|
کدخبر: 149637

خبر خوب برای بورس بازان

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: آشکارا وضعیت شرکت‌های بورسی به چند دلیل قطعا بهتر شده است چرا که هم نتیجه انتخابات امریکا به بهبود وضعیت بازارهای جهانی کمک کرد و هم نرخ دلار نیمایی به نرخ بازار آزاد نزدیک شد.

بورس خبر خوب برای بورس بازان

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه، درباره وضعیت شرکت‌های بورسی در فصل پاییز و مقایسه آن با فصل تابستان گفت: آشکارا وضعیت شرکت‌های بورسی به چند دلیل قطعا بهتر شده است چرا که هم نتیجه انتخابات امریکا به بهبود وضعیت بازارهای جهانی کمک کرد و هم نرخ دلار نیمایی به نرخ بازار آزاد نزدیک شد. در همین حال اما رکود در بازار داخلی همچنان سبب شده است بازار همچنان بحث صادرات به جلو ببرد و در بازار داخلی همچنان شرکت‌ها با رکود نسبی همراه هستند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: آمارها نشان می‌دهد میزان فروش شرکت‌های بورسی در فصل پاییز به ۲۵۱هزار میلیارد تومان بالغ شد که نسبت به ۱۹۳هزار میلیارد تومان فصل تابستان ۵/ ۳۰درصد بیشتر بود. همین رشد را در مورد سود عملیاتی و سود خالص هم می‌بینیم که نرخ رشد سود عملیاتی شرکت‌ها در فصل پاییز به تابستان ۷۹/ ۳۴درصد و سود خالص ۷۹/ ۳۱درصد بوده است. این ارقام البته در فصل تابستان به بهار امسال بیشتر بود. در فصل تابستان به فصل بهار میزان فروش ۹۷/ ۴۸درصد، سود عملیاتی ۵/ ۸۶درصد و سود خالص ۶/ ۹۵درصد رشد را نشان می‌دهد.

دارابی با بیان اینکه «در همین حال بهترین رشدها در بازار را گروه‌های وابسته به بازار جهانی رخ داده است» گفت: به‌عنوان نمونه گروه آهن و فولاد متشکل از ۱۶نماد در فصل پاییز نسبت به فصل تابستان هم در فروش و هم در سود محقق شده به ترتیب ۴۱و ۴۰درصد بهتر عمل کردند. در گروه تولید کود اوره از زیر مجموعه‌های پتروشیمی هم ما شاهد رشد فروش به میزان ۷۴درصد و رشد سود خالص به میزان ۲۴درصد بودیم.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: فلزات غیر آهنی نیز در این مدت ۲۰درصد در سود بالاتر رفتند در همین حال برخی از گروه‌ها نیز هر چند بیشتر فروختند نظیر گروه خودرویی که ۴۰درصد بیشتر فروش کرد اما به سود نرسیده ولی زیان آنها در این فصل ۵۶درصد کمتر شد.

او گفت: در این میان گروه حفاری با افت ۵۰درصدی فروش کارنامه خوبی به جای نگذاشت و گروه سیمانی نیز حتی با رشد ۱۰درصدی فروش با افت ۹درصدی سود خالص همراه شد.در گروه ساختمانی نیز هرچند فروش در فصل پاییز با ۳۲درصد رشد فروش مواجه شد اما در سود خالص راه به جای نبرده و ۷۰درصد سود این گروه نسبت به فصل تابستان افت کرده است.

 • ناشناس ارسالی در

  باید تو بورس شاشید. بورس دیگه بورس نمیشه .ما که چند روز پیش با ۷۰ درصد ضرر و زیان خارج شدیم و رفتیم پولمو رو طلا و سکه خر یدیم .تا حالا خدا رو شکر سود خوبی داشتیم .هرکی تو بورس باشه ضرر میکنه.این خبرهای خوش بورسی هم همه ش دروغ و کذب هست.میخوا ن بیشتر مال مردم رو چپاول کنند.

 • ایرانی ارسالی در

  مثل این که رنگ ها رو تشخیص نمی دن . رنگ قرمز نشانه ی بهتر دنه ؟ 18 میلیون شده 6 میلیون نشانه ی بهتر شدنه ؟ چرا این همه د روغ می گید ؟ با دروغ های شما مملکت به ای ن روز افتاده .

  • ناشناس ارسالی در

   خیر دوست عزیز رنگ سبز نشانه سود و بهتر ش دن نسبت به قیمت روز قبل هست

 • ناشناس ارسالی در

  در آینده نزدیک یک برگ سهام هم برای خرید پیدا نخواهید کرد

ارسال نظر