|

بخوانید :

کدخبر: 212178

وزیر نیرو: بازارهای جهانی را به خاطر کمبود برق از دست می‌دهیم

وزیر نیرو گفت: فرصت‌هایی که یکی پس از دیگری به صورت کوچک و بزرگ در صنعت کشور به وجود آمده و بازارهایی که در داخل و خارج ایجاد شده به خاطر کمبود تولید برق از دست می‌دهیم

 

علی‌اکبر محرابیان امروز (جمعه) در آئین افتتاحیه بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد، با بیان اینکه رشد مصرف برق به معنای رشد اقتصاد است، اظهار کرد: زمانی که به سبد کشور در اثر کمبود تولید برق محدودیت می‌دهیم، بدین معناست که از ظرفیت‌های اشتغال، صادرات و امکان رشد می‌کاهیم.

وی با تاکید بر اینکه فرصت‌هایی که یکی پس از دیگری به صورت کوچک و بزرگ در صنعت کشور به وجود آمده و بازارهایی که در داخل و خارج ایجاد شده به خاطر کمبود تولید برق از دست می‌دهیم، تصریح کرد: موضوعی که در حال حاضر برای صنعت برق اهمیت دارد چگونگی برون رفت از این شرایط است. برنامه‌ای که امروز وزارت نیرو در پی هماهنگی‌هایی که با مجلس شورای اسلامی و دولت تدوین کرده شامل دو شاخه توسعه صنعت و بهینه‌سازی مصرف انرژی و اصلاح بخش عرضه و مصرف صنعت برق است.

وزیر نیرو با بیان اینکه مجبور به جبران عقب ماندگی‌های چند سال گذشته هستیم، خاطرنشان کرد: عقب‌ماندگی‌های ظرفیت‌سازی برای ما نه به عنوان یک انتخاب بلکه به عنوان یک ضرورت اجباری در دستور کار قرار دارد. در حال حاضر راهی جز استفاده از تمامی ظرفیت و پتانسیل‌های کشور از جمله بخش خصوصی نداریم تا شاهد رشد صنعت باشیم.

محرابیان با اشاره به برنامه توسعه‌ای وزارت نیرو ادامه داد: برنامه‌ای که در موضوع توسعه صنعت برق تدوین شده در حوزه ایجاد نیروگاه سیکل ترکیبی، تکمیل نیروگاه‌های حرارتی و توجه به انرژی تجدیدپذیر به عنوان یکی از محورهای مهم در صنعت برای کشور است.

وی با بیان اینکه در موضوع مدیریت عرضه و تقاضا می‌بایست با سیاست‌گذاری و بکارگیری ظرفیت‌های موجود در کشور به دنبال بهینه سازی مصرف انرژی باشیم، ادامه داد: بهینه سازی از نظر ما مصرف حداکثری در بخش تولید و مصرف معقول در بخش خانگی خواهد بود. مصرف حداکثری در بخش صنایع به معنای در نظر گرفتن شدت انرژی و استاندارد سازی مصرف انرژی در این حوزه است.

وی با بیان اینکه صنعت پرافتخار برق کشور یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه میهن عزیز ما است، اظهار کرد: نمایشگاه محل عرضه آخرین دستاوردها و مجموعه روش‌های شناخت مردم از پیشرفت‌های این صنعت است و به روایتی دیگر محل تبادل نظر و همفکری برای توسعه آتی این صنعت است.

وی اضافه کرد: در مجموعه نمایشگاه بیست و یکم شاهد استقبال بی‌نظیری از صنعت برق کشور هستیم. هر چند که مدتی به‌خاطر شرایط حاکم بر کشور و شیوع این ویروس منحوس شاهد رکود شدیدی در صنعت کشور بودیم، اما صنعت برق در اولین فرصت و بدون وقفه فرصت را مغتنم شمرد و به صورت فعال در این دوره از نمایشگاه‌ها حضور پیدا کرد.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در دوره‌هایی که بنده افتخار همکاری با صنایع کشور را داشتم در بین ده‌ها سندیکای تولیدکننده، منظم‌ترین، فعال‌ترین و بابرنامه‌ترین سندیکای صنعتی کشور، سندیکای صنعت برق کشور بود که مجموعه تلاش‌ها امروز نشان دهنده رشد و پیشرفت کشور در این زمینه است.

محرابیان با بیان اینکه انرژی، مهم‌ترین محور توسعه و فرصت پیشرفت کشور است، تصریح کرد: ما از ذخایر بزرگ نفت و گاز برخوردار هستیم و می‌دانیم که یکی از بهترین روش‌های استفاده از انرژی، تولید برق برای مصرف است.

وی افزود: در موضوع انرژی نکته بسیار مهم این است که در پی تبدیل انرژی به برق به دنبال رشد، ارزش افزوده و اشتغال هستیم؛ به عبارت دیگر با این فرصتی که در اختیار کشور قرار می‌گیرد باید بدانیم که از چه روش‌هایی می‌توانیم این سرمایه عظیم و ملی خودمان را برای رفاه جامعه و رشد کشور بکار بگیریم.

وزیر نیرو یادآور شد: در طول سالیان گذشته به‌ویژه دهه اول انقلاب مجموعه ظرفیت تولید برق کشور کمتر از ۷۰۰۰ مگاوات بود، این در حالی است که در حدود چهار دهه پس از انقلاب اسلامی امروز مجموع ظرفیت تولید برق بیش از ۸۳ هزار مگاوات نیروگاه نصب شده در کشور است.

وی افزود: این ظرفیت نصب شده شامل نیروگاه‌های حرارتی، برق‌آبی، تجدیدپذیر و نیروگاه اتمی است که به خوبی در کشور فعالیت می‌کنند اما مصرفی که بخش تقاضا از ما انتظار دارد بسیار بیشتر از ظرفیت نصب شده در کشور است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...