|
کدخبر: 325314

برترین واردکننده های کالا در سال ۱۴۰۲ / این شرکت رکورد شکست

برمبنای داده‌های منتشر شده، واردات شرکت ماهیدشت کرمانشاه حدود ۱۱۲ درصد و ترخیص اقلام مرتبط با وزارت دفاع ۱۲۳ درصد افزایش یافته است.

اقتصاد برترین واردکننده های کالا در سال ۱۴۰۲ / این شرکت رکورد شکست

بر اساس آمار منتشر شده توسط گمرک ایران، کل واردات کشور در سال ۱۴۰۲ به مقدار ۶۶.۲ میلیارد دلار بوده است. از این مقدار، ۲۴ میلیارد دلار به واردات انجام شده توسط ۱۰۰ واردکننده اول اختصاص یافته است. حجم واردات این ۱۰۰ واردکننده اول نیز به تعداد ۲۱ میلیون و ۷۷۹ هزار تن برآورد شده است. در سال گذشته، کل واردات کشور به مقدار ۳۹ میلیون تن بوده است.

براساس اعلام گمرک ایران، شرکت های بازرگانی دولتی ایران، آوا تجارت صبا، پشتیبانی امور دام و ماهیدشت کرمانشاه، خودروسازی مدیران،وزارت دفاع، پاک دیده، کرمان موتور، کوروش موتور، اکسون، غذایی کوروش، ذوب اهن، بهمن موتور، صبا پیشرو، طبیعت، ایران خودرو دیزل، داریا همراه پایتخت، فولاد مبارکه، کروز، سایپا و آرین موتور در صدر لیست ۱۰۰ واردکننده برتر ۱۴۰۲ قرار دارند.

برمبنای داده‌های منتشر شده، واردات شرکت ماهیدشت کرمانشاه حدود ۱۱۲ درصد و ترخیص اقلام مرتبط با وزارت دفاع ۱۲۳ درصد افزایش یافته است.

درضمن واردات فولاد مبارکه تقریبا نصف شده اما ترخیص اقلام مرتبط با خدمات حمایت کشاورزی ۵۲ درصد زیاد شده است.

لیست 100 شرکت واردکننده 1402

در فهرست برترین‌های واردات ۱۴۰۲ واردات توسعه کشت و صنعت اکسون ۲۳۶ درصد افزایش یافته است.

در مجموع ارزش واردات همه ۱۰۰ وارکننده نخست،  ۷.۴۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد کرده است. اما واردات آنها به لحاظ وزنی افتی ۴.۱۸ درصدی داشته است.

چندی علی بهادری جهرمی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با رأی هیأت دولت، تعرفه واردات و صادرات کلیه کالاها به تصویب رسید و بزودی ابلاغ خواهد شد. سعی شد در این تعرفه‌ها، جهت‌گیری در حمایت از کنترل قیمت اقلام مورد مصرف مردم و حمایت از تولید داخل باشد.

وی افزود: هم‌چنین برای تسریع اجرای تکالیف و بودجه امسال و تحقق شعار سال، ضوابط اجرایی بودجه به تصویب هیأت وزیران رسید.

بهادری جهرمی یادآور شد: دولت برای حمایت از تأمین کالاهای اساسی مالیات ارزش افزوده و هم‌چنین حقوق گمرکی کالاهای اساسی، اقلام دارویی، مواد اولیه تأمین دارو و نهاده‌های دامی را به ۱ درصد کاهش داد و این کاهش از ابتدای فروردین اعمال خواهد شد.

همچنین در سال گذشته، حدود ۲۸ همت مالیات بر ثروت شامل مالیات بر ارث، مالیاتهای اتفاقی، نقل و انتقال سرقفلی، سهام، املاک و همچنین حق تمبر اوراق بهادار، املاک گران قیمت، خودروهای سواری گران قیمت و خانه های خالی از سکنه توسط سازمان امور مالیاتی کشور وصول شده است.

نکته جالب توجه اینکه در یک سال گذشته تنها ۵ میلیارد تومان از محل خانه های خالی از سکنه وصول گردیده است.

در حالی که میزان مالیات وصولی از خودروهای لوکس نیز ۱۷۰۰ میلیارد تومان بوده تنها ۱۰۰ میلیارد تومان از واحدهای مسکونی گران قیمت وصول گردیده است.

اخذ-مالیات

اخذ مالیات از دارندگان خانه خالی

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: تاکنون در دو مرحله بیش از ۶۰ هزار واحد مسکونی خالی استان تهران توسط وزارت راه و شهرسازی جهت اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی شد.

ابوالفضل نوروزی مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن با اشاره به عزم جدی وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی در مقابله با احتکار واحدهای مسکونی، گفت: بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۹، وزارت راه و شهرسازی موظف است اقدام به شناسایی خانه‌های خالی کند و هرساله پس از سررسید سال مالیاتی، خانه‌هایی را که بیش از ۱۲۰ روز در یک سال خالی از سکنه باشند و یا کاربری برای آن شناسایی نشده باشند به سازمان امور مالیاتی جهت اخذ مالیات معرفی کند.

نوروزی افزود: یکشنبه هفته جاری جهت تعیین تکلیف املاک مسکونی و خود اظهاری اشخاص، به بیش از ۳۰۰ هزار مالک پیامک اخطار داده شد که با ورود به سامانه املاک و اسکان، اطلاعات خود را تکمیل، تصحیح و تأیید کنند.

وی افزود: تاکنون تنها در استان تهران طی دو مرحله حدود ۶۰ هزار واحد شناسایی شده برای اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی شدند. از این تعداد حدود ۳۵ هزار واحد متعلق به شهر تهران است که قطعاً عرضه این واحدهای مسکونی نقش مؤثری در بازار مسکن خواهد داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: با تعامل و همکاری بسیار خوبی که بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی صورت گرفته است فرآیند صدور برگ مالیاتی و مالیات ستانی از خانه‌های خالی آغاز شده است.

منبع: اکوایران

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها