|
کدخبر: 325368

رشد چشمگیر یارانه نان / دولت به دنبال چیست؟

بررسی بودجه سال ۱۴۰۳ نشان می‌دهد که یارانه نان با یک رشد قابل توجه مواجه شده است، در مقایسه با جداول بودجه سال قبل.

اقتصاد رشد چشمگیر یارانه نان / دولت به دنبال چیست؟

مبلغ اعتباری که در سال ۱۴۰۲ برای یارانه نان در نظر گرفته شده بود، حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان بود. با این حال، دولت در طول سال گذشته حدود ۱۵۹ هزار میلیارد تومان را برای یارانه نان پرداخت کرده است.

این رقم نشان میدهد تا چه اندازه پیش بینی اعتبار در قانون بودجه سال گذشته خطا داشته و منجر به کسری تبصره هدفمندی شده است.

یارانه نان در لایحه سال جاری در حدود ۱۴۳هزار میلیارد پیش بینی شده که نسبت به قانون سال گذشته ۱۵۰درصد رشد داشته است.

علاوه بر آن اعتبار یارانه دارو در لایحه بودجه حدود ۷۵هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که نسبت به اعتبار ۶۹ هزار میلیارد تومانی مصوب سال گذشته حدود ۹درصد رشد را تجربه کرده است.

مرکز پژوهشهای مجلس در این خصوص تاکید دارد، چالش اصلی اعتبارات یارانه دارو از تبصره هدفمندی، تخصیص اعتبارات است که به نظر می رسد به دلیل کسری در منابع تبصره، یارانه دارو عملکرد مناسبی نداشته است.

احتکار ۲ میلیاردی آرد یارانه‌ ای

مدیرکل تعزیرات حکومتی آذربایجان‌شرقی گفت: ۳۲۱ کیسه آرد یارانه‌ای خارج از شبکه و احتکار از سوی گشت مشترک بازرسی استان در یک انبار خارج از شهر تبریز کشف شد.

«صمد حضرتی» روز پنجشنبه در افزود: بر اساس گزارش های مردمی، گشت مشترک بازرسی در این محل حضور یافت و این میزان آرد یارانه را که متخلفان در حال عوض کردن کیسه های آن ها بودند را ضبط کردند.

وی با بیان اینکه متخلفان، آرد سهم یارانه ای مردم را در داخل کیسه‌های آرد آزاد خالی می کردند، اظهار کرد: ارزش این میزان آرد کشف شده ۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی آذربایجان شرقی گفت: آردهای کشف شده به اداره کل غله استان تحویل داده شد و گشت مشترک بازرسی پس از تکمیل تحقیقات لازم، پرونده تشکیل شده را برای رسیدگی به اداره کل تعزیرات حکومتی ارسال خواهند کرد.

وی افزود: در این ارتباط یک نفر دستگیر و تحویل مقام های قضایی شد.

حضرتی با تاکید بر اینکه تعزیرات حکومتی آذربایجان شرقی بدون چشم پوشی با قاچاقچیان کالا و ارز و متخلفان حوزه های مختلف برخورد قانونی می کند، ادامه داد: پس از رسیدگی به پرونده مذکور، حکم متخلفان از سوی این شعبه تعزیرات حکومتی تبریز صادر و اطلاع رسانی می شود.

در ۹ ماه امسال به دنبال رسیدگی و مختومه شدن هشت هزار و ۹۰۰ پرونده تخلف در حوزه کالا و خدمات آذربایجان شرقی، اصناف متخلف در واحدهای اجرای احکام تعزیرات حکومتی به پرداخت بیش از ۲ هزار و ۷۸۷ میلیارد و ۷۴۶ میلیون ریال جریمه محکوم شدند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها