|
کدخبر: 326799

گزارش اختصاصی گسترش نیوز

عشقی در صحن علنی مجلس / بررسی معافیت مالیاتی بورسی ها

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در صحن علنی مجلس ۲۶ اردیبهشت ماه حضور یافت و درباره اصلاح «بند س تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۳» صحبت کرد.

اقتصاد عشقی در صحن علنی مجلس / بررسی معافیت مالیاتی بورسی ها

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در صحن علنی مجلس ۲۶ اردیبهشت حضور یافت و درباره بررسی  معافیت مالیاتی صندوق‌ها و شرکت‌های بورسی شروع به صحبت کرد.

عشقی گفت: با سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد تفاهم شده نمایندگان از اصلاح این بند حمایت کنند. این معافیت برای رفع یکی از مشکلات جدی ما برای تشکیل سرمایه بوده است. این بند مشکلات جدی برای بازار سرمایه ایجاد می‌کرد. کمیسیون اقتصادی تلاش‌های زیادی کرد. نمایندگان عزیز! این بند اگر به این شکل باقی می‌ماند به این معنا بود که جمع شدن سرمایه‌های مردم را کاملاً تنبیه می‌کنیم. درخواست می‌کنم به پیشنهاد نماینده رای ندید.

در ادامه ۷۰ درصد نمایندگان با اصلاحیه بند س تبصره ۶ موافقت کردند.

اصلاح «بند س تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۳» در جلسه علنی امروز چهارشنبه(۲۶ اردیبهشت ماه)با ۱۳۶ رای موافق، ۴رای مخالف و ۷ رای ممتنع به تصویب رسید.

طرح اصلاح بند (س) تبصره (٦) قانون بودجه سال ۱٤۰۳ کل کشور به شرح زیر تصویب شد:

۱- مجموع معافیت‌ها، نرخ صفر مالیاتی، کاهش نرخ مالیاتی و سایر مشوق‌های مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی از محل مجموع درآمدهای حاصل شده برای عملکرد سال ١٤۰۳ کلیه مؤدیان به استثنای معافیت‌های دارای سقف زمانی مشخص و موارد مندرج در مواد (۲)، ۸۱، (۱۳۹)، (۱۴۱)، (۱۴۳)، (١٤٣ مکرر) و (۲۸۰) و ۱۴۵ قانون مالیات‌های مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی مصوب ١٣٩٤/٠٤/٣١، قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب ۱۳۸۸/۰۹/۲۵ قانون تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها مصوب ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ و قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب ١٤۰۱/۰۲/۱۱ برای اشخاص حقوقی تا هفت هزار و پانصد میلیارد ( ۷,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال و اشخاص حقیقی تا هفتصد و پنجاه میلیارد ۷۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال) درآمد مشمول مالیات سود خالص قابل اعمال است.

۲- بند (ن) تبصره (٦) قانون بودجه سال ۱٤۰۱ کل کشور برای عملکرد سال ١٤۰۲ تنفیذ می‌شود.

۳- حکم این بند از ابتدای سال ۱۴۰۳ لازم الاجراست.

همچنین، نمایندگان مجلس با پیشنهاد علی خضریان نماینده تهران برای الحاق یک بند به این طرح موافقت کردند.

طبق این مصوبه، در بند (ب) تبصره ۱۳ قانون بودجه قبل از کلمه مکلف است، عبارت زیر اضافه می شود.

«به استثنای شرکت‌های زیان‌ده دارای زیان انباشته و سربه سر مندرج در پیوست شماره ۳ این قانون و شرکت هایی که یک درصد هزینه آن ها بیش از کل سود آنها بر مبنای ارقام مندرج در این پیوست ۳ این قانون است.»

در توضیح این مصوبه، محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این مصوبه شامل  معافیت های شرکت های بورسی می شود بر این اساس کلیه معافیت های مقرر در قوانین برای شرکت‌های بورسی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سود سپرده‌های بانکی و کلیه فعالیت‌های بازار سرمایه به قوت خود باقی می‌ماند و حذف نمی‌شود.

وی ادامه داد: معافیت‌های قانونی که طی سال‌های گذشته برای شرکت‌های بورسی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده است، در سال ۱۴۰۳ حذف نمی‌شود.

گفتنی است؛ این اصلاحیه معافیت‌های مندرج در ماده ۱۴۳، ۱۴۳ مکرر، ۱۴۱، ۱۴۵ و ۴ قانون بالادستی دیگر در قانون مالیات‌های مستقیم را برگرداند.

به این ترتیب؛ معافیت مالیاتی ناشران بورسی و فرابورسی ناشی از پذیرش در بازار سهام، معافیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری و معافیت افزایش سرمایه از محل انباشته باقی ماند.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها