|
کدخبر: 321437

بازار بورس / بورس امروز / پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز ۸ اسفند / عامل اصلی ریزش بازار مشخص شد

در پایان معاملات ‌روز سه‌‌شنبه، ۴۲ درصد بازار رشد قیمت داشتند و قیمت سهام ۵۸ درصد از نمادهای بازار افت کرد.

اقتصاد پیش بینی بورس امروز ۸ اسفند / عامل اصلی ریزش بازار مشخص شد

در روز سه‌شنبه، شاخص کل بورس به مقدار ۴،۰۳۱ واحد کاهش یافت و به رقم ۲،۰۴۵،۷۵۱ واحد رسید. همچنین، شاخص کل هم‌وزن با کاهش ۳،۲۴۳ واحد به رقم ۷۰۹،۲۲۶ واحد رسید. در حالی که شاخص کل فرابورس با کاهش ۸۳ واحد به مقدار ۲۴،۳۰۳ رسید و شاخص هم‌وزن فرابورس نیز با کاهش ۶۸۲ واحد به سطح ۱۳۱،۲۳۲ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌‌شنبه، ۴۲ درصد بازار رشد قیمت داشتند و قیمت سهام ۵۸ درصد از نمادهای بازار افت کرد.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت بیمه پارسیان (پارسیان)، شرکت فراوری مواد معدنی ایران (فرآور) و شرکت سیمان دورود (سدور) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت فرانسوز یزد (کایزد)، شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا (کتوکا) و شرکت مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان (زماهان) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای سدشت (شرکت