|
کدخبر: 326662

سیگنال برجام به قیمت دلار / بازار ارز چطور پیش بینی می شود؟

بر اساس گزارش ها، در پشت خط بازار، اظهارات آقایان امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه و کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته است. امیرعبدالهیان اعلام کرده که در صورت موافقت همه طرف‌ها برای بازگشت به توافق ۲۰۱۵ میلادی و مشاهده اقدام عملی از سوی طرف‌های مقابل، آمادگی داریم همچنان در مسیر توافق به تعهدات خود ادامه دهیم.

اقتصاد سیگنال برجام به قیمت دلار / بازار ارز چطور پیش بینی می شود؟

بر اساس گزارش‌ها، در روز یکشنبه قیمت دلار در مسیر کاهشی قرار داشت و از ۶۰ هزار و ۸۵۰ تومان به کف کانال ۶۰ هزار تومان رسید. از این نقطه، حمایت‌هایی صورت گرفت تا قیمت دلار از این سطح حمایت شده و به تنها دلار شصتی بازار تبدیل شود.

قیمت دلار در دومین روز هفته با کاهش زیر مرز حمایتی تثبیت داد تا به کمترین قیمت در سال ۱۴۰۳ برشد. قیمت دلار هرات در روز یکشنبه هم بر مدار نزول بود و به سمت کف کانال ۵۹ هزار تومان حرکت کرد. با این حرکت قیمت دلار در هرات، قیمت دلار تهران و سلیمانیه نیز با کاهش در کانال ۵۹ هزار تومان متحد شدند.

بازار کم‌عمق ارز بی‌جان شد

بازار کم‌عمق معاملات ارز در حالی هفته پایانی اردیبهشت را سپری می‌کند که به رسم پایان هر ماه پول در بازار کم است و معاملات کم‌رمق و بی‌جان می‌شود. از سوی دیگر، معامله‌گران معتقدند بازارساز با ارزپاشی درصدد است تا قیمت دلار را به کریدور ۵۰ هزار تومانی برگرداند. آنها می‌گویند این فشار تقاضاست که مانع برگشت دلار به کریدور پایین‌تر شده است.

کارشناسان اقتصادی با اشاره به فریز قیمت دلار از سوی سیاست‌گذار می‌گویند قیمت کالاهای اساسی، کالاهای مصرفی، لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی و خودرو بیش از دلار افزایش قیمت داشته است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت قیمت این اسکناس از طرف سیاست‌گذار فریز شده است.

 
 

تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند برای کنترل قیمت دلار باید حجم نقدینگی کنترل شود و متناسب با افزایش حجم نقدینگی رشد اقتصادی داشته باشیم. در صورتی که این دو پارامتر به مرور زمان نه صرفاً مقطعی تداوم داشته باشد، ثبات یا کاهش قیمت دلار واقعی خواهد بود.

قیمت دلار هرات معاملات یکشنبه را در ۵۹ هزار و ۹۸۰ تومان شروع کرد و با کاهش مرز صعود و نزول بازار را از دست داد. قیمت دلار هرات در نهایت در ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان در معاملات روزانه به کار خود پایان داد. کاهش قیمت دلار در معاملات پشت خط ادامه داشت و قیمت دلار هرات در ۵۹ هزار و ۱۵۰ تومان به پایان رسید. با این حال برخی از فعالان بازار مدعی بودند قیمت دلار هرات در اتاق‌های معاملاتی ۵۹ هزار و ۲۱۰ تومان بسته شده است.

قیمت درهم امارات با گپ منفی در ۱۶ هزار و ۳۹۰ تومان شروع کرد و با کاهش به کف پله سوم کانال ۱۶ هزار تومان رسید. قیمت درهم امارات در روز یکشنبه نسبت به نرخ پایانی روز گذشته کاهش ۱۱۰ تومانی را تجربه کرد. قیمت دلار برآورد شده از درهم ۵۹ هزار و ۸۲۰ تومان برآورد می‌شود که تقریبا با دلار تهران یر به یر است.

 
 

قیمت تتر هم در روز یکشنبه بر مدار کاهش بود و از ۶۰ هزار و ۸۵۰ تومان به کف کانال ۶۰ هزار تومان رسید و از اینجا حمایت شد تا به تنها شصتی بازار لقب پیدا کند.

در پشت خط بازار، صحبت‌های امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه و کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی مورد توجه معامله‌گران قرار گرفت. امیرعبدالهیان گفته در صورت موافقت همه طرف‌ها برای بازگشت به توافق ۲۰۱۵ میلادی و مشاهده اقدام عملی از سوی طرف‌های مقابل، آمادگی داریم همچنان در مسیر توافق به تعهدات خود ادامه دهیم.

فعالان بازار معتقدند اگر به صورت واقعی و در عمل این اتفاق بیفتد سیگنال مثبتی خواهد بود ولی از آن‌جایی که در این سال‌ها بارها این جملات شنیده شده و اتفاقی نیفتاده به زودی رخداد این احتمال بسیار کم است.

به عقیده تحلیلگران فنی قیمت دلار هرات زیر مرز مقاومت مهم ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان تثبیت داده و فعلا می‌تواند در مسیر نزول گام بردارد. اولین مرز حمایت دلار کف ۵۹ هزار تومان است که در پشت خط قیمت دلار هرات از این نقطه حمایت شد. از منظر تکنیکال با از دست رفتن کانال ۵۹ هزار تومان، قیمت دلار هرات می‌تواند کانال ۵۷ هزار تومان را تست کند.

در روز یکشنبه با وجود کاهش قیمت دلار، قیمت سکه ساز ناکوک زد و در کانال ۴۱ میلیون ایست کرد. گروهی از معامله‌گران با اشاره به توقف قیمت سکه معتقدند یکی از بازارها چپ می‌زند. اگر قیمت انس طلا امروز منفی شروع کند و بر مدار نزول باشد با توجه به توقف نرخ در معاملات روز یکشنبه قیمت سکه امروز کاهش قوی‌تری را انجام خواهد داد. اما اگر انس طلا در سطح فعلی حمایت شود احتمال نزول سکه کم می‌شود.

در پشت خط یکشنبه نامه جدید وزارت صمت در مورد بازار طلا هم مورد توجه بود. در این نامه اشاره شده ثبت موجودی طلا برای صادرات و واردات است. طلافروشی‌ها لازم نیست موجودی را ثبت کنند. آیا این خبر در بازار مهم تلقی می‌شود و به تعطیلی طلافروشان پایان می‌دهد؟

قیمت سکه در معاملات نقدی روز یکشنبه ۲۵۰ هزار تومان ریزش کرد. در شرایط کنونی عده‌ای از فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که اگر قیمت اونس طلا در روز دوشنبه کاهشی شود احتمالاً قیمت سکه افت قوی‌تری را تجربه خواهد کرد. از سوی دیگر برخی نیز معتقدند که لیدر اصلی بازار سکه، قیمت دلار و درهم است و به نوسانات بازار ارز چشم دوخته‌اند.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها