|
کدخبر: 321949

بازار خودرو / قیمت خودرو / خودرو کارکرده

شگفتی ساز ژاپنی به ایران می آید / این خودرو شاسی بلند جذاب را ازدست ندهید

مدل ۲۰۲۳ از یک خودروی شاسی بلند جذاب و خاطره‌انگیز برای علاقه‌مندان به بازار خودرو عرضه می‌شود.

اقتصاد شگفتی ساز ژاپنی به ایران می آید / این خودرو شاسی بلند جذاب را ازدست ندهید

محصولاتی از سبد خودروهای سوزوکی شامل ویتارا همراه با جیمنی سه در، جیمنی پنج در و فورکس به بازار ایران وارد می‌شوند. قبلاً سوزوکی ویتارا توسط ایران خودرو به بازار عرضه شده بود و به عنوان یکی از خودروهای جذاب در بازار شناخته می‌شد. اما به دلیل تحریم‌های اقتصادی، شراکت ایران خودرو با این سازنده خودرو ژاپنی قطع گردید.

مشتریان ایرانی به این خودروی شاسی بلند خاطرات خوبی دارند. این خودرو همچنان در بازار دست دوم‌ها حضور دارد و جز گزنیه‌های خریداران ایرانی قرار دارد. سوزوکی جیمی یک خودروی کروس اوور کوچک است که توسط شرکت سوزوکی تولید می‌شود. این خودرو اولین بار در سال ۱۹۷۰ تولید شد و تاکنون در نسل‌های مختلف به بازار عرضه شده است. سوزوکی جیمی به دلیل طراحی جمع و جور، قدرت مانورپذیری و قابلیت عبور از مسیرهای دشوار، در بین علاقه‌مندان به فعالیت‌های خارج از جاده و ماجراجویان محبوبیت دارد.

اما سه خودروی دیگری که ویتارا را برای حضور در بازار خودروی ایرانی همراهی می‌کنند جدید هستند.جیمنی سه در، جمینی پنج در و فورکس از محصولات خط تولید سوزوکی در هند هستند. این خودروساز ژاپنی در هند شرکتی به نام ماروتی سوزوکی را در سال ۱۹۸۱ تاسیس کرده که از مسیر همکاری سوزوکی با دولت هند تشکیل شده است. ماروتی سوزوکی به نوعی تحت مدیریت سوزوکی قرار دارد. مدیران سوزوکی در خط تولید خود در هند خودروهای اقتصادی را طراحی و برای بازار هند تولید می‌کنند. البته این خط تولید خودرو نیز نیم نگاهی به صادرات دارد.

سوزوکی جیمنی سه در، سوزوکی جیمنی پنج در و فورکس از محصولات ماروتی سوزوکی هستند و قرار است از مسیر هند به بازار ایران بیایند.به نظر می‌رسد با توجه به خاطرات خوش سوزوکی در بازار ایران شرکت واردکننده امیدوار است محصولات تازه وارد این برند ژاپنی با استقبال خریداران ایرانی روبه‌رو شود. پیش تر و در چند دور عرضه محصولات وارداتی از مسیر سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی دو محصول دیگر از سوزوکی یعنی سوزوکی بالنو ( Baleno) و سوزوکی سیاز (Ciaz) در دسترس متقاضیان خودروهای وارداتی قرار گرفت.

سوزوکی بالنو یک خودروی هاچ بک (بدون صندوق عقب) شهری است. سوزوکی سیاز هم یک سدان شهری کوچک محسوب می‌شود. سوزوکی بالنو با نرخ حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در دسترس متقاضیان سامانه یکپارچه فروش خودرو قرار داشت. سوزوکی سیاز نیز با نرخ یک میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان از سوی ثبت نام‌کنندگان برای خرید خودروهای وارداتی در دسترس قرار داشت. هنوز سوزوکی بالنو به بازار نرسیده اما سوزوکی سیاز با قیمتی در بازه قیمتی دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تا سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سوی فروشندگان به بازار عرضه شده اما هنوز معامله با قیمت‌های اعلامی ثبت نشده و بنابراین نمی‌توان با قاطعیت درباره نرخ بازاری سوزوکی سیاز صحبت کرد.

هنوز نرخ سوزوکی ویتارا، سوزوکی جیمنی سه در، سوزوکی جیمنی پنج در و فورکس در سامانه یکپارچه مشخص نیست. اما پیش‌بینی می‌شود متقاضیان ایرانی استقبال مناسبی از چهار محصول این برند خودروسازی ژاپن کنند.

 

منبع: اقتصادنیوز

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها