|
کدخبر: 100260

مشمولان سهام عدالت بخوانند!

تنها یک هفته تا زمانی که مشمولان سهام عدالت فرصت دارند نحوه مدیریت سهام خود را مشخص کنند باقی مانده است. در این فرآیند یکی از نکات مهم "کد بورسی" است که گرچه برای همه سهامداران لازم است اما این افراد برای اخذ آن فعلا نیازی نیست اقدامی انجام دهند.

بورس مشمولان سهام عدالت بخوانند!

۹ اردیبهشت بود که مقام معظم رهبری ابلاغیه "آزادسازی" سهام عدالت را صادر کردند. در این راستا از ۱۰ اردیبهشت ماه به مشمولان سهام عدالت فرصت داده شده تا چنانچه قصد دارند سهام خود را به صورت مستقیم مدیریت کنند، با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی SAMANESE.IR، مدیریت مستقیم را انتخاب کنند.

روش مستقیم

مشمولان باید توجه داشته باشند که درصورت انتخاب آزادسازی به روش مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت به صورت مستقیم و بدون واسطه به سهامدار سهام عدالت، تخصیص و انتقال خواهد یافت. به عبارت دیگر، به میزان سهام تخصیص یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت و به تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی تخصیص خواهد یافت. علاوه بر آن این دسته از مشمولان سهام عدالت، به ازای سهام شرکت‌های غیربورسی سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نیز دریافت خواهند کرد.

در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص یافته به عهده سهامداربوده و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص یافته، قابلیت نقل و انتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین شده توسط شورای‌عالی بورس صورت خواهد گرفت. همچنین مطابق قانون تجارت افراد سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص یافته از جمله سود و امثال آن بهره‌مند خواهند شد.

سهامداران می‌توانند دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مذکور با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) به نشانی sejam.ir از تعداد سهام تخصیص یافته نزد شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت مطلع شوند. بهره‌مندی از خدمات قابل ارائه از جمله ایجاد امکان معامله‌پذیری سهام تخصیص یافته در آینده منوط به مراجعه به سامانه سجام، ثبت نام و احراز هویت غیرحضوری در مراکز تعیین شده است.

 همچنین افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سهام شرکت‌های بورسی تخصیص یافته روی کد بورسی خودشان منتقل می‌شود. این افراد از بابت سهام شرکت‌های غیربورسی، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی هم خواهند بود.

روش غیرمستقیم

درصورت انتخاب آزاد‌سازی به روش غیر مستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت، از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و سهامدار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت. در این روش سود یا زیان قابل تخصیص به سهامدار براساس نحوه عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی تعیین و تخصیص پیدا خواهد کرد. با این تفویض اختیار، سهام شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت متعلق به سهامدار توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد.

افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب می‌کنند، سهامدار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی خواهند بود. قرار است شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بازار سرمایه پذیرش شوند و سهام این شرکت‌ها خرید و فروش واقع شود. بنابراین این افراد می‌توانند نسبت به فروش سهام خود در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اقدام کنند.

درمورد اینکه چه تضمینی وجود دارد که در روش غیرمستقیم شرکت‌های استانی دارایی سهامدار را حفظ و افزایش دهند، باید گفت این موضوع به نحوه عملکرد و میزان موفقیت یا عدم موفقیت مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری در مدیریت دارایی‌های تخصیص یافته بستگی دارد.

اخذ کد بورسی ضروری است؟

اما آنچه که در این میان اهمیت دارد، کد بورسی مشول است. سهامداران چه روش مستقیم و چه روش غیرمستقیم را انتخاب کنند، نیازمند کد بورسی هستند اما برای اخذ این کد، فعلا نیاز نیست اقدامی انجام دهند.

طبق تصمیماتی که در شورای‌عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار گرفته شده است، هیچ یک از خدمات مربوط به مشمولان سهام عدالت نیاز به مراجعه حضوری نخواهد داشت. چنانچه افراد شماره تلفن همراه و حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی‌سازی (samanese.ir) وارد کرده باشند، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به صورت خودکار برای همه مشمولان سهام عدالت کد بورسی صادر خواهد کرد و نیازی به مراجعه حضوری به هیچ جایی نخواهند داشت.

درواقع مشمولان سهام عدالت باید توجه داشته باشند که در این مرحله نیازی به اخذ کد بورسی برای سهامداران وجود ندارد. افرادی که کد بورسی دارند نیز نیازی نیست که درحال‌حاضر اقدام خاصی انجام دهند. بعد از اتمام مهلت اعلام شده برای انتخاب روش آزاد سازی، در صورت نیاز به اقدام خاص، از سوی مراجع ذیربط به سهامداران اطلاع داده خواهد شد.

بنابراین درحال‌حاضر نیازی به مراجعه جهت دریافت کد بورسی نیست. بنا بر دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی برای کلیه سهامداران سهام عدالت کد بورسی صادر می‌شود و جزییات آن اعلام خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

منبع: همشهری آنلاین
 • محمد عبداللهی ارسالی در

  من کد بورسی و پیگیری را دارم

 • ناشناس ارسالی در

  پس سهام فوت شدگان چی میشه به دارین نمیدهند

  • ناشناس ارسالی در

   من هنوز ثبت نام نکردم چیکار کنم ......

 • فهیمی راد ارسالی در

  سلام ماکه ثبت ناممان ناقصه یعنی نمیدونستیم طی سه مرحله ثبت نام میشه وفقط یک مرحله ثبت شده که چیزی نریختن برامون تکلیف چیه.

 • صنم ارسالی در

  سلا م ببخشید من میخوام سهامم غیر مستقیم بکنم الان پشیمانم وبدون آگاهی این کارو کردم لطفا یک فرصت بهم بدین که انصراف بدم

 • حسین ارسالی در

  من جزمعتادان بهبودیافته هستم که درهمان مراحل اول ازطریق فراخوان بهزیستی به ماسهام واگذارشدارزش سهام روی برگه نوشته نیست اماچراماکه ازطریق بهزیستی سهام گرفتیم چراالان ارزش سهاممان۴۱۲هزاره پس چی شدمشمولان بهزیستی؟

 • هومان ارسالی در

  کدوم روش انتخاب کنیم ما ک از بورس سر در نمیاریم چکار کنیم

 • خسرو ارسالی در

  شما که ریش و قیچی دست خودتان است هر کاری میخواهید بکنید حالا اگر احمدی نژاد بود تا حالا هر فرد ایرانی سهام داشت یک...دوم این چند سال سود سهام را داده بود ۳ نمیگویم بیشتر لااقل سهام پنجاه میلیون بود

 • احمدی ارسالی در

  برای فرزندانی که سهم ندارند سهام عدالت صادر نمیشودمثل پسرم که متولد۸۶و دو دختر کوچکم چند بارهم پیگیری کردم

 • حسن کشاورز ارسالی در

  سلام
  کسانی که کد بورسی دارند از کی سهام میاد تو پورتفوی؟
  از کی قابل معامله خواهد بود؟
  اگه راهنمایی بفرمائید ممنون میشم.

 • زینب ارسالی در

  کی بهمون سهام میدن پس؟

 • م ارسالی در

  سلام این چه سهام عدالتی هست یه عده مثل ما که نه کاری نه درآمدی سهام عدالت تعلق نگرفته ولی یه عده حقوق وزندگی خوب سهام عدالت دارن

 • ناشناس ارسالی در

  سلام من الا ن سهام عدالت دارم اصلا هیچی واسه من تا الان هیچی تعلق نگرفته باید چیکار کنیم با این سهام عدالت ها تو رو خدا یک کاری بکنید که به ما واریز کنین

 • داود نوروزی ارسالی در

  با سلام تکلیف وراث سهامداران سهام عدالت کی مشخص خواهد شد واگر ورثه ای همکاری نکند تکلیف بقیه وراث چیست؟ آیا ورثه هنگام تقسیم اموال مورث قادر به خرید و فروش بین وراث خواهند بود؟باتشکر

 • مهدی ارسالی در

  سلام ماکه هنوز سهام عدالت بهمون ندادن اصلا چه عدالتیه یعنی چی ما ازبقیه مردم جدایی

 • ناشناس ارسالی در

  سلام من متولد۱۳۶۵هستم نه به خودم و۲فرزندانم سهام ندادن هر موقع برای ثبت نام رفتیم گفتندسامانه بسته است چه کنیم با این ناعدالتی؟؟؟

 • ناشناس ارسالی در

  سلام وقت بخیر من که میخام غیرمستقیم سهام دارباشم والن وارد سیستم هم نشدم ایا بایدکد بورسی بگیرم؟!!

 • احمد ارسالی در

  لطفا مهلت فروش سهام عدالت از طریق بانکها را تمدید کنید، سپاس

ارسال نظر

 

نظرسنجی

آیا با برگزاری کنکور سراسری 99 موافقید؟
نتیجه نظرسنجی