|
کدخبر: 136811

سکه به زیر ۱۲ میلیون برگشت / مسیر دلار معکوس شد + جدول

در دومین روز آذرماه، افزایشی ها از بازار عقب رانده شدند و نوبت به افزایش فعالیت فروشندگان رسید.

بانک و بیمه سکه به زیر ۱۲ میلیون برگشت / مسیر دلار معکوس شد + جدول

برخی فعالان باور داشتند، علت افت قیمت دلار در روز دوم هفته، افزایش فعالیت بازارساز ارزی بود. نشانه این موضوع را هم پایین رفتن مرتب قیمت دلار در صرافی های بانکی می دانستند. امروز صرافی ملی در چندین نوبت قیمت دلار را پایین برد و حدود ساعت ۳ بعدازظهر روی عدد ۲۵ هزار و ۴۵۰ تومان قرار داد. این قیمت ۵۰۰ تومان پایین تر از روز شنبه بود.

بالا رفتن شدت کاهشی قیمت در صرافی های رسمی، از نگاه برخی از بازیگران غیررسمی، حمله بازارساز برای کاهش قیمت دلار تعبیر شد. آن ها اعتقاد داشتند، پایین رفتن قیمت در صرافی های بانکی و افزایش عرضه موجب شد که قیمت دلار در بازار آزاد هم کاهشی شود و در مقطعی حتی به زیر ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان برود. در اواخر روز اسکناس آمریکایی در محدوده ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومانی مورد معامله قرار گرفت که حدود ۴۰۰ تومان کمتر از روز شنبه بود.

کاهش قیمت دلار در روز دوم آذرماه در شرایطی رخ داد که در اولین روز این ماه، معامله گران سعی کرده بودند با افزایش خریدها زمینه پیشروی دلار در کانال ۲۶ هزار تومانی را فراهم کنند. به نظر می رسد بازارساز با رفتار روز یک شنبه خود سعی کرد نشان دهد که نه تنها به دنبال افزایش قیمت ها نیست که تلاش می کند نرخ ارز را بیشتر تعدیل کند. ممکن است بازارساز با افت روز یک شنبه بخواهد این سیگنال را به نوسان گیران ارزی بدهد که به دنبال جوسازی در بازار ارز نباشند، چرا که با ضررهای یکباره و سنگین مواجه خواهند شد.

در این میان، برخی از معامله گران بازار عنوان می کنند که میزان نقدینگی بالاست و همین عامل می تواند به عنوان ضربه گیر کاهش قیمت دلار عمل کند. از نگاه آن ها ممکن است که بازار در طول تعطیلات افت بیشتری را به واسطه افت تقاضا تجربه کند، ولی پس ازآن، دلار با افزایش تقاضاهای حواله ای در برابر کاهش قیمت مقاومت خواهد کرد. با این حال، دسته دیگری از فعالان باور دارند، بازار هر چقدر به آغاز دوران بایدن نزدیک تر شود، با کمبود تقاضای ارزی مواجه خواهد شد و میزان عرضه ارز هم ممکن است، افزایش پیدا کند.

در روزی که بازارهای جهانی تعطیل بود، سکه از افت قیمت دلار تاثیر زیادی گرفت و خیلی زود به زیر کانال ۱۲ میلیون تومانی رفت. سکه حدود ساعت ۳ بعدازظهر با قیمت ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزارتومان مورد معامله قرار می گرفت که ۲۰۰ هزار تومان کمتر از روز شنبه بود.

سکه+جد

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...