|
کدخبر: 323465

دستمزد کارگر/حق عائله مندی/وزارت کار

خبر خوش برای کارگران متاهل/تغییراتی خوشحال کننده دستمزد که تصویب شد

در سال ۱۴۰۳، حق عائله مندی (حق همسر) برای نخستین بار در شورای عالی کار با تعیین حداقل دستمزد کارگران تصویب شد.

اقتصاد خبر خوش برای کارگران متاهل/تغییراتی خوشحال کننده دستمزد که تصویب شد

با توجه به تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳، برای اولین بار حق عائله مندی (حق همسر) به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان برای کارگران متاهل اعطا خواهد شد. در این حقوق، حق اولاد نیز به عنوان یکی از مزایای مخصوص کارمندان متاهل در نظر گرفته می‌شود و به صورت ماهیانه همراه با سایر مزایا به حساب آن‌ها واریز می‌شود. مبلغ حق اولاد برای هر فرزند، سه برابر حداقل حقوق و دستمزد روزانه وزارت کار است که برای سال ۱۴۰۳ معادل ۷,۱۶۶,۱۸۴ ریال است.

برای دریافت حق اولاد، برخی شرایط وجود دارد که کارمند باید آن‌ها را رعایت کند. این شرایط شامل داشتن بیمه تامین اجتماعی و بودن مشمول قوانین آن، فرزندان باید زیر ۱۸ سال باشند و در صورت داشتن مشکلات ناتوانی برای کار یا تحصیل ممکن است حق اولاد برای فرزندان بالای ۱۸ سال نیز پرداخت شود. همچنین، کارمند باید سابقه بیمه تامین اجتماعی به مدت ۷۲۰ روز را داشته باشد.

یک کارشناس حوزه کار پرداخت حق عایله مندی به کارگران را نیازمند داشتن ۷۲۰ روز پرداخت حق بیمه عنوان کرد و گفت: پیشنهاد پرداخت حق عائله مندی به کارگران مستلزم دستورالعمل قانونی است و اقدام مثبت  است.

این پیشنهاد از باب آنکه کارگران نیز همچون کارمندان از مزایای عائله مندی برخوردار شوند مطرح شده است که می تواند موجب دلگرمی کارگران و تشویق به تشکیل خانواده شود. البته رقم آن زیاد نیست

تاکنون در بحث کارگری تنها حق اولاد به کارگران پرداخت شده و حق عائله مندی شامل حال کارگران نبوده است منتها در خصوص حق اولاد قیدی وجود دارد مبنی بر اینکه کارگر باید ۷۲۰ روز پرداخت حق بیمه را قانونا  داشته باشد.

فردی که در یک کارگاه یا مجموعه مشغول کار می شود حتی اگر فرزندی هم داشته باشد باید قید پرداخت ۷۲۰ روز حق بیمه را داشته باشد که حق اولاد به او تعلق بگیرد.

 به صرف اینکه کارگر برای اولین بار درجایی اشتغال به کار داشت با داشتن یک یا چند فرزند حتما باید پرداخت ۷۲۰ روز حق بیمه را در سابقه خود داشته باشد در غیر این صورت نمی تواند از مزایای حق اولاد برخوردار شود.

قبلاً پرداخت حق اولاد تنها محدود به دو فرزند بود ولی در راستای تشویق به افزایش جمعیت سقف تعداد اولاد نیز برداشته شده است.

 حق اولاد برای همه کارمندان متاهل یکسان نیست. مبلغ حق اولاد ویژگی‌هایی مانند حداقل حقوق و دستمزد روزانه وزارت کار و تعیینات قانونی مربوط به حقوق کارمندان در هر کشور یا منطقه را دارد. بسته به مقررات و قوانین هر کشور، مبلغ حق اولاد ممکن است متفاوت باشد و معمولاً بر اساس تعداد فرزندان کارمند تعیین می‌شود. همچنین، سیاست‌ها و قوانین مربوط به حق اولاد ممکن است در طول زمان تغییر کنند و بسته به شرایط واقعیت ملی، اصلاحاتی در این زمینه صورت بگیرد. بنابراین، بهتر است در هر مورد به قوانین حاکم بر منطقه یا کشور خود مراجعه کنید تا اطلاعات دقیقتری درباره مبلغ و شرایط حق اولاد دریافت کنید.

