|
کدخبر: 322781

مصرف بنزین / سهمیه بنزین / کارت سوخت

مصرف بنزین رکورد شکست

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی ایران بیان کرد: در سال ۱۴۰۲، مصرف روزانه بنزین با افزایش ۱۳ درصدی روبرو شد و در ایام تعطیلات، هیچ مشکلی در تامین و توزیع سوخت در کشور پیش نخواهد آمد.

اقتصاد مصرف بنزین رکورد شکست

جعفر سالاری نسب مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی ایران توضیح داد: در سال ۱۴۰۲، ما توانستیم تولید کارت سوخت را به حداکثر برسانیم و آنها را به دست مسافران برای سفرهای نوروزی برسانیم.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی ایران ادامه داد: اگر در مسیر سوخت‌رسانی برای مردم مشکلی پیش بیایبد می‌توانند با شماره ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند و مشکلات خود را رفع کنند.

وی افزود: میانگین مصرف بنزین در سال ۱۴۰۲ برابر با ۱۱۵ میلیون لیتر در روز بود که در چند روز اخیر این میانگین به ۱۱۷ میلیون لیتر در روز افزایش یافته است، البته در اسفند ماه رکورد مصرف ۱۳۱ میلیون لیتر بنزین در روز را نیز ثبت کرده‌ایم.

سالاری نسب اذعان داشت: در سال گذشته در پیک مصرف سوخت توانستیم نزدیک به ۱۴۳ میلیون لیتر بنزین در روز را توزیع کنیم؛ لذا با توجه به رشد ۱۳ درصدی بنزین در سال جاری، امسال نیز هیچ مشکلی در تامین و توزیع سوخت در کشور نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآوردهای نفتی ایران گفت: در کلان‌شهرها بنزین یورو و با کیفیت توزیع می‌شود که گوگرد آن زیر ۱۰ ppm است و بنزین سوپر جایگاه‌ها نیز به میزان مورد نیاز تامین شده است.

 وی در مورد تغییر قیمت بنزین، گفت: افزایش قیمت بنزین هیچگاه مطرح نشده است و قیمت افزایش پیدا نخواهد کرد.

سالاری نسب گفت: گاز مایع نیز با حدود قیمتی ۲۷ هزار ۹۰۰ تومان برای افرادی که در سامانه سدف ثبت نام کرده‌اند توزیع می‌شود و برای افرادی که متقاضی خارج از این سامانه هستند ۱۰ درصد گران‌تر از این مبلغ پرداخت می‌کنند.

بنزین به عنوان یکی از منابع اصلی انرژی در جهان شناخته می‌شود و قیمت آن در هر کشور به عوامل گوناگونی نظیر تولید داخلی، واردات، فروش و تقاضا، قوانین مالیاتی و سیاسی، بستگی دارد. در بسیاری از کشورها، دولت یا سازمان‌های دولتی مسئولیت نظارت بر تعیین قیمت بنزین را برعهده دارند و ممکن است قیمت بنزین بر اساس تصمیمات دولت به‌عنوان یک مقدار ثابت تعیین شود.

امروز برنامه بالاتر به بحث تخصیص بنزین به کد ملی و یا خودرو با حضور مالک شریعتی به عنوان موافق اختصاص سهمیه بنزین به کد ملی و نخعی نماینده مجلس به عنوان مخالف این طرح بحث و بررسی کردند.

در این برنامه شریعتی با بیان اینکه کشور درحال‌حاضر وارد‌کننده بنزین است چرا که در تولید بنزین ناترازی داریم و باید این را به نوعی جبران کنیم گفت: ۴۵ درصد از خانوار‌ها فاقد حداقل یک دستگاه هستند بنابراین این افراد هیچ سهمیه‌ای از بنزین ندارند.

به گفته وی شرایط کشور روز به روز در حال بدتر شدن است و این عدم تخصیص بنزین به کد ملی تنها به ضرر کسانی است که هیچ سهیمه‌ای ندارند و شرایط روز به روز برای آنها بدتر می‌شود.

شریعتی با بیان اینکه برای ناترازی در گاز کشور نظام الگوی مصرف گاز را تعریف کردیم برای بنزین هم باید این اقدام را انجام دهیم گفت: ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار خانواده در دهک یک فاقد خودرو هستند و ۴۳۰ هزار نفر هم در دهک‌های دهم فاقد خودرو هستند که می‌توان از طریق کد ملی به این افراد سوخت تعلق گرفت.

او بیان کرد:  می‌توان بدون شوک قیمتی همین سیستم یارانه بنزین را بین خانواده‌ها توزیع کرد که طبقه محروم ضرر نکند.

شریعتی با بیان اینکه سهیمه بنزین تنها به ۴۵ درصد از خانواده‌ها اختصاص می‌یابد گفت: ۱۵۰ هزار کارت سوخت فاقد خودرو پیدا کردیم که اگر این تخصیص سوخت براساس کدملی باشد هیچ قاچاق سوختی دیگر نخواهیم داشت و از قاچاق فیزیکی سوخت جلوگیری می‌شود.

وی افزود: افرادی که خودرو ندارند می‌توانند سهم خود را به افراد دیگر واگذار کنند چراکه ما امروز ۱۲۰ میلیون لیتر مصرف بنزین داریم که ۵۰ درصد از آن ۱۵۰۰ تومانی است و ۵۰ درصد دیگر ۳هزار تومانی است که افراد می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند.

او بیان کرد: سهمیه از این طریق جابه جایی می‌شود اثر مالی بسیار خوبی برجای می‌گذارد، اما به شرطی که زیرساخت‌های آن فراهم شود که البته این طرح به صورت آزمایشی در کیش و قشم اجرا شد که از لحاظ مفهمومی مردم چندان درست متوجه نشدند، اما این طرح قابلیت گسیل شدن را دارد.

او گفت: قیمت تمام شده بنزین درحال‌حاضر لیتری ۴هزار تومان است و افرادی بالای ۱۰۰ خودرو درحال‌حاضر بنزین ۱۵۰۰ تومانی می‌گیرند که این با عدالت جامعه قابل مقایسه نیست.

در ادامه این برنامه نخعی متخب مردم گفت: ناترازی انرژی یکی از ابر چالش‌های کشور است و در کنار چالش تورم و پاشنه آشیل کشور ناترازی انرژی است و طبق آژانس بین‌المللی ۱۰۰ هزار میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی داریم که باید با آن برخورد کنیم.

وی با بیان اینکه در حال شرایط مناسبی در کشور نیست در این شکی نیست گفت: هرگونه سیاستگذاری جدید شرایط را بدتر می‌کند، اما درحال‌حاضر عدالت مهم است و باید به سمت عدالتی حرکت کنیم که بحث اجرایی و شرایط را بدتر نکند.

او گفت: ۱۰ میلیون روزانه بنزین وارد کشور می‌کنیم و اگر بنزین را به کد ملی افراد اختصاص دهیم هیچ انگیزه‌ای برای صرفه جویی بین افراد ایجاد نمی‌شودو با این اقدام حتی به افزایش مصرف بنزین هم بیشتر دامن می‌زنیم.

نخعی با بیان اینکه در این طرح هیچ انگیزه‌ای وجود ندارد و هیچ عدالتی برقرار نیست گفت: افرادی که در روستا‌ها زندگی می‌کنند اتفاقا دسترسی حمل‌ونقل عمومی برای آنها کمتر است بنابراین تخصیص بنزین برای آنها به صورت سهمیه‌ای فعلی مناسب‌تر است.

وی با بیان اینکه تخصیص بنزین به صورت کد ملی باعث ایجاد تورم انتظاری می‌شود گفت: اجرای طرح تخصیص بنزین به کد ملی به طور قطع تورم انتظاری شدیدی را ایجاد می‌کند.

او با بیان اینکه این اقدام به ضرر جامعه است و و توزیع بنزین به این شکل خود باعث گسیل شدن بنزین به مناطق محروم و مرزی کشور می‌شود.

نخعی با اشاره به اینکه این طرح خیلی قابلیت اجرایی ندارد و ۸۵ میلیون ایرانی را درگیر سهمیه می‌کنیم گفت: بسیاری از مردم دسترسی به کارت بانکی نداردو از سوی دیگر امکان افزایش حمله سایبری از طریق تخصیص بنزین به کارت‌های ملی یابد چرا امکان کپی شدن کارت‌های بانکی وجود دارد.

منبع: حیات

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها