|
کدخبر: 123221

این افراد بیمه تامین اجتماعی رایگان می گیرند!

دولت برای کمک به معیشت اقشار آسیب‌پذیر جامعه، اجرای پوشش بیمه‌ اجتماعی رایگان ۱.۴ میلیون خانوار روستایی و عشایری را مصوب کرد تا از این طریق در جهت مهاجرت معکوس از شهر به روستا و تامین آتیه روستاییان و عشایر گام بردارد.

برابر اصل ۲۹ قانون اساسی برخورداری از تامین اجتماعی حقی همگانی است و دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت‌های مالی فوق را برای یک یک افراد کشور تامین کند.

با توجه به اهمیت بیمه‌های اجتماعی برای حفظ جوامع انسانی و توسعه، مناطق روستایی و عشایر به واسطه موقعیت خاص اکولوژیک و اقتصادی اجتماعی همواره حائز اهمیت بوده است و دولت نیز برنامه‌های خاصی در این خصوص داشته است.

از جمله اقدامات مهم دولت در پوشش بیمه روستائیان و عشایر می‌توان به رشد ۸۸ درصدی بیمه‌شدگان در دولت تدبیر و امید اشاره کرد. به این صورت که در ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم ۶۳۹ هزار و ۶۲۲ نفر بیمه شده صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بودند و این رقم در پایان تیرماه امسال به یک میلیون و ۲۰۱ هزار و ۹۶۲ نفر رسیده است.

همچنین دولت طرح پوشش بیمه‌ای برای خانوارهای روستایی فاقد بیمه در نظر گرفته است و «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حساب کاربری خود در توئیتر از پوشش بیمه‌ اجتماعی رایگان‌ همگانی برای یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار روستایی محروم از بیمه اجتماعی خبرداد.

به گفته وزیر تعاون با این اقدام ضریب پوشش بیمه‌ای در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ۱۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

براساس این گزارش تمامی روستاییان تحت پوشش بهزیستی، قالیبافان فاقد بیمه، زنان سرپرست خانوار روستایی، شاغلین در صنایع دستی روستاییو مددجویان روستایی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند.

همچنین بر اساس موافقت سازمان برنامه و بودجه، دولت پرداخت حق بیمه کامل این افراد را برای یک سال برعهده خواهد داشت به عبارتی در این طرح گروه‌های هدف در سال اول به صورت کاملا رایگان بیمه خواهند شد و از سال‌های بعد به‌تدریج اقدام به پرداخت حق بیمه خود خواهند کرد.

مبنای پرداخت حق بیمه در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر۱۵ درصد است که از این میزان ۵ درصد توسط شخص و ۱۰ درصد باقی مانده را دولت پرداخت می‌کند.

پیش از این «علی شیرکانی» مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر درخصوص زمان اجرا شدن این طرح گفته بود که کلیات این طرح با همکاری سازمان برنامه و بودجه به تصویب رسیده است و فاز اول آن که تامین مالی است انجام شده، اما برای فاز دوم با نهادهای مربوطه مانند مرکز ملی فرش ایران برای تحت پوشش قرار دادن قالیبافان، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور تحت پوشش قراردادن شاغلان صنایع دستی و سازمان بهزیستی تفاهمنامه‌ای منعقد شده و در مرحله اخذ اسامی هستیم و به محض اعلام اسامی، پیش ثبت‌نام صورت خواهد گرفت و سپس بیمه آنها جاری خواهد شد.

با اجرای طرح پوشش بیمه‌ای یک میلیون و چهارصد هزار خانوار روستایی فاقد بیمه، گامی اساسی در جهت تحقق اصل ۲۹ قانون اساسی و عدالت اجتماعی برداشته خواهد شد. در سال‌های اخیر بسیاری از روستاییان به امید کسب رفاه و شرایط بهتر زندگی عازم شهرهای بزرگ شدند، اما اجرای طرح‌هایی حمایتی مانند خدمات بیمه‌ای می‌تواند زمینه ماندگاری روستاییان و همچنین بازگشت مهاجران به روستاها را فراهم کند.

منبع: ایرنا
 • محمد ارسالی در

  یک کاری هم به بیمه زنان سرپرست خانوار بکنید

 • هم شهری ارسالی در

  کارمندان 1/5 حقوق کم می شود بابت بیمه خدمات درمانی ملی دفترچه ان هیج ارزشی ندارد بدون عق بازنشستکی بعد می خواهند دفترجه رایگان به روستای دهند

 • علی ارسالی در

  پدر کشاورزم با ۱۱ سال سابقه و سن ۷۵ سالگی از بیمه تامین اشتباهی روستاییان بازنشست شده و ماهانه ۲۵۰ هزار تومان مستمری می گیرد . دولت تدبیر و امید تشکر

 • صالح کاظمی ارسالی در

  برادرشهیدم شش ماه جبهه بودم ۵سال هم ارتش خدمت کردم همسرم۱۴ساله دیابت فشارخون داره وخودم هم سالهای متمادیست بیکارم یکی بمن بگه ما کجای این قانون ها جاداریم.تحت پوشش وحمایت هیچ نهادی نیستیم پنج سال بیمه ارتش یکسال سربازی شش ماه هم جبهه دارم ولی دریغ از بیمه تامین اجتماعی رایگان.منم درسی ساله درروستاهستم.۱۶سالم بود رفتم جبهه سرنوشت تحصیلی ام دگرگون شد دزد ماشینمو بردبابت چکهای اقساطش رفتم زندان ازارتش اخراج شدم گناه خانواده من چیست اینهمه سختی ودرد خداازتون نگذره

 • صالح کاظمی ارسالی در

  درصورت نیازبرای تمام نوشته هام مدرک دارم ارسال میکنم۰۹۱۴۵۵۵۶۸۵۹اینم شماره تماس.این اواخربسیج گفت حقوق معیشتی میدیم اونم ندادن گفتن یکماه ازبسیجیت بعد از صلحه کم داری خنده داره واقعا خنده داره من بااون کسی که هفت ماه داره چه فرقی دارم نیست فرهتگ نوعدوستی وایثارم به دلخواه خودشون سلیقه ای اجرا میکنند خداوند هدایتمون کنه

 • ناشناس ارسالی در

  بیمه با بازنشستگی ۱۹۰ هزار تومان خجالت اوره، حقوق بیمه روستائیان و عشایر را میگم، بعد از یازده سال پرداخت حق بیمه ،الان ۱۹۰ هزارتومان حقوق میدن، ببندید بهتره والا

 • ناشناس ارسالی در

  اینقدر شریعتمداری تامین اجتماعی را خوار و ذلیل و نابود کرده که دفترچه هاشم دیگه هیج جا اعتبار نداره حالا قراره دارو چند برابر بشه و ی مشت دفترچه الکی بندازند تو دست و بال مردم تا دهن مردم بسته شود.دارو را ۵ برابر کنند و نصفشا از مردم بگیرن و ی منت سر مردم بگذارند که اگر بیمه نبودید به جای دو و نیم برابر بایستی ۵ برابر این پول دارو میدادید.دولت مسخره داره مثل مسکنش که میخواست با وام ۳۰ درصدی مددجویان را خانه دار کنه ی تقلایی بکنه برا ماندگاری و پیروزی در انتخابات ۱۴۰۰ اونم ی مشت سنگ پا قزوین و ی مشت نیروی ناکارامد و زیوار در رفته که مملکتا به نابودی کشوندند.ولی این حنا دیگه رنگی نداره پس الکی تقلا نکنید شما به ی یتیم و ی معلول تو این شرایط سخت تورم رحم نکردید.تهش دلتون برا مردم نسوخته .اینا مردم خودشون میدونند

ارسال نظر