|
کدخبر: 324927

اختصاصی گسترش نیوز؛

سبزی بدبویی که محبوب شد / سیر خام چند فروخته می شود؟

در این گزارش به بررسی قیمت سیر در بازار پرداخته ایم.

اقتصاد سبزی بدبویی که محبوب شد / سیر خام چند فروخته می شود؟

سیر را می توان یکی از سبزیجات بسیار مفید نام برد که در سبید غذایی ما وجود دارد و در بسیاری از غذا ها به دلیل خاصیت بالا و عطر و طعم خوب، استفاده می شود. این سبزی پر خاصیت در میان بسیاری از افراد به خوراکی بد بو شهرت دارد اما نمی شود خواص بی نظیر سیر را نادیده گرفت. سیر دارای خاصیت ضد عفونی کننده است و به همین دلیل می تواند از بروز بیماری های ویروسی جلوگیری کند. همچنین برای کاهش فشار خون بسیار مفید بوده و بروز بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری می کند. همچنین معده را تقویت کرده و بیماری های گوارشی را برطرف می کند.

خام-سیر

به گزارش گسترش نیوز، با گشت کوتاهی در فضای مجازی، متوجه قیمت انواع سیر در بازار شدیم. در این میان سیر خام ارزان ترین قیمت را داشت که هر بسته با وزن ۱ کیلو گرم میانگین تا ۱۸۰ هزار تومان به فروش می رسد. سیر خام کاربردهای بسیاری در مصرف غذایی ما دارد که یکی از خوشمزه ترین انواع فست فود با آن درست می شود. نان سیر یکی از همین فست فود هایی است که طرفداران بسیاری دارد. نان سیر در رستوران ها با قیمت ۲۳۰ هزار تومان به فروش می رسد.

سیر-خام

سیر ترشی را می توان یکی دیگر از انواع سیر دانست که هرچه از زمان آن گذشته باشد، قیمتی تر می شود. اصولا سیر ترشی در کنار بسیاری از غذا های ما ایرانی ها وجود دارد. با گشت کوتاهی در فضای مجازی متوجه شدیم که سیر ترشی ۸ ساله با وزن یک کیلوگرم مبلغ ۱۶۰ هزار تومان به فروش می رسد. همچنین سیر ترشی ۳ ساله همدان با وزن ۸ کیلو مبلغ ۶۳۰ هزار تومان فروخته می شود.

ترشی-سیر

این محصول بسیار با ارزش، صادر هم می شود. شاید باورتان نشود اگر بدانید که صادرات سیر توسط کشور چین به ارزش۲.۶ میلیارد دلار بوده است که سهم کشور چین در صادرات سیر حدود ۷۳ درصد از صادرات کلی این محصول در جهان بوده است. صادرات سیر از کشور اسپانیا به ارزش ۴۱۵ میلیون دلار بوده است که با این رقم رتبه دوم صادرات سیر در جهان و ۱۱ درصد از کل صادرات دنیا را به خود اختصاص داده است.

سیر

قیمت

سیر خام هر کیلو

۱۸۰،۰۰۰

ترشی سیر ۶۸۰ گرمی

۷۹،۰۰۰

ترشی سیر ۲ کیلویی

۱۶۰،۰۰۰

ترشی سیر خام ۶۸۰ گرمی

۹۸،۰۰۰

 

سیر همدان به عنوان یکی از شناخته ترین سیرهای کشور و همچنین جهان است که به عنوان یک برند خاص در سال ۱۳۹۶ ثبت ملی شد و سرانجام پس از سال ها پیگیری و اعلام رسمی دفتر بین‌المللی سازمان جهانی به ثبت جهانی رسید.

بازار های شمال کشور، سیر ترشی بسیار محبوبی دارند و درواقع سیرترشی یکی از سوغاتی های شمال کشور است. البته این محصول پرخاصیت قیمت واحد و مشخصی ندارد و هر مغازه دار مبلغ دلخواه خود را به مشتری عرضه می کند. سیر ترشی شمال با قیمت هر کیلو از ۱۷۵ هزار تومان آغاز و تا ۲۴۰ هزار تومان نیز ادامه دارد.

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها