|
کدخبر: 325036

اختصاصی گسترش‌نیوز؛

گردش ارزان در استانبول با این کارت جذاب / راهنمای کامل استفاده از مترو ترکیه

متروی استانبول به عنوان یکی از وسایل حمل و نقل عمومی محبوب در این شهر بزرگ شناخته می‌شود. این سیستم حمل و نقل عمومی به مسافران امکان می‌دهد که به سرعت و بدون تحت تأثیر قرار گرفتن در ترافیک، به مقصد خود در بخش‌های آسیایی و یا اروپایی شهر استانبول برسند. از طریق خطوط مترو، دسترسی به جاذبه‌های تاریخی، مراکز، مناطق تفریحی و تمامی محله‌های معروف استانبول به راحتی امکان‌پذیر است. مترو شهر استانبول به عنوان یک راه ارزان و سریع برای فرار از ترافیک شهر مشهور است و گردشگران می‌توانند با مشاهده نقشه متروی استانبول به سرعت مسیر و زمان مورد نیاز برای رسیدن به مقصد خود را پیش‌بینی کنند.

اقتصاد گردش ارزان  در استانبول با این کارت جذاب / راهنمای کامل استفاده از  مترو ترکیه

اگر قصد سفر به شهر استانبول در کشور ترکیه را دارید، استفاده از مترو بهترین روش ارزان برای گردش و تفریح در این شهر را فراهم می‌کند. برای سفر با مترو، حتماً باید استانبول کارت را تهیه کرده و هزینه بلیط مترو را با استفاده از این کارت اعتباری پرداخت کنید.

متروی استانبول یکی از قدیمی ترین خطوط مترو جهان محسوب می شود که بیش از یک قرن از ساخت آن می گذرد. اگر برای اولین بار عازم شهر استانبول در کشور ترکیه شده اید، باید به شما بگوییم که کرایه تاکسی در این شهر شلوغ و مدرن بسیار بالا است و وسایل حمل نقل عمومی همچون مترو، اتوبوس و تراموا گزینه های بهتری برای گردش در این شهر محسوب می شوند. بنابراین برای صرفه جویی در هزینه های سفر خود بهتر است از لحظه ورود به این شهر یک «استانبول کارت» تهیه کنید و با دانلود کردن نقشه مترو استانبول مقصدهای مورد نظر خود را با ایستگاه های مترو هماهنگ کرده و با کمترین هزینه در این شهر خود را به جاذبه های تفریحی و مراکز خرید برسانید.

مترو-استانبول

خطوط متروی استانبول

متروی استانبول در حال حاضر ۸ خط مختلف دارد که فقط ۷ خط آن با بیش از ۸۰ ایستگاه در مناطق مختلف این شهر بزرگ فعالیت دارد تا مسافران بدون معطلی به مقصد مورد نظر دسترسی داشته باشند. مترو مارمارای استانبول در حال حاضر همه روزه از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب فعال است و مسافران را بدون وقفه جا به جا می کند. خطوط در نقشه مترو استانبول به فارسی رنگ های قرمز، زرد، قهوه ای، سبز، آبی، صورتی، بنفش و طلایی نشان داده شده که مسیر و ایستگاه های هریک از این خطوط با یکدیگر متفاوت بوده و مسافران باید بر اساس مقصد مورد نظر و محلی که در آن قرار دارند سوار خط مشخصی شوند.

خط M1a Yenikapı

خط M1a Yenikapı فرودگاه آتاتورک یکی از خطوط مهم و اصلی متروی استانبول است که دسترسی مسافران فرودگاه آتاتورک را به مرکز شهر تسهیل می کند. این خط از “Yenikapı” مرکز حمل و نقل ریلی در سمت اروپا آغاز شده و مسافران را به میدان تکسیم و مراکز خرید در نزدیکی فرودگاه می رساند.

ایستگاه های خط M1a

ینی کاپی، اکسارای، امنیت، فاتح، توپکاپی، اولو باتلی، بایرام پاشا، مال تپه، سگمال سیلار، کوکاتپه، اوتوگار، ترازی دره، داوود پاشا، مرتر، زیتین بورنو، باکرکوی، بوچلی ولر، آتاکوی، شیرینول، ینی بوسنا، دی تی ام، فرودگاه آتاتورک، اسنلر، مندرس، اوشیو زلو، میدان بگسیلار، کیرازلی.

خط M2 Yenikapı – Hacıosman

خط m2 مترو استانبول از مرکز حمل و نقل سمت اروپایی این شهر شروع می شود و دسترسی به مهم ترین مراکز تجاری شهر همچون تکسیم(Taksim)، لونت (Levent) و ماسلاک(Maslak) را فراهم می کند. خط M2 یک خط مستقیم است که جنوب به شمال شهر استانبول را به هم وصل می کند و گردشگران داخلی یا خارجی برای دسترسی بهتر به مراکز خرید استانبول همچون  جواهیر(Cevahir و ایستینه پارک (Istinye Park) از آن استفاده می کنند.

ایستگاه های خط M2

داروشافاکا، هاسیوسم، آتاتورک اینداستری، ایاز آقا، سیران تپه، اینداستریال نیبرهود، لونت ۴، لونت، گایره تپه، شیشلی مسیدیه کوی، مستر عثمان، پارتیشن، شیشانه، استواری، وزنه سیلر، ینی کاپی.

خط M3 Kirazlı – Olimpiyat – Başakşehir

این خط مترو مسافران را از منطقه Basaksehir یکی مناطق حومه ای شهر استانبول به مرکز شهر میسر می کند. در نقشه مترو استانبول ۲۰۲۳ این خط مترو ۱۱ ایستگاه دارد که بیشتر توسط مسافران محلی استفاده می شود و برای گردشگران اهمیت زیادی ندارد. با این حال برای دسترسی به مراکز خریدی همچون باغجیلار ” Bagcilar” و استادیوم المپیک هم می توانید از این خط استفاده کنید.

ایستگاه های خط M3

المپیک، زیاگوکالپ نیبرهود، کیرازلی، ینی محله، محموت بی، ایستوک، ایکیتلی اینداستری، کانتکت تورگوت دایرکتلی، سایتز، خانه بشاک، مترو کنت.

خط M4 Kadıköy

خط متروی فرودگاه سابیها گوکچن به عنوان یکی از مهم ترین وسایل حمل و نقل در سمت آسیایی استانبول شناخته می شود. این خط از طریق مترو مارمارای (Marmaray) امکان دسترسی به مرکز شهر و مناطق معروف توریستی همچون  بیازیت، سلطان احمد و همچنین به مراکز خرید معروف خیابان آکسارای را فراهم می کند.

ایستگاه های خط M4

توشانت تپه، پندیک، عدنان، کارتال، سوگانلیک، آستانه-عدلیه، اسکنت، گولسویو، حضوروی، مال تپه، کوچوک یالی، بوستانسی، کوزیاتاکی، ینی صحرا، گوزتپه، اونالان، اسیبادم، آیریلیک چشمه سی، کادیکوی.

خط M5 Üsküdar

خط مترو چکمه کوی معمولاً توسط مردم محلی استفاده می شود و نقاط گردشگری معروفی در این خط وجود ندارد. با این حال به وسیله این خط می توانید به مرکز خرید کاپیتول و هتل های تجاری در منطقه عمرانیه دسترسی داشته باشید.

ایستگاه های خط M5

چکمه کوی، کانتکت نسیپ، دودولو، دبیرستان امام خطیب، آلتین شهید، ایحلام اولکویو، لایتر، بازار، عمرانیه، بولگور لو، کیسیک لی، آلتونی زاده، بگلر باشی، فیستیکاگاچی، اسکودار.

خط M6 Levent

این خط مترو در واقع یکی از خطوط نوساز متروی استانبول محسوب می شود که به آن طرح توسعه خط M2 ساخته شده و نام خط لونت (Levent) است. این خط امکان دسترسی به دانشگاه بغازیچی و مناطقی همچون (Etiler) را فراهم می کند. (ایستگاه های خط M6: هیساروستو، اتیلر، نیسپتیه، لونت.)

خط M7 Mecidiyekoy:

خط مترو محمود بی (Mahmutbey) این خط مترو از مجیدیه کوی (Mecidiyekoy) شروع شده و به محله معروف و قدیمی محمود بی (Mahmutbey) در غرب شهر استانبول امتداد دارد. این خط امکان دسترسی به مناطق حومه شهر و برخی از هتل های تجاری بزرگ استانبول را برای گردشگران فراهم می کند. (ایستگاه های خط M7: یلدیز، فولیا، مجیدیه کوی، چاغلایان، کایت هانه، علی بی کوی.)

خط M11 Gayrettepe

خط فرودگاه استانبول که هنوز در حال ساخت است هم یکی از ۸ خط متروی استانبول محسوب می شود که هنوز به بهره برداری نرسیده است.

