|
کدخبر: 327661

گزارش اختصاصی گسترش نیوز:

سرخی ماندگار بر بدن بورس / نماینده ها درباره بازار سرمایه چه گفتند؟

بر اساس آمار معاملات در ۷ خرداد ۱۴۰۳، شاخص کل بورس تهران با افت بیش از ۲۲ هزار واحدی به سطح ۲,۰۵۶,۰۲۳ واحد کاهش یافت. این کاهش چشمگیر در شاخص کل بورس، موجب افت قابل توجهی در ارزش کل بازار سهام شد. این روند نزولی شاخص کل بورس تهران به میزان بیش از ۱۶ هزار واحد، نشان از وضعیت نامساعد بازار سرمایه در روز جاری است.

اقتصاد سرخی ماندگار بر بدن بورس / نماینده ها درباره بازار سرمایه چه گفتند؟

امروز دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳، بازار بورس تهران با ریزش سنگین در شاخص کل روبرو شد. این موضوع سبب کاهش قیمت بسیاری از نمادهای معاملاتی و ظهور رنگ قرمز بر روی آنها شد. رنگ قرمز نشان‌دهنده کاهش ارزش سهم نسبت به گذشته و در نتیجه، کاهش ارزش سرمایه‌گذاری در بازار است.

این افت بازار ممکن است ناشی از نگرانی‌ها و فروش گسترده سهام توسط سرمایه‌گذاران در واکنش به اخبار و شرایط اقتصادی باشد. همچنین، تنزلات قیمتی در بورس می‌تواند تحت تأثیر عوامل اقتصادی، سیاسی یا جهانی قرار گرفته باشد که بر بازار سرمایه تأثیرگذار هستند.

معاملات در این روز با شروعی نزولی آغاز شد و در ادامه این نزول، تدریجاً افزایش پیدا کرد. در نیمه روز، ریزش قابل توجهی رخ داد و شاخص کل نزدیک ۱۷ هزار واحد ریخت. نمادهای بورسی مانند فولاد، فملی، فارس، شپنا، وامید، شبندر و شستا تأثیرات مثبت و منفی را بر روی رشد شاخص کل داشتند. بر اساس نظر کارشناسان، بازار هنوز پتانسیل رشد را دارد و تک سهم‌های هر گروه قابلیت صعود بیشتری دارند.

نمای پایانی نقشه بازار بورس ۷ خرداد۱۴۰۳

نقشه-بازار

 

شاخص هم وزن بورس امروز در نخستین ساعت معاملات با ریزش نسبی روبه‌رو شد در ادامه نیز  روند  ریزش افزایشی شد تا با ریزش ۵۱۷۱ واحدی به ۶۸۰ هزار و ۳۸۳ واحدی رضایت دهد.

شاخص-کل

در پایان معاملات بازار امروز شاخص کل در نهایت با ریزش بالای ۲۲ هزار واحد به کار خود پایان داد. ارزش بازار در پایان معاملات امروز ۷۰,۶۴۷,۱۳۷.۵۴۸ میلیارد ریال، ارزش معاملات ۳۴,۳۴۰.۶۸۷ میلیارد ریال و حجم معاملات ۶.۱۴۱ میلیارد سهم است.

نمادهای-بورسی

نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل فرابورس در معاملات امروز آریا، شگویا، زاگرس، فغدیر، هرمز، خاور و آریان هستند.

خبرهای مهم بورسی در ۷ خرداد ۱۴۰۳

تعدادی از نمایندگان مجلس، با اشاره به نقش پررنگ بازار سرمایه در تحقق شعار «جهش تولید با مشارکت مردم»، راهکارهای مورد نظر برای جهش تولید از مسیر بورس را تشریح کردند.

تامین منابع مالی و تشکیل سرمایه مورد نیاز صنایع

فرهاد طهماسبی، نماینده مردم فارس و نماینده مجلس دوازدهم، تامین منابع مالی و تشکیل سرمایه مورد نیاز صنایع برای پیشبرد و تکمیل طرح‌های توسعه‌ای با استفاده از ابزارهای تامین مالی موجود در بازار سرمایه را از جمله ظرفیت‌های بازار سرمایه برای تحقق شعار سال برشمرد.

وی گفت: بورس ویترین و مجموعه شفاف در اقتصاد کشور است و مسیر را برای جهش تولید با جمع آوری نقدینگی‌ها هموارتر می‌کند.

اعتمادسازی و ایجاد بستری مطمئن برای مردم

جعفر قادری، نماینده مردم شیراز و زرقان و نماینده مجلس دوازدهم اما معتقد است: رشد و گسترش تولید در کشور نیازمند حمایت و البته مشارکت بیش از پیش مردم است اما در این راه ضرورت دارد، با اعتمادسازی بیشتر مردم را به سمت این بازار هدایت کرد.

توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری

جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مردم رشت و نماینده مجلس دوازدهم نیز تاکید دارد: برای اینکه واحدهای تولیدی کشور از ظرفیت سرمایه‌گذاران و بازار سرمایه برای جذب سرمایه در گردش استفاده کرده و وابسته به بانک‌ها نباشند باید هر گونه مانع بر سر راه بازار سرمایه برداشته و مسیر برای جذب سرمایه در بازار هموارتر شود.

وی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری را یکی از ابزارهای مهم در مسیر تحقق شعار دانست و تصریح کرد: صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دلیل توان تخصصی و مدیریت حرفه‌ای خود می‌توانند پس‌اندازها و سرمایه‌های مردم را به‌طور موثرتری هدایت کنند و بازدهی بیشتر برای صاحبان آن به‌دست آوردند.

 

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها