|
کدخبر: 330235

بازار خودرو در آستانه یک شوک | مهیای افزایش قیمت شوید!

یک کارشناس خودرو در واکنش به اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر افزایش قابل‌توجه عرضه خودرو و کاهش قیمت آن در آینده نزدیک، اظهار داشت:افزایش تولید خودرو زمانی به کاهش قیمت آن منجر خواهد شد که چند شرط مهم فراهم باشد. بازار خودرو باید از ساختار رقابتی برخوردار باشد و انحصاری نباشد. قیمت خودرو نباید تحت تأثیر نوسانات نرخ ارز قرار گیرد. نحوه عرضه خودرو نباید مبتنی بر شانس و قرعه‌کشی باشد. اقتصاد کلان کشور باید از ثبات لازم برخوردار باشد. این کارشناس معتقد است تحقق این شرایط ضروری است تا افزایش تولید به کاهش واقعی و پایدار قیمت خودرو منجر شود.

اقتصاد بازار خودرو در آستانه یک شوک | مهیای افزایش قیمت شوید!

عباس علی‌آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، اعلام کرد که در آینده نزدیک، عرضه خودرو در کشور به میزان قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت. وی حتی گفته است که خودروسازان به منظور فروش محصولات خود به مردم، وام ارائه می‌دهند.

همچنین، وزیر صمت به مردم توصیه کرده است که خودرو را به قصد سرمایه‌گذاری نخرند، چرا که در این صورت متضرر خواهند شد.

این اظهارات وزیر حاکی از آن است که در آینده نزدیک، شاهد افزایش قابل‌توجه در عرضه خودرو در بازار خواهیم بود. همچنین، خودروسازان برای تسهیل فروش محصولات خود، به مردم وام ارائه خواهند کرد. اما وزیر به مردم توصیه کرده است که خودرو را به قصد سرمایه‌گذاری نخرند، زیرا در این صورت متضرر خواهند شد.

مرتضوی مصطفوی، کارشناس خودرو به این گفته‌های وزیر صمت واکنش نشان داد و گفت: بازار خودروی ایران یک بازار دلاری است و نوسانات قیمت دلار این بازار را همواره متاثر می‌کند، ضمن اینکه مشکلات بازار خودرو از سمت عرضه نیست که با افزایش عرضه حل شود بلکه چالش‌ها از سوی تقاضا برمی‌آید.

وی افزود: آنچه به افزایش قیمت‌ها در بازار خودروی ایران انجامیده این است که ۷۰درصد متقاضیان خودرو در کشور ما را دلالان تشکیل می‌دهند، این افراد نگاه مصرفی به خودرو ندارند و وقتی می‌بینند قیمت خودرو در ایران متاثر از دلار است و چشم‌اندازی که برای قیمت دلار تصور می‌شود افزایشی است، در این بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند.  

این کارشناس ادامه داد: موضوع دیگر این است که خودروسازان ایران امروز با چالش تامین مالی و تامین قطعه روبه‌رو هستند و آقای علی‌آبادی که بر افزایش تولید خودرو تاکید دارند با مستنداتی اعلام کنند که خودروسازان ایرانی از ابتدای سال تاکنون چندهزار خودروی ناقص تولید کرده‌اند و آیا قرار است آمار تولید خودروهای ناقص را هم به نام خودروهای کامل ثبت کنند؟ تولید این تعداد خودروی ناقص گویای این است که تولید خودرو در کشور با مشکلات عدیده روبه‌رو است و علاوه بر خودروسازان تامین‌کنندگان قطعات خودرو هم از کمبود منابع مالی در رنج هستند.
قیمت-خودرو

مصطفوی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینها یک قانون نانوشته وجود دارد مبنی بر اینکه با تعویض دولت‌ها مدیران عامل شرکت‌های خودروسازی هم تغییر می‌کنند در نتیجه اکنون که کشور در آستانه تغییر دولت قرار دارد فضای صنعت خودروسازی آمیخته به بلاتکلیفی است و بسیاری از مدیران این صنعت نمی‌دانند در ماه‌های آینده سرکار هستند یا نه؟ در این شرایط بلاتکلیفی نمی‌توان از این مدیران انتظار داشت که بیشترین تلاش خود را داشته باشند زیرا در شرایط باثباتی قرار ندارند بنابراین وزیر محترم چگونه و براساس چه مستنداتی می‌توانند وعده افزایش قابل‌توجه تولید و عرضه خودرو را بدهند؟

این کارشناس اظهار کرد: فرض کنیم که حتی تولید خودرو تقویت شود، این افزایش تولید در حالتی می‌تواند به کاهش قیمت منتهی شود که بازار خودرو انحصاری نباشد، از نوسان قیمت دلار تاثیر نپذیرد، نحوه عرضه خودرو مبتنی بر شانس و قرعه‌کشی نباشد و اقتصاد کلان کشور ثبات داشته باشد؛ وقتی این موارد برقرار نیست هر قدر هم تولید افزایش یابد باز هم بازار تشنه است و آنان که با هدف سوداگری و سفته‌بازی در این بازار فعالیت می‌کنند زمینه افزایش قیمت را فراهم می‌آورند.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها