|
کدخبر: 107920

این بورس بازان غافلگیر شدند!

شاخص کل بورس تهران، هفته گذشته رشد ۱۴۶۶۰۷ واحدی تجربه کرد و در پایان روز چهارشنبه، روی عدد ۱۶۱۲۸۸۲ ایستاد. ارزش معاملات به ۱۳۷۳۹ میلیارد تومان رسید.

بورس این بورس بازان غافلگیر شدند!

حجم معاملات نیز عدد ۹۱۸۰ میلیون سهم را رقم زد. در بازار فرابورس، آیفکس ۹۸۷ واحد به پیش رفت و در ارتفاع ۱۶۰۱۳ واحدی آرام گرفت. ارزش معاملات ۵۴۵۹ میلیارد تومان شد. حجم معاملات نیز روز چهارشنبه به ۲۵۱۹میلیون سهم رسید.

غافلگیری سهامداران

بازار هفته گشته با خبر قابل معامله شدن صندوق دارا یکم کار خود را آغاز کرد. بازگشایی نماد این صندوق با بازدهی بیش از ۱۰۰ درصدی، بسیاری از سهامداران را غافلگیر کرد. حقوقی‌ها سکاندار خرید در صبا بودند و معاملات جذابی را در این نماد رقم زدند. در گروه بانکی نیز، حقوقی‌ها نقش پررنگی در نماد وبملت داشته و بیش از ۱۳۱ میلیون سهم روی این نماد داد و ستد شد. سهامداران حقیقی توجه ویژه‌ای به گروه پالایشی و فلزی داشتند و حمایت جانانه‌ای از شپنا و فولاد انجام دادند. در گروه رایانه شاهد خروج پول بودیم. نماد سپ تا مرز صف فروش پیش رفت. در نهایت بازار، خالص ارزش معاملاتی بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد تومان رقم زد که افت حدود ۲۰ درصدی نسبت به روز کاری قبل داشت.

شکست رکورد ارزش معاملات

معاملات روز یکشنبه با افزایش عرضه و تشکیل صف فروش همراه شد. رکورد ارزش معاملات شکسته شد و خالص ارزش معاملات به ۲۶،۲۵۹ میلیارد تومان رسید که حدود ۲ برابر روز کاری قبل بود. نزدیک شدن به مقاومت روانی شاخص کل در سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی، تنش بر بازار را افزایش داده بود که قدرت پول این چالش را برطرف کرد. مهم‌ترین خبری که اذهان عمومی را تحت تاثیر قرار داد، کاهش ۲۰ درصدی کارمزد معاملات بود.

بد نیست به گروه مطرح بازار در معاملات یکشنبه اشاره کنیم. گروه پالایشی و روان کار مورد توجه حقیقی‌ها قرار گرفتند. نمادهای بانکی‌ها نیز مصرانه توسط حقیقی‌ها و حقوقی‌ها خرید شدند. از جمله نمادهای مورد توجه بانکی می‌توان به وپاسار و وبملت اشاره کرد.

ناخرسندی سهامداران

دوشنبه، خروج پول اندکی را شاهد بودیم که غالبا مرتبط با گروه چند رشته‌ای صنعتی بود. دارویی‌ها جز گروههای مطرح بازار بودند. نماد برکت از گروه دارویی توجه حقیقی‌ها را خود جلب کرد.

ارزش معاملات روز سه شنبه نسبت به دو روز قبل خود، کاهش قابل توجهی داشت و به ۱۴۰۴۰ میلیارد تومان رسید. سکاندار بازار کماکان فلزی ها، بانکی‌ها بودند. گرچه غذایی‌ها نیز در این هفته خوش درخشیدند.

خبر مهم سه شنبه کاهش حد اعتبارات کارگزاری‌ها از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد بود که به مذاق خیلی سهامداران خوش نیامد. خبر مثبتی را نیز شنیدیم و آن هم پیشنهاد کاهش مالیات برای شرکت‌ها در سه ساله منتهی به ۹۹ بود. البته اعلام نظر اتاق ایران در خصوص تعیین ضرایب قیمتی زنجیره فولاد وآزادسازی صادرات در زنجیره فولاد نیز از دیگر اخبار منتشر شده هفته گذشته است.

 همچنان نیازمند زیرساخت‌های بهتر

برسیم به معاملات جذاب چهارشنبه و عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین که غوغا به پا کرد. مشارکت بیش از ۴.۵ میلیون کد در این عرضه اولیه و اختلال در سیستم‌های بانکی کارگزاری ها، بار دیگر نشان داد مشارکت حداکثری سهامداران نیازمند زیرساخت‌های بهتری است.

در عرضه اولیه سیتا، تعداد ۱،۳۲۰،۰۰۰،۰۰۰ سهم معادل ۱۲% ازشرکت در بازار دوم بورس جهت عرضه به عموم عرضه شد. گفتنی است ۳ درصد نیز به صندوق‌ها تعلق می‌گیرد.

 البته خبر دیگر برگزاری مجمع پتروشیمی جم بود که با تقسیم سود ۲۴۰ تومانی موافقت شد. گفتنی است این شرکت برنامه افزایش سرمایه تا پایان سال در پیش دارد.

بازار روزهای حساسی را پشت سر می‌گذارد. نه رشدهای چشم گیر ابتدای ۹۹ را میبینیم نه افت‌های نگران‌کننده و فرصت خروج! در این میان فقط احتیاط و بررسی دقیق تر شرکت‌ها می‌تواند کمک کند تا حداکثر سود را از بازار کسب کنیم.

 

منبع: صدای بورس
  • اشنا ارسالی در

    اینکه عالیه کاش مردم ایران همیشه وضع اقتصادیشون رشرکنه .ایرانیا لایق بهترینها هستن درسته که من سرمایه ای ندارم کلی مردم ایرانو شادمیبنم خیییییلی خوشحال میشم .انشالله تحریم ها هم تموم میشه کشورعزیزمون جشن میگیرن جوونامونم سروسامون میگیرن 😊

  • ناشناس ارسالی در

    سلام.چرا.گفته.اند.امروز.بورس.دستوری.عمل.میکند.کسی.میداند.چرا.

ارسال نظر