|
کدخبر: 321810

سهام عدالت/ سود سهام عدالت

فوری / سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می شود

مرحله دوم پرداخت سود سهام عدالت تا هفته پایانی اسفندماه سال جاری برنامه‌ریزی شده است. بر اساس اعلام مسئولان سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، پرداخت سود سهام عدالت به سهامداران در مرحله دوم در این بازه زمانی صورت خواهد گرفت.

اقتصاد فوری / سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می شود

دولت در سال ۱۴۰۱ به منظور پرداخت به موقع سود سهام عدالت تلاش کرده است و همواره سعی داشته تا سود سهام عدالت را زودتر از زمان دولت‌های قبل پرداخت کند. به این ترتیب، سازمان بورس اعلام کرده است که بر اساس دستور احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، تمام تلاش‌ها بر این است تا مرحله دوم سود سهام عدالت در سال ۱۴۰۲ به موقع پرداخت شود. برنامه‌ریزی صورت گرفته است تا پرداخت این سودها تا هفته پایانی اسفندماه سال جاری انجام شود. این تلاش‌ها نشان می‌دهد که دولت به منظور رفع نگرانی‌ها و رضایت سهامداران، بر پرداخت به موقع سود سهام عدالت تمرکز دارد.

هرگونه پیامک واریز سود سهام عدالت جعلی و کلاهبرداری است

سازمان خصوصی سازی نیز اعلام کرده است که انتشار برخی اخبار نادرست توسط برخی افراد برای مقاصد کلاهبرداری و اخاذی از مردم از طریق انتشار در شبکه های مجازی و یا پیامک تلفنی و ارسال لینک سایت های جعلی و منتسب به نام سازمان خصوصی سازی با سرشناسه های مختلف در خصوص موضوع سهام عدالت جعلی است و هرگونه واگذاری سهام عدالت پس از تصویب سبد سهام در هیات وزیران و تصویب سازوکار واگذاری از جمله تعیین اولویت های مشمولین در شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل (۴۴) قاون اساسی انجام خواهد شد و آخرین تصمیمات در این خصوص از طریق سایت سازمان به نشان www.ipo.ir اطلاع رسانی خواهد شد.

همچنین اطلاع‌رسانی در خصوص زمان و نحوه واریز سود سهام عدالت نیز تنها از طریق سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به نشانی www.sahamedalat.ir و سایت سازمان خصوصی سازی به نشانی www.ipo.ir انجام خواهد شد.

سهام عدالت متوفیان

محمد باغستانی افزود: وراث متوفیان سهام عدالت حداکثر تا روز ۱۷ اسفندماه جاری فرصت دارند تا با ثبت نام در سامانه میراث در فهرست دریافت کنندگان سود سهام عدالت سال ۱۴۰۲ قرار گیرند.

وی اظهار داشت: وراث متوفیان سهام عدالت با مراجعه به شعب شرکت‌های «کارگزاری های منتخب و یا بانک های ملی ایران، ملت، پارسیان و تجارت» می توانند فرایند ثبت نام خود را در سامانه میراث انجام دهند.

باغستانی در خصوص زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت سپرده گذاری مرکزی مکاتبات لازم را با شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت انجام داده تا شرایط برای واریز سود در روزهای پایانی سال مهیا شود.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: حدود یک میلیون سهامدار سهام عدالت همچنان با مشکل شماره شبای معتبر بانکی روبرو هستند که این افراد می‌توانند با ثبت نام و یا به‌روز رسانی اطلاعات خود در سامانه سجام (Sejam.ir) در فرایند دریافت سود قرار بگیرند.

فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث چه مدارکی لازم است؟

  • تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی
  • اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت (با این توضیح که رسید متقاضی کارت ملی و یا گواهی شماره ملی ممهور به مهر سازمان ثبت احوال می‌تواند جایگزین کارت ملی باشد)
  • اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی (در صورتی که مادر در عداد وراث باشد؛ مستنبط از بند ب ماده ۸۹۲ قانون مدنی جهت کنترل حاجب، صفحات شناسنامه مربوط به تعداد فرزندان پدر و مادر متوفی نیز الزامی است)
  • در صورتی که متوفی دارای وصیت نامه رسمی باشد که در گواهی حصر وراثت نیز به آن اشاره شده است، ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل وصیت نامه نیز ضروری است.

همانطور که اعلام شده برای طی کردن مراحل فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان، وراث نیازمند این هستند که  به یکی از شعب بانک‌های منتخب و کارگزاری‌های مشخص شده مراجعه کنند تا فرآیند به شکل رایگان انجام شود. در همین راستا مهدی حاجی‌وند مشاور و دستیار ویژه رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: باید بر این نکته تاکید کرد که وراثی که از طریق بازار سرمایه (شعب کارگزاری‌ها و شعب بانک‌های منتخب) اقدام به انحصار وراثت سهام عدالت کنند فرآیند برای آن‌ها رایگان خواهد بود.

او در ادامه بیان کرد: افراد باید به کارگزاری‌های منتخب جهت انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث مراجعه کنند؛ به عبارتی با توجه به نکته‌ای که در ابتدا مطرح شد تمام کارگزاری‌ها فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث را انجام نمی‌دهند و تنها ۴۴ کارگزاری این اقدام را انجام می‌دهند.

منبع: تسنیم
  • احمداحمدی ارسالی در

    سلام اکثر افرادبرای سهام عدالت متوفی به دفاتر پیشخوان دولت ودفاتر الکترونیک قضایی مراجعه کردند این قضیه شعب بانک ها وکارگزاری ها چی است که دراین خبر مطرح شده است ودراین انتقال سهام متوفی رارایگان اعلام کرده اید ولی دفاتر پیشخوان والکترونیک قضایی برای هرورثه مبلغ 50-70هزارتومان دریافت می کنند

ارسال نظر