|
کدخبر: 322024

حقوق کارمندان / افزایش حقوق / واریز حقوق

امتیاز فوق العاده خاص برای کارمندان / اصرار مجلس ادامه دارد

برای تامین نظر شورای نگهبان، پیشنهاد شده بود عبارت ۳۰۰۰ امتیاز به عبارت معادل امتیاز تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان اصلاح شود که وکلای ملت با این پیشنهاد مخالفت کردند.

اقتصاد امتیاز فوق العاده خاص برای کارمندان / اصرار مجلس ادامه دارد

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، نمایندگان به بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ پرداختند.

ایراد شورای نگهبان به جزء ۲ بند الحاقی ۲ تبصره ۱۵ لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ مربوط به اختصاص ۳۰۰۰ امتیاز برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری بود.

برای تامین نظر شورای نگهبان، پیشنهاد شده بود عبارت ۳۰۰۰ امتیاز به عبارت معادل امتیاز تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان اصلاح شود که وکلای ملت با این پیشنهاد مخالفت کردند.

با اصرار مجلس شورای اسلامی بر مصوبه قبلی خود، این موضوع برای بررسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد.

مصوبه مجلس در این مورد به شرح زیر است:

«به منظور نگهداشت و ایجاد انگیزه در نیروی انسانی از ابتدای سال ۱۴۰۳، ۳۰۰۰ امتیاز برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهر ماه ۱۳۸۶ و معادل ریالی این امتیاز برای کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۷۰ و سایر قوانین و مقررات استخدامی تحت عنوان فوق العاده خاص در احکام کارگزینی و یا قراردادهای آنها اعمال می‌گردد. این فوق العاده مشمول کسور بازنشستگی می‌باشد و صرفاً در محاسبه پاداش پایان خدمت، ذخیره مرخصی استحقاقی در زمان بازنشستگی و حقوق بازنشستگی قابل محاسبه است. اعمال این امتیاز در خصوص کارمندانی که طی سال‌های گذشته از فوق العاده خاص بهره‌مند شده‌اند در سقف امتیاز موضوع این ماده بلامانع است».

چندی پیش رئیس کمیته حقوق و دستمزد مجلس گفت: حداقل حقوق کارمندان دولت در سال آینده یازده میلیون و پانصد هزار تومان می‌شود.

بر اساس منابع مصوب لایحه بودجه ۱۴۰۳ میانگین رشد حقوق کارمندان دولت و حقوق بازنشستگان در سال آینده ۲۰ درصد خواهد بود.

عنابستانی، رئیس کمیته حقوق و دستمزد مجلس گفت: حداقل حقوق کارمندان دولت در سال آینده یازده میلیون و پانصد هزار تومان حدوداً ۱ میلیون تومان هم عائله‌مندی و اولاد به این مبلغ اضافه می‌شود که خارج از این قاعده است و در نهایت تقریباً حدود ۴۰-۴۱ درصد افزایش را خواهد داشت. تقریباً حقوق این افراد ١١.۵ میلیون تومان خواهد شد.

تاثیر مجلس در تعیین میزان حقوق کارمندان

 

مجلس همواره نقش مهمی در تعیین قوانین کاری و مسائل مربوط به حقوق کارگران داشته است. تصویب قوانین کاری، تعیین حقوق و مزایای کارگران، تعیین سیاست‌های مربوط به ایجاد شغل و حمایت از کارگران و سایر تصمیمات مرتبط از مسائلی است که مجلس می‌تواند تاثیرگذار باشد. این تصمیمات ممکن است به وسیله‌ی اعضای مجلس و همچنین تحت تأثیر نیروهای دیگر اتخاذ شوند. از اینرو، نقش مجلس در تعیین میزان حقوق کارمندان و مسائل مربوط به آن بسیار مهم و تأثیرگذار است.

مجلس با تصویب قوانین مربوط به حقوق کارگران می‌تواند تأثیر مهمی در تعیین میزان حقوق و مزایای آن‌ها داشته باشد. این می‌تواند شامل مسائلی مانند حداقل حقوق کارگران، ساعات کاری، مزایا و مزایای اجتماعی، حقوق استراحت و مرخصی، حقوق بیمه و دیگر موارد مرتبط با شغل‌ها باشد. در نتیجه، تصمیمات مجلس در این زمینه می‌تواند به طور مستقیم بر حیاتی بودن حقوق و شرایط کاری کارگران و تأثیر آن بر اقتصاد و جامعه کشور تأثیر بگذارد.

حقوق-نجومی-کارکنان

ضرورت توجه به کارمندان و افزایش دستمزد آن ها

ضرورت توجه به کارمندان و افزایش دستمزد آن‌ها برای حفظ عدالت اجتماعی و افزایش کیفیت زندگی افراد بسیار مهم است. افزایش دستمزد می‌تواند به کارمندان کمک کند تا هزینه‌های زندگی روزمره خود را فراهم کرده و به دستمزدهایشان ارزش و عدالت بیشتری داده شود. همچنین افزایش دستمزد می‌تواند باعث افزایش تقاضا در بازار کار شود و بنابراین به رشد اقتصادی کمک کند.

با این حال، افزایش دستمزد نیازمند یک توازن میان نیازهای کارمندان و قابلیت پرداخت کارفرمایان است. برای این منظور، نقش مجلس و قوانین کاری می‌تواند مهم باشد. افزایش دستمزد باید به گونه‌ای انجام شود که به کارفرمایان نیز امکان خودرویی اقتصادی فراهم شود تا بتوانند نیروی کار خود را حفظ کرده و به رشد کسب و کارها کمک کنند.

ضرورت تعیین کف و سقف حقوق کارکنان دولت

تعیین کف و سقف حقوق کارکنان دولت به منظور افزایش عدالت و انصاف اجتماعی بسیار اهمیت دارد. این اقدام به کنترل هزینه‌های دولتی و ایجاد توازن در پرداخت حقوق کارکنان کمک می‌کند. تعیین کف حقوق به کارکنان کمتر بتواند افزایش استقرار و عدالت اقتصادی داشته باشد. از سوی دیگر، تعیین سقف حقوق نیز از جهت کنترل هزینه‌های دولتی و جلوگیری از پرداخت‌های نامتعارف مهم است.

با این حال، تعیین کف و سقف حقوق کارکنان دولت نیازمند در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور و شرایط بازار کار است و باید با توجه به این عوامل به‌روزرسانی شود. همچنین، باید به این نکته توجه شود که حقوق و مزایای کارکنان دولت نباید به‌طور غیرمتعارف با حقوق کارکنان بخش خصوصی مقایسه شود.

منبع: مهر
 • مهدی ارسالی در

  به جایی رسیدید که فقط بروید سرکار بودجه کل کشور چطوری کیلویی صرف حقوقها و مخارج هزینه ای توزیع کنیدبقیه مشکلات وتورم ره ا کردید ..

 • ناشناس ارسالی در

  فوق العاده خاص قوه قصاییه=برقراری عدالت
  رتبه بندی معلمان =برقراری عدالت
  افزایش حقوق زندان ها و گمرگ...=عدالت
  فو العاده وزارت کشور=تبعیض _تورم_بارمالی اضافی برای دولت_استفاده ازکلماتی مانند ام الخبائث
  دوست عزیز ماهم کلاس را با بابا آب داد شروع کردیم سواد ماهم از شماها کم نیست

 • محمد ارسالی در

  چه فایده وقتی که شورای نگهبان ومحمع تایی د نکن یعنی هیچ

  بعد هم می گن مجلس درراس امور است ..

 • معلم ارسالی در

  سلام
  لعنت خدا بر شما ظالمان
  فکر می کنید با این کارا میتونید کارمن دو راضی کنید کف حقوق با این تورم که در ا ثر بی لیاقتی شما بوجود آمده، باید بیش از ۳۰ میلیون باشه، آخه احمق ها ۱۱ میلیون ه زینه ۱۱ روز نمیشه، خدا شماهارو بکشه تا م ردم راحت بشن

 • ناشناس ارسالی در

  تجربه تلخ بیش از دوسال عملکرد دولت رییسی ثابت نموده متاسفانه تیم دولت جز تورم لج ام گسیخته وفشاراقتصادی براقسارآسیب پذیر اقدام مثبتی نداشته

 • ناشناس ارسالی در

  سلام .نمایندگان خیلی تو زحمت افتادن ۳۰۰۰ امتیاز میشه یک میلیون دویست هزارتومن برای کادر درمانی که تو اوج کرونا جانشون رو کف دستشون گرفتن و بیمارستانها رو خالی نذاشتند اونوقت بعد از سه سال فوق العاده خاصی که قرار بود با ضریب ۱ تا ۳ به مجموع حق شغل و شاغل اعمال بشه شد کلا ۱۲۰۰ . بعد همزمان تو همین بودجه برای کارکنان وزارت کشور مصوب کردن مجموع حق شعل و شاغل با ضریب ۱/۵. یعنی حداقل ۱۰ میلیون تومن . تفاوت رو ببینید که چقدر نمایندگان مجلس با انصاف هستن

 • بی نام ارسالی در

  مگه مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان می زارن به کارمندان پایین دست و قشر پای ین دست سودی برسه فقت می خوان مردم بیچاره کنن و خودشون سود ببرن و مردم بدبخت کنن

 • هوشیار ارسالی در

  خدا را شکر تو این چند ساله با تورم 100 د رصدی و افزایش حقوق 20 درصدی کل قشر حقوق بگیر به فنا رفته است . نماینده مجلس که ف قط 200 میلیون حقوق بگیره چه میداند که کا رمند مستاجر با 15 میلیون چه باید بکند

 • حسین ارسالی در

  انتخابات انجام شد و بزنید زیر حرفهاتون، همانطور که فوق العاده خدمتگزاری نیروهای خدماتی آموزش و پرورش را چپاول کردید، این را هم چپاول کنید.

 • ناشناس ارسالی در

  مجلسی که بنام ملت ایران برای اهداف دزدان لبنان وفلسطبن وعراق وافغان‌ویمن وفعالیت میکند باید منحل بشود چون ایرانیان رای ندادند اتباع عربهای کشورهای منطقه وافغانیها رای داده اند بدرد مملکت ایران نمبخورند باید منحل گردد مفتخوری وغارتگری فرمایشی دزدان عربها نباشد بهتراست

 • ناشناس ارسالی در

  سلام اگر توانشان را دارند تورم را ثابت ن گه دارند يا كاهش دهند به حقوق دست نزنند نميخاد. افزايش حقوق پيشكش

ارسال نظر