|
کدخبر: 166822

کره جنوبی از ژاپن به امریکا شکایت کرد

وزیر خارجه کره جنوبی در مورد تصمیم توکیو برای ریختن آب تصفیه شده نیروگاه هسته ای فوکوشیما "دای ایچی" در اقیانوس شکایت کرد.

بین‌الملل کره جنوبی از ژاپن به امریکا شکایت کرد

 دولت ژاپن قصد دارد این پساب را برای حذف بیشتر مواد رادیو اکتیو تصفیه و رقیق کند، بنابراین غلظت تریتیوم باقیمانده قبل از تخلیه بسیار کمتر از استانداردهای سازمان جهانی بهداشت خواهد بود.

جان کری روز دوشنبه در سئول به خبرنگاران گفت: آمریکا اطمینان دارد که دولت ژاپن در حال رایزنی کامل و مشورت با آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

او گفت: ژاپن «در مورد این تصمیم گیری و روند کار» بسیار شفاف عمل کرده است ضمن اینکه برای آمریکا مناسب نیست که در این روند مداخله کند.

آژانس انرژی اتمی نیز از این تصمیم ژاپن حمایت می کند.

دولت ژاپن می گوید برای جلب موافقت جامعه بین الملل توضیحات مفصلی در این خصوص ارائه خواهد داد.

بر اساس تصمیم دولت ژاپن، رها سازی آب رقیق شده حدود دو سال دیگر آغاز می شود و انتظار می رود کل فرآیند دهه ها به طول انجامد.

علنی شدن تصمیم دولت ژاپن برای رهاسازی آب های آلوده تا کنون با محکومیت سریع گروه های زیست محیطی روبرو بوده است.

گروه صلح سبز ژاپن اعلام کرد که رهاسازی آبهای آلوده را به شدت محکوم می کند که حقوق بشر و منافع مردم در فوکوشیما، ژاپن و منطقه آسیا و اقیانوسیه را کاملا نادیده می گیرد.

وزارت خارجه چین نیز در واکنش به این تصمیم توکیو، سفیر ژاپن در پکن را احضار و مخالفت این کشور با تصمیم دولت توکیو مبنی بر تخلیه پسماند نیروگاه هسته ای فوکوشیما در دریا را به وی اعلام کرده است.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...