منبع: ایسنا
 • ناشناس ارسالی در

  سلام من یه جایی سرایدارم بهم ن عیدی دادن ن حقوقمو بردن بالا چیکار باید کنم

 • ناشناس ارسالی در

  خداوکیلی خجالت نمیکشی که 500 تومن خبر میزنی که کارگران خوشحال شدن -

 • علی ارسالی در

  بزودی اسناد دزدی وزیر رفاه و خانواده دزدش منتشر خواهد شد تا باشد تا وان ظلم کردن را بچشد

 • علی ارسالی در

  بابا اینقدر خبر خوشحال کننده ندین کارگرا سکته میکنن با ۵۰۰ تومن ۷۵۰ گرم گوشت مید ن

 • کولیوند ارسالی در

  با سلام از آذرماه امسال لزوم داشتن سابق ه بیمه ۷۲۰ روز به یکماه کاهش پیدا کرده

 • ناشناس ارسالی در

  اول زن ومرد.حالا متحل ومجرد.حرف کارفرما کارگررابایدفشاردهیدتامثل سیب پلاسیده شود وشیره آن گرفته شود وبهترین راه آن اختلاف وانداختن طمع بین. گروه گروه کردن کارگرا ن است

 • ناشناس ارسالی در

  واقعا خجالت اوره این گونه قشر گارگر را مسخره می‌کنند اقای وزیر بس کنید دیگه امروزه ۵۰۰ هزارتومان میشه چی آخه!آقای وزیر کار خجالت بکش دست بردار کم مسخره کن ملت رو

 • حامد ارسالی در

  از آن خبرها که مثلا یک میلیارد وام بدون بهره به حساب بانکی های بی سواد که با معد ل ده و سه تا تجدید به استخدام بانک در آم ده اند ریخته شده از آنها هم یادی بکنید

 • khakhs ارسالی در

  خاک توسرتون بااین خبرخوشحال کننده گوشت کیلو نهصدتومنه

 • ناشناس ارسالی در

  خانه از پای بست ویران است
  خواجه د ر بند نقش ایوان است
  اصل دستمزد خر ابه شما رو حق عائله مندی مانور میدین

 • کارگر ارسالی در

  حق عائله مندی سالها قبل پرداخت میشد ،ولی قطع شد. وزارت کارفرما بزرگترین اجحاف در حق کارگران انجام داد.

 • رضا ارسالی در

  عنوان خبر و افزایش حقوق و حق عائله مندی به میزان بهای هشتصد گرم گوشت شرم آور است

 • کارگر ارسالی در

  ..... :-)سلام و خسته نباشید ، الله و اکب ر الله اکبر احسنت بر شما که بعد از ساله ا تلاش و پشتکار و گذشت سالهای جهش در خور دن و پر کردن جیب و پرورش آقا زادگانشان و لگد کردن حق و خوردن حق ناس به نتایج شگر فی رسیدند و نظری بر بردگان خود نهادند .. .... ***تو این مملکت فقط برای امثال کار گر و کارمند دون پایه و معلم حلال خوره ، تحریمی که خود دولت بر مردم اعمال می‌کنه و نام دیگران برنامه . تمام دزدی‌ها و بچا پ بچابها به کنار ، افزایش حقوق کارگر باع ث تورم میشه !!!!!!!! این مملکت شده مثال قوم لوت ، چارش فقط کوفیکن شدنه و الا حق ما داده نمیشه .

 • سجاد م ارسالی در

  باعث شرم ووای به قانونگذارانی که اینگونه به کارگزان ظلم میکنن ،، خدا از سر گناها نشون نگذره

 • حمید ارسالی در

  بابا هزار بار اینو پخش کردین برای کارگر 500تومن انگار 500ملیون خجالتم خوب چیزیه ول کنید مردم با صد میلیون تومان نمیتونن زندگی بسه دیگه خسته شدیم از تکرار خبرا بی فایده

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها