|
کدخبر: 161472

صدور دستور ترخیص ۹۰ درصدی روغن از گمرک

معاون فنی گمرک ایران، از ترخیص فوری و ۹۰ درصدی روغن‌های خام اظهار شده به گمرکات مازندران خبر داد.

تجارت صدور دستور ترخیص ۹۰ درصدی روغن از گمرک

آقای مهرداد جمال ارونقی گفت: با توجه به وضعیت روغن در سطح کشور، طی آخرین اقدامات صورت گرفته از سوی این سازمان جهت تسریع و تسهیل ترخیص روغن‌های موجود در گمرک بر ترخیص ۹۰ درصدی تاکید و در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: بر این اساس با توجه به حجم ۴۸۵۰ تنی روغن وارد شده توسط شرکت بازرگانی دولتی، گمرکات مربوطه مکلف شدند نسبت به ترخیص ۹۰ درصد روغن خام اظهاری با اخذ مجوز‌های قانونی و بدون کد رهگیری بانک اقدام کنند.

ارونقی همچنین اشاره‌ای به آخرین وضعیت موجودی روغن خام در گمرک و بنادر داشت و یادآور شد که درحال‌حاضر ۳۴۵ هزار تن روغن خام دپو شده است که بعد از انجام تشریفات گمرکی ترخیص خواهد شد.

به گفته وی درحال‌حاضر یک فروند شناور حاوی ۵۰۰۰ تن و دو کشتی حاوی ۲۵ هزار و ۵۰۰ تن و یک فروند شناور حاوی ۲۵ هزار تن روغن خام در حال تخلیه در بنادر نوشهر، امام خمینی (ره)، شهید رجایی هستند. همچنین شناور‌های حاوی ۵۰۰۰ تن روغن در بندر امیرآباد، ۳۰ هزار تن بندر امام خمینی (ره) و ۳۰ هزار تن دیگر هم در بندر شهید رجایی در انتظار صدور مجوز پهلوگیری قرار دارند.

نوسان بازار روغن و کمبود آن در بازار در ماه‌های اخیر موجب شکل گیری صف‌های طولانی برای تأمین این کالا شده است و حواشی خاص خود را به همراه داشته است. در این جریان مسئولان مربوطه بار‌ها وعده تنظیم بازار را داده‌اند، اما تاکنون این موضوع عملیاتی نشده است.

این در حالی است که گزارش‌های رسمی مرکز آمار بیانگر آن است که نرخ روغن به طور متوسط از ۶۸ تا ۱۳۹ درصد نسبت به پارسال افزایش داشته است.

منبع: برنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...