|
کدخبر: 327553

پیش بینی جدید درباره بازار طلا / ریزش قیمت ادامه دارد؟

قیمت طلا و سکه نسبت به هفته قبل کاهش محسوسی داشته است. کشتی‌آرای فعال در بازار طلا و جواهر می‌گوید که بعد از حادثه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور، اطمینان بخشیدن به مردم درباره عدم‌اخلال در امور کشور، موجب آرامش در بازار شد.

اقتصاد پیش بینی جدید درباره بازار طلا / ریزش قیمت ادامه دارد؟

محمد کشتی‌آرای، فعال بازار طلا و جواهر در خصوص کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به شرایط عادی جهانی و کاهش بحران‌های ماه‌های قبل، قیمت اونس جهانی طلا طی یک هفته گذشته با ۸۰ دلار کاهش همراه بوده است.

وی افزود که این کاهش قیمت‌ها، نشان‌دهنده بازگشت ثبات به بازار طلا و سکه پس از یک دوره نوسانات است. به گفته کشتی‌آرای، این موضوع تأثیر مثبتی بر اعتماد مردم به بازار خواهد داشت.در مجموع، کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه، نشانه‌ای از آرامش نسبی در این بازار است که می‌تواند موجب ثبات بیشتر و اطمینان خاطر فعالان بازار شود.

وی با ابراز اینکه "قیمت ارز نیز در روزهای اخیر در بازار داخلی کاهشی بوده  و همین امر باعث کاهش قیمت طلا و سکه شده است."، گفت: بعد از اعلام خبر سانحه بالگرد آقای رئیسی، قیمت طلا و ارز سیر صعودی گرفت ولی با اطمینانی که به مردم درباره عدم اخلال در امور کشور داده شد، آرامش در بازار حاکم و قیمت‌ها کاهشی شد.

او با بیان اینکه "هم‌اکنون قیمت دلار و قیمت اونس سیر نزولی دارد."، گفت: این موارد باعث کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه شده است؛ هم‌اکنون عرضه و تقاضا در بازار طلا متعادل شده و بازار با آرامش خاصی مواجه است.

این فعال بازار طلا و جواهر ضمن تأکید بر اینکه "بازارهای طلا و جواهر در سطح کشور نیز از روز سه‌شنبه هفته گذشته رسماً باز شدند و هم‌اکنون تمام مغازه‌ها باز هستند و معاملات از سر گرفته شده است."، گفت: همین امر باعث کاهش بیشتر قیمت‌ها شد.

کشتی‌آرای با اعلام کاهش ۱۳۰هزارتومانی طلای ۱۸عیار، گفت: هفته قبل هر مثقال طلا ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود که دیروز ۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان شده است. هر گرم طلای ۱۸عیار نیز دیروز ۳ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قیمت خورده است.

او با پیش‌بینی اینکه "تا اواسط هفته احتمالاً همین ثبات قیمت را خواهیم داشت."، اضافه کرد: روز گذشته در بازار تهران، قیمت سکه طرح قدیم ۳۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، سکه طرح جدید ۳۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، نیم‌سکه ۲۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، ربع‌سکه  ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است.

آخرین جزئیات درباره طلای ۳ هزار دلاری

دست شستن پاول از ادامه سیاست‌های انقباضی از اواخر سال ۲۰۲۳ واکنش‌های مثبتی را از سوی بازار‌ها به دنبال داشت، اما با انتشار گزارش‌های اقتصادی این کشور، تحلیلگران ادعا کردند که در صورت تداوم رفتار سینوسی تورم، چرخه ضد تورمی بار دیگر به حرکت در می‌آید.

لیتون، رئیس تحقیقاتی سیتی‌گروپ در سخنرانی خود در روز‌های اخیر رفتار پاول و سایر سیاستگذاران فدرال رزرو را رصد کرد و اثر آن بر بازار‌های جهانی را نیز مورد بررسی قرار داد.

به گفته او، نزول قیمت طلا به کف ۲۳۰۰ دلاری نگران‌کننده و دائمی نیست و در آینده‌ای نه چندان دور این دارایی به ثبت رکورد‌های دوباره خواهد پرداخت. اکنون نگاه‌ها به رفتار پاول جلب شده و هرگونه سیگنال دریافتی از سخنان او می‌تواند روند قیمتی بازار‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

او در ادامه سخنان خود در خصوص سیاست‌های پولی آمریکا تا پایان سال جاری اظهاراتی کرد که موجب شگفتی سایر کارشناسان شد.

۵ کاهش نرخ بهره!

لیتون معتقد است که پاول برای بخشیدن جان تازه به اقتصاد، نرخ بهره را ۵ مرتبه تا یکسال آینده کاهش خواهد داد. این درحالی است که سایر اقتصاددانان گرچه سخنان لیتون را در ذهن باور داشتند، اما تا کنون ریسک گفتن آن را نداشتند. آن‌ها در راستای این بحث تاکید کردند که دو کاهش نرخ بهره تا پایان سال و به میزان ۰.۲۵ واحد درصدی دور از انتظار نخواهد بود. اما این‌بار رئیس سیتی گروپ، با بحث بر سر این موضوع مسیر جدیدی را در ذهن اقتصاددانان باز کردند که انتهای این مسیر نیز به عبور طلا از کانال ۳۰۰۰ دلاری در ۶ تا ۱۲ ماه دیگر ختم می‌شود.

طلا؛ برنده بازی

رصد طلای جهانی و اقتصاد ایالات‌متحده این سیگنال را می‌دهد که تمام مسیر‌های قیمتی این فلز گران‌بها در ماه‌های آتی به ویژه نیمه اول سال ۲۰۲۵ صعودی خواهد بود. ناگفته نماند که با آغاز سیاست‌های انبساطی فدرال رزرو، طلا به عنوان بزرگ‌ترین برنده سیاست‌های پولی آمریکا به یکه‌تازی در بازار‌ها خواهد پرداخت. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که با تداوم شیب نزولی رشد تولید ناخالص داخلی، افزایش نرخ بیکاری و کاهش فرصت‌های شغلی در ماه‌های آینده، اقتصاد آمریکا را در رکوردی سطحی فرو می‌برد. این موضوع فشار آغاز سیاست‌های انبساطی از سوی بانک مرکزی را افزایش داده که به نفع بازار‌ها به خصوص فلز زرد خواهد بود.

بر این اساس پیش‌بینی‌های جدید تحلیلگران مبنی بر اینکه طلا در ماه‌های اولیه ۲۰۲۵ از کانال ۳۰۰۰ دلاری عبور خواهد کرد دور از واقعیت نخواهد بود. البته روند قیمتی طلا تا پایان سال ۲۰۲۴ نیز در گزارش‌های اخیر، بررسی شد. گفتنی است که این دارایی آخرین روز از روند معاملاتی را با رقمی معادل ۲۳۳۳ دلار به پایان رساند.

با نزول فلز زرد به کف ۱۰ روزه خود، کارشناسان تاکید کردند که با افزایش نرخ‌ها، سرمایه‌گذاران در سراسر جهان از سرمایه‌گذاری در این بازار دلسرد شده و به بازار دیگری پناه خواهند آورد. در این میان پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد هند که دومین خریدار بزرگ طلای جهانی به شمار می‌رود، واردات خود را تا پایان سال ۲۰۲۴ یک‌پنجم کاهش خواهد داد، زیرا نوسان‌های قیمتی به عدم‌ثبات این دارایی در بلندمدت منجر خواهد شد. اما خلاف این دیدگاه نیز وجود دارد. در صورتی که تورم در ماه‌های آتی نیز به روند نزولی خود ادامه دهد، پاول پایان چرخه ضد تورمی را اعلام خواهد کرد و به زودی نرخ‌های سیاستی را کاهش خواهد داد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها