|
کدخبر: 283703

۸ پیشنهاد به سیاست ارزی فرزین

 ️کانون صرافان ایرانیان با توجه به لزوم آرامش اقتصادی و همچنین آسیب‌های اجتماعی ناشی از تلاطم ارزی و تأثیر آن بر بهداشت روانی جامعه با صدور بیانیه‌ای اعلام آمادگی کرد با تمام ظرفیت نسبت به آرامش بخشیدن به بازار ارز با همکاری با بانک مرکزی اقدام کند.

 این کانون با صدور بیانیه‌ای ضمن تبریک انتصاب محمدرضا فرزین به سمت رئیس‌کل بانک مرکزی، آمادگی خود را در جهت کنترل نوسانات شدید بازار ارز در راستای سیاست‌های جدید دولت و بانک مرکزی اعلام کرد.

️در این اطلاعیه آمده است: کانون صرافان ایرانیان، همانند سنوات گذشته بر خود وظیفه می‌داند تا در جهت برقراری آرامش بازار ارز قدم بردارد و هم‌راستا با سیاست‌های جدید بانک مرکزی، علاوه بر کمک به تحقق سیاست‌ها، پیشنهادات اجرایی خود را در زمینه بهبود شرایط بازار مطرح کند.

بخش عظیمی از صرافان کشور همواره و به‌ویژه در ایام تحریم‌های مختلف علیه کشورمان، به‌عنوان سربازان جنگ اقتصادی در خط مقدم نبرد حضور داشتند و دارند و در این زمینه دارای تجارب فراوانی هستند که می‌تواند مورد استفاده عملیاتی قرار گیرد. ️

کانون صرافان ایرانیان آمادگی دارد تا با برگزاری نشست‌های دوجانبه با رئیس‌کل بانک مرکزی در اسرع وقت، راهکارهای برون‌رفت از شرایط فعلی را بررسی و اجرا نماید. ️بدین‌وسیله اعلام می‌نماید در آخرین نشست انجام‌شده در مهرماه امسال این کانون با مدیران ارشد بانک مرکزی و بازار متشکل ارزی پیش‌بینی شرایط امروز هشدار داده شد اما متأسفانه مطابق سنوات قبل هیچ اقدامی در جهت جلوگیری یا استفاده از راهکارهای ارائه‌شده این کانون مورد استفاده قرار نگرفت.

برای برون‌رفت از شرایط موجود پیشنهادات ذیل اعلام می‌شود:

۱. حل فوری و عاجل مسئله افزایش سرمایه شرکت‌های تضامنی، به‌طریقی که هیچ یک از صرافان دارای مجوز در شرایط فعلی کشور دچار مشکل نشوند، این مهم در دوران مدیریت قبلی بانک مرکزی علی‌رغم هشدارهای متعدد این کانون، کاملاً نادیده گرفته شد و اثرات آن کاملاً در نرخ دلار قابل مشاهده است. درحال حاضر بیش از ۵۰ درصد شبکه صرافی در این خصوص دچار مشکل هستند.

۲. استفاده از توان کلیه صرافان کشور و خروج انحصار از دست صرافان خاص و یا صرافی‌های بانکی در خرید و فروش ارز نیمایی (در شرایط فعلی انحصار خرید و فروش ارز نیمایی در اختیار چند صراف خاص بوده و توزیع و گردش ارز را برای صادرکنندگان و واردکنندگان با مشکلات جدی مواجه نموده است).

۳. اصلاح ساختار پلت‌فرم بازار نیما بر اساس روش حراج قیمتی برای شفافیت معاملات و جلوگیری از هرگونه توافقات احتمالی غیرشفاف بین خریداران و فروشندگان.

۴. ایجاد حساب مستقل ریالی توسط بانک مرکزی در سامانه نیما برای تهاتر ریالی ارز خریداری‌شده که متأسفانه بخش زیادی از صادرکنندگان پس از دریافت ریال به تعهدات خود در زمان اعلام‌شده در سامانه عمل ننموده و این عمل منجر به آسیب جدی به خریداران ارز گردیده است.

۵. امکان ایجاد بازار آتی فروش ارز در بازار متشکل ارزی با استفاده از بخشی از ارز صادرکنندگان بزرگ و خوش‌حساب (شرکت‌های فولادی و پتروشیمی) برای کشف قیمت و سیگنال‌دهی بازار آتی به‌جای شبکه‌های غیررسمی که در بازار غیررسمی فعال و سیگنال قیمتی ایجاد می‌نمایند (تجربه بازار آتی سکه در سال‌های قبل تجربه موفقی بود که متأسفانه بانک مرکزی با آن مخالفت می‌نمود).

۶. امکان ایجاد معاملات توافقی حواله برای صادرکنندگان متوسط و کوچک که ارز خود را با قیمت‌های رقابتی به مصرف‌کنندگان ارزی متفاوت عرضه بنمایند. این بخش باید توسط صرافان بخش خصوصی مورد معامله قرار گرفته تا برآیند آن قیمت واقعی ارز در کشور باشد.

۷. امکان اجازه فعالیت به صرافان کشور در کشورهای مختلف و جلوگیری از خودتحریمی برای تحویل اسکناس به مسافران، مصرف‌کنندگان و واردکنندگان کوچک و... .

۸. امکان استفاده از پلت‌فرم‌های ارزی روز دنیا برای صرافان به‌منظور انتقال بخشی از ارز مورد نیاز مردم برای مصارف ارزی کوچک که در شرایط فعلی این تقاضای ارز در بازار غیررسمی تأمین و منجر به کشف نرخ اشتباه در آن بازار و سیگنال‌دهی به بازارهای رسمی و تلاطم ارزی کشور می‌گردد (صرافان با توجه به قانونی شدن دفاتر خود در خارج از کشور امکان طراحی و استفاده از پلت‌فرم‌های روز دنیا را دارا می‌باشند و این معاملات نیز در سامانه سنا ثبت گردد).

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها