|
کدخبر: 323472

پرداخت یارانه/یارانه نقدی/دهک بندی

قطع یارانه خانوارهای دارای فرزند بالای ۱۸ سال/دهک دهم چه کسانی هستند؟

برای مواجهه با افزایش سطح درآمد پدر خانوار به عنوان سرپرست خانوار به دلیل حضور فرزندان بالای ۱۸ سال و شاغل، یکی از راه‌حل‌های ممکن می‌تواند بهبود سیستم یارانه نقدی باشد. این راهکار می‌تواند شامل اصلاح سیستم یارانه‌دهی با توجه به درآمد خانوار و تعداد اعضا باشد. به این صورت، سطح درآمد پدر خانوار می‌تواند در تعیین میزان یارانه نقدی مؤثر باشد.

اقتصاد قطع یارانه خانوارهای دارای فرزند بالای ۱۸ سال/دهک دهم چه کسانی هستند؟

علاوه بر اصلاح سیستم یارانه نقدی، توسعه برنامه‌های آموزشی و فرصت‌های شغلی برای فرزندان بالای ۱۸ سال نیز می‌تواند راهکاری دیگر باشد. این اقدامات می‌توانند به آنها کمک کنند تا مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای یافتن شغل مناسب و تأمین درآمد خود را توسعه دهند، بدین ترتیب بار مالی خانوار را کاهش دهند و نیاز به یارانه نقدی را کاهش دهند.

در کل، ترکیبی از اصلاح سیستم یارانه نقدی و ایجاد فرصت‌های شغلی و آموزشی برای افراد بالای ۱۸ سال می‌تواند بهبود وضعیت مالی خانوار را بهبود بخشد و نیاز به یارانه نقدی را کاهش دهد.

دهک بندی جمعیت کشور مبنایی برای پرداخت یارانه به خانوارها است. در حال حاضر ۹ دهک نخست دارای یارانه بوده و به خانوار دهک دهم که از خانوارهای پردرآمد کشور محسوب می‌شوند یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیکی تعلق نمی‌گیرد. اما یکی از اعتراض‌هایی که وجود دارد حضور فرزندان خانوار بالای ۱۸ سال و شاغل در خانواده بوده که سطح درآمد پدر خانواده را به عنوان سرپرست خانوار افزایش می‌دهد و این امر سبب شده که چنین خانواری در دهک دهم قرار گیرند. طیبه حسینی، سخنگو سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در این خصوص گفت: در خانوارهای دهک دهم افرادی هستند که به واسطه وجود یکی از فرزندان یا یکی از اعضای زیرمجموعه آنها باعث شده که آن خانواده جز دهک دهم باشند؛ به عنوان مثال فرزند بالای ۱۸ سال دارد که دارای درآمد بوده و حقوق بالاتر از سایر اعضای خانوار دارد و همین امر سبب می‌شود که خانوار در دهک دهم قرار گیرد.

وی اظهار کرد: خانوارهایی که دارای چنین وضعیتی هستند، می‌توانند به پنجره ملی دولت مراجعه و در قسمت یارانه وارد شوند.

حسینی افزود: فردی که درآمد بالایی دارد خود باید به سامانه وارد شود. این ورود باید با شماره موبایل به نام فرد بوده باشد. آنجا اعلام می‌شود که شما در دهک دهم قرار دارید. اطلاعات هویتی اعم از نام و نام خانوادگی، کد ملی، کد پستی و سایر مشخصاتی که مربوط به شخص است دیده می‌شود. گزینه‌ای وجود دارد به نام اعتراض، گزینه اعتراض را زده و وارد پنجره اصلی می‌شوند. در پنجره اصلی دلیل اعتراض از فرد پرسیده می‌شود. در خصوص دلیل اعتراض، گزینه‌های مختلفی وجود دارد، از عدم سازش، استقلال مالی و….

سخنگو سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفت: فرزندی که بالای ۱۸ سال بوده و استقلال مالی دارد و… مثلاً گزینه استقلال مالی را انتخاب می‌کند. شماره شبا خودش را وارد و ثبت می‌کند. وقتی این اطلاعات در سیستم خانوار در سیستم سامانه هدفمندسازی یارانه‌ها به‌روزرسانی می‌شود این فرد طبق درخواست شخصی خود از خانوار اصلی خود جدا می‌شود. به این ترتیب پدر و مادر یا هر کس دیگری که زیرمجموعه است و نخواسته که جدا شود جداگانه دهک بندی می‌شوند. بنابراین اگر فرد مورد نظر سبب قرار گرفتن خانواده در دهک دهم شده باشد با جدا شدن، مشکل خانوار حل شده و خانوار مجدد به جمع یارانه بگیران اضافه می‌شود. در ادامه فقط این فرد است که به عنوان دهک دهم یارانه وی حذف می‌شود.

 

منبع: مهر
 • ناشناس ارسالی در

  دولت بی پول است بجای اصلاح اقتصاد بدنبا ل هر بهانه‌ای برای قطع یارانه است.

 • مجید ارسالی در

  ** **** ***** ***** فقط دنبال یه راهی هس تند که این 300 تومن از جیب مردم در بیار ن

 • محمد ارسالی در

  بجای اینکارها چرا وزرای دولت و مخصوصا م دیران عامل شرکتهای انرژی مثل برق و گاز د ستشان را از جیب مردم درنمیاورند؟
  چه معنی دارد که قیمت انرژی چندین بار در این چند سال افزایش داشته و در کنار این ب ا پلکانی محاسبه کردن مصرف برق وگاز مردم پول زیادی از مردم بزور میگیرند و درص کمی هم از این پول هنگفت را بعنوان پاداش خوش مصرفی به خود مردم جایزه میدهند!
  خ ب تا زمانی که دولت و دیگر مسئولین و مدیر ان دستشان در جیب مردم است این تورم و گرا نیها هرسال بیشتر میشود و به مردم هم هرسا ل فشار بیشتری میاید مخصوصا اینکه دولت به مردم حقوق کافی بنسبت تورم نمیدهد! خب ای ن دولت انواع شاخصهای تورم را هم 1رقمی کن د فایده ای ندارد چون دستشان در جیب مردم است و از مردم پول زور میگیرند

 • شاهین ارسالی در

  دولت از هر راهی میخوات هزینه هاشو کم کنه و از اون طرف جیبشو با مالیات مردم پر کنه

 • ناشناس ارسالی در

  احنق ها اگر بچه ها شغل داشتند که بابا پا رانه نمی گرفت

 • ایرانی ارسالی در

  یارانه حق همه است کم نقشه برای حذف ان بک شید

 • اشنا ارسالی در

  موقع هدفمندی بملت ایران مسئولین گفتن بخا طر گرانی کالاهای اساسی وحاملهای انرژی یا رانه به احادمردم پرداخت میشود بعدچندسال ن برااکثرجوانان شغل ومسکن دادین وحقوق با زنشستگان وکارگرانو بنسبت تورمی که خودتون د رست کردین ندادین این چه عدالتیه ازجیب ملت هی برمیدارین .کجای مسلمانیه ؟؟؟🤔🤔🤔🤔 😠

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها