاش می‌کند و گله دارد نباید باعث برخورد تند نیروهای شهرداری شود. هیچ کس حق ندارد با دستفروش‌ها برخوردی داشته باشد؛ اقدام شهرداری تنها در قالب توصیه و نصیحت است؛ در همه مناطق از جمله عبدل‌آباد و مابقی اماکن همین‌طور است.

فتاحیان در مورد دیگر اقدامات شرکت حریم‌بان و شهربان در روزهای پایانی سال و ایام عید گفت: هر جایی که افراد سودجو در نظر داشته باشند چه در حوزه شهر و شهرسازی و چه در حوزه حریم ساخت‌و‌ساز غیرمجازی را انجام دهند حتماً ممانعت می‌شود.

وی از شهروندان درخواست کرد که هرگاه با چنین رویداد و تخلفی که از نظر آنها مشهود است و کسی ساخت‌و‌ساز غیرمجاز می‌کند، مواجه شدند حتماً با سامانه ۱۳۷ و ۱۸۸۸ شهرداری تهران تماس بگیرند. نمایندگان حریم‌بان با فوریت به این مناطق اعزام می‌شوند و از تخلف ساخت‌و‌ساز آن محل که به‌صورت غیرمجاز انجام می‌شود، جلوگیری می‌کنند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...