|
کدخبر: 168767

قیمت آهن ترمز برید!

رئیس اتحادیه آهن گفت: مشخص نیست که بیش از ۶۰ درصد از ۱۵ میلیون تن فولاد مصرفی با چه قیمتی در داخل کشور در دسترس مردم قرار گرفته و همچنین قیمت گذاری ها بر چه مبنایی و با چه سیستمی انجام شده است.

تجارت قیمت آهن ترمز برید!

حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه آهن، فولاد و فلزات کشور در رابطه با قیمت آهن و فولاد اظهار کرد: مشخص نیست که بیش از ۶۰ درصد از ۱۵ میلیون تن فولاد مصرفی با چه قیمتی در داخل کشور در دسترس مردم قرار گرفته و همچنین قیمت‌گذاری‌ها بر چه مبنایی و با چه سیستمی انجام شده است.

با اینکه بیش از یک ماه از آغاز سال جدید نگذشته است، اما قیمت آهن، میلگرد و فولاد مجددا گران شده است. رئیس اتحادیه آهن، فولاد و فلزات تهران نسبت به روند افزایشی قیمت آهن و فولاد اعلام نارضایتی کرد و در این رابطه گفت: قیمت آهن و فولاد به صورت دستوری و بخش نامه‌ای معین شده است و این قیمت‌گذاری از سوی دولت و بدون اطلاع اتحادیه و فعالان صنفی صورت گرفته است.

وی بر این مسئله تاکید کرد که روش‌های قیمت‌گذاری محصولات فولادی مورد تایید اتحادیه نیست و در این رابطه افزود: سالیانه هزاران میلیارد تومان تراکنش و نقل و انتقال پولی فولاد صورت می‌گیرد و مشخص نشده است که این تراکنش‌ها از چه کانالی انجام می‌گیرد. بر اساس اظهارات رئیس اتحادیه آهن و فولاد تهران، وزارت صمت برای قیمت‌گذاری آهن و فولاد جلساتی را تشکیل می‌دهد که این جلسات بدون حضور نماینده اصناف و همچنین نماینده توزیع کننده برگزار می‌شود.

بخش دولتی و نیمه دولتی هم مانع از عملکرد شفاف این حوزه شده و در این بین این سوال پیش می‌آید که قیمت‌هایی که در بخش آهن و فولاد ارائه می‌شود با چه پشتوانه منطقی و استدلال علمی صورت می‌گیرد؟ در این میان چه کسی مصرف کننده بوده است و چه کسانی توزیع کننده بوده‌اند و بورس، این کالا را به چه کسانی فروخته است؟

در حال حاضر هر کیلو میلگرد در بازار ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده است و قیمت آهن نیز در همین محدوده قرار گرفته است. روز گذشته نیز پس از منتشر شدن فایل صوتی ظریف، برخی بر این باور بودند که بازار ارز روندی صعودی را تجربه خواهد کرد اما در ساعاتی از روز نرخ دلار به ۲۳ هزار و ۶۵۰ تومان رسید و نسبت به روز قبل خود ۳۰۰ تومان کاهش یافت.

در این میان برخی نیز معتقدند که اثرات این فایل علی الخصوص از جانب روسیه طی هفته‌های آینده نمایان می‌شود و موجب ایجاد مشکلاتی خواهد شد. از سوی دیگر، بورس کالا نسبت به هفته قبل، قیمت پایه شمش در معاملات روز جاری را یک درصد افزایش داد و همین مسئله موجب شد قیمت‌ها در بازار آهن که در دو روز ابتدایی هفته با ثبات همراه بود، مجددا روی ریل صعودی قرار بگیرند.

 

منبع: آهن پرایس
  • ناشناس ارسالی در

    ازیک طرف قیمت مسکن بایدنزولی شودازطرف دی گرقیمت مصالح وآهن آلات بالاست

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...