|
کدخبر: 173136

استخراج بیت کوین چقدر برق مصرف می کند؟

متولی زاده در خصوص استفاده رمز ارز‌های غیر مجاز گفت: برق مصرفی برای استخراج بیت کوین مساوی با مصرف برق ۱۰۰ سال یک خانه است.

انرژی استخراج بیت کوین چقدر برق  مصرف می کند؟

محمد حسین متولی زاده مدیر عامل توانیر گفت: برق به معنی واقعی از تولید به مصرف است. در حال حاضر بیش از ۳۷ میلیون مشترک برق در کشور داریم که اگر این تعداد یک کلید برق را روشن کنند، عدد بزرگی خواهد بود به طوری که اندازه تولید برق یک نیروگاه خواهد بود.

او در ادامه در خصوص سرمایه گذاری نیروگاهی بعد از انقلاب در کشور افزود: خوشبختانه سرمایه گذاری‌های بیشتری بعد از انقلاب در بخش نیروگاهی در کشور صورت گرفته، لذا از نظر ظرفیت سازی نیروگاهی عدد قابل متوجه است و دسترسی به برق در کشور خوب است به طوری که ۱۰۰ درصد پوشش شبکه برق در کشور صورت گرفته است.

مدیر عامل توانیر اضافه کرد: در کشور با توجه به شرایط اقلیم افزایش برق دو برابر می‌شود به طوری که در ایام گرم بیش از ۵۰ درصد رشد داشته‌ایم، که از این تعداد ۱.۳ بخش خانگی، ۱.۳ بخش صنعتی و ۱.۳ دیگر هم در بخش کشاورزی به خصوص به واسطه چاه‌های کشاورزی مصرف می‌شود.  

متولی زاده گفت: در واقع اگر هر مشترک ما یک لامپ اضافی را خاموش کند، ۱۰۰۰ مگاوات صرفه جویی در مصرف برق می‌شود، خوشبختانه دولت برای سوق دادن مردم به سمت خوش مصرفی برق امید را راه اندازی کرد به طوری که در این زمینه پاداش‌هایی هم در نظر گرفته شده است. در حال حاضر هم ۷ میلیون مشترک جز مشترکان خوش مصرف هستند.

او بیان کرد: سال گذشته طرح برق امید در کشور اجرایی شد و براساس آن مشترکان به سه دسته کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف تقسیم شدند و طبق برآوردی که انجام شده تاکنون و از زمان اجرای طرح حدود ۷ میلیون مشترک خانگی جزو گروه کم مصرف قرار گرفته‌‌اند.

مدیر عامل توانیر تصریح کرد: با توجه به محدودیت جدی ذخایرآبی و نیروگاه‌های برق آبی نسبت به سال گذشته و ضرورت مصرف برق در ماه‌های گرم ابلاغیه‌ای به تمامی شرکت‌های تابع وزارت نیرو در خصوص منع استفاده از کولر گازی ابلاغ شده است و همچنین برای استان‌های گرمسیر هم میزان مصرف باید کمتر باشد، در غیر این صورت جریمه اعمال می‌شود.

متولی زاده با اشاره به خاموشی در تابستان ۱۴۰۰ در کشور گفت: تلاش ما این است که ما در تابستان خاموشی نداشته باشیم. همکاران ما با جان و دل در حال خدمت رسانی به مشترکان هستند، البته ما ۹۰۰ هزار کیلومتر خطوط برق در کشور داریم شاید خاموشی مقطعی باشد، ولی خاموشی سراسری نخواهیم داشت.

او در خصوص استفاده رمز ارز‌های غیر مجاز بیان کرد: ما بار‌ها اعلام کرده‌ایم که کسانی که از رمز ارز استفاده می‌کنند؛ از طریق قانونی و مجاز استفاده کنند، متاسفانه استخراج  بیت کوین به اندازه  مصرف برق ۱۰۰ سال یک خانه است که این‌ها هزینه‌های بالایی برای دولت دارد.

مدیر عامل توانیر ادامه داد: ما از روش‌های مختلف افرادی را که غیر مجاز از رمز ارز استفاده می‌کنند، شناسایی می‌کنیم. در خصوص ادارات هم به شدت برخورد‌ها اعمال می‌شود و در حال حاضر بیشترین شناسایی رمز ارز مربوط به بخش خانگی بوده است.

متولی زاده با اشاره به خاموشی معابر تصریح کرد: در حال حاضر تا امروز خاموشی برای  معابر داخل شهر اعمال نکرده‌ایم، ولی تعدیل خاموشی یا یکی در میان کردن چراغ‌های معابر در جاد‌ه‌های کشور صورت گرفته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...