مترو-ترکیه

شماره خط مترو

رنگ خط

تعداد ایستگاه

مسیر

کاربردها

M1a

قرمز

۲۳

آکسارای – فرودگاه آتاتورک

دسترسی به فرودگاه و مراکز شهری

M2

سبز

۱۶

ینی کاپی – حاجی عثمان

دسترسی به مراکز تجاری و مناطق مهم

M3

آبی

۱۱

کرازلی – باشاک شهیر

استفاده محلی و دسترسی به مراکز خرید

M4

صورتی

۱۹

کادیکوی – کارتال

دسترسی به فرودگاه و مراکز خرید

M5

بنفش

۱۶

اوسکودار – چکمه کوی

دسترسی به مناطق خرید و هتل های تجاری

M6

طلایی

۴

لونت – هیساروستو

دسترسی به دانشگاه و مناطق خرید

M7

قهوه ای

۶

مجیدیه کوی – محمود بی

استفاده محلی و دسترسی به هتل های تجاری

M11

زرد

فرودگاه جدید استانبول

دسترسی به فرودگاه

انواع بلیط متروی استانبول

برای دانلود نقشه مترو استانبول با کیفیت بالا می توانید به سایت های معتبر مراجعه کنید و به راحتی با ذخیره این نقشه در گوشی موبایل خود بهترین ایستگاه مترو را برای سوار شدن انتخاب کرده و به‎سمت مقصد مورد نظر حرکت کنید. اگر قصد اقامت کمتر از ۴۸ ساعت در شهر استانبول را دارید، بهترین کار به جای خرید استانبول کارت، تهیه بلیط یک سفره یا چند سفره متروی استانبول است که می توانید آن را از ایستگاه های مترو با ارائه پول نقد و بدون نیاز به کارت بانکی بر اساس تعداد سفر خود تهیه کنید.

ولی اگر قصد دارید بیشتر از دو روز در این شهر اقامت داشته باشید و به دنبال صرفه جویی در هزینه حمل و نقل هستید، استانبول کارت بهترین گزینه برای شما محسوب می شود که می توانید با آن از مترو، اتوبوس و تراموا استفاده کنید. استانبول کارت یک کارت شارژی است که برای استفاده از تمامی وسایل حمل ونقل عمومی در شهر استانبول قابل استفاده بوده و باعث صرفه جویی در هزینه های شما می شود.

ترکیه

قیمت بلیط متروی استانبول

برای خرید استانبول کارت باید حداقل آن را به اندازه ۵ سفر مترو یعنی به مبلغی در حدود ۵۰ لیر ترکیه شارژ کنید، این کارت به جز تاکسی در سایر وسایل نقلیه عمومی شهر استانبول همچون مترو، اتوبوس، تراموا و دیگر وسایل حمل ونقل عمومی دیگر قابل استفاده است. بلیط های متروی استانبول هم به صورت یک تا ۱۰ سفره در ایستگاه های متروی این شهر به فروش می رسد که مسافران می توانند از آن ها هم برای سوار شدن به متروی استفاده کنند. همچنین ولکام کارت  Istanbul Welcome Card هم یکی از گزینه برای استفاده از امکانات عمومی در شهر استانبول برای گردشگران است که با قیمتی بین ۴۰ تا ۹۰ یورو در دسترس گردشگران می باشد.

نوع کارت مترو

تعداد سفرها

قیمت  لیر ترکیه

یک سفر

۱

۱۵

دو سفر

۲

۲۵

سه سفر

۳

۳۲

پنج سفر

۵

۴۸

ده سفر

۱۰

۸۸

نحوه خرید بلیط متروی استانبول

برای تهیه کارت مترو استانبول بمی توانید به باجه های بلیت فروشی در داخل ایستگاه های مترو مراجعه کنید که با دانلود نقشه مترو استانبول می توانید از موقعیت دقیق این ایستگاه ها مطلع شوید و یا به، وب سایت های مختلف که به صورت آنلاین این کارت ها را عرضه می کنند برای خرید اینترنتی کارت مترو مراجعه نمایید که برای خرید بلیط از این سایت های باید مستر کارت یا ویزا کارت داشته باشید. قیمت خرید استانبول کارت در حال حاضر یعنی در سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۰ لیر ترک است که باید آن را به اندازه ۵ سفر مترو یعنی به مبلغ ۵۰ لیر هم شارژ کنید. هر بار که از کارت مترو استفاده می کنید، باید حداقل ۱۵ لیر از موجودی کارت شما در کارت باقی بماند.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها