|

بخوانید :

کدخبر: 209328

افزایش مصرف برق و گاز نگران کننده است

مصرف برق روز گذشته با وجود خنک‌تر شدن دمای هوا افزایش یافت، به طوری که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با رشد بیش از ۶ هزار مگاواتی همراه شد.

رییس جمهوری در روز‌های اخیر و در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی بر ضرورت تهیه طرح جامع مدیریت تولید و مصرف انرژی تاکید کرد.

«آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی» در این جلسه همچنین بر مدیریت تولید، تامین و مصرف برق کشور تصریح کرد.

افزایش بی رویه مصرف انرژی در روز‌های آینده و به خصوص زمستان مساله‌ای است که براساس تاکید رییس جمهوری باید مورد توجه جدی قرارگیرد، زیرا تداوم این روند می‌تواند مشکلاتی در روند تامین برق مورد نیاز ایجاد کند.

«علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو نیز بر ضرورت مدیریت مصرف انرژی تاکید کرده است.

برهمین اساس تازه‌ترین گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران بیانگر آن است که با کمی سرد‌تر شدن دمای هوا میزان مصرف برق روبه افزایش گذاشته است.

میزان مصرف برق در ساعت ۱۴ و ۲۵ دقیقه روز گذشته به عدد ۴۴ هزار و ۴۴۵ مگاوات رسید، این میزان مصرف درحالی رخ دادکه پارسال و در همین بازه زمانی میزان مصرف ۳۷ هزار و ۵۹۳ مگاوات بود که رشد بیش از ۶ هزار مگاواتی را نشان می‌دهد.

همچنین مصرف روز گذشته (شنبه ۲۴ مهر) نسبت به روز جمعه (۲۳ مهر) که ۳۹ هزار و ۱۷۴ مگاوات بوده از رشد بیش از ۵ هزارمگاواتی برخوردار شده است.

میزان مصرف برق در بخش صنعت که بخش مولد کشور است با رشد همراه شد به گونه‌ای که این بخش در ساعت ۱۲ و ۲۵ دقیقه مصرف به ۵ هزار و ۱۶۵ مگاوات رسید.

روزگذشته ۳ هزار و ۵۹۸ مگاوات از برق مورد نیاز کشور توسط انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شده بود.

تداوم روند افزایشی مصرف برق در روز‌های آینده و به خصوص در روز‌های سرد زمستان که میزان مصرف گاز در بخش خانگی به گفته متولیان وزارت نفت افزایش خواهد یافت، امکان تامین سوخت مورد نیاز نیروگاهی را با چالش روبرو خواهد ساخت بنابراین از هم اکنون باید برنامه‌های مدیریت مصرف هم از سوی مسوولان و هم از سوی مردم به طور جد مورد رعایت قرارگرفته تا زمستان بدون مشکل سپری شود.

 

منبع: خبرگزاری دانشجو

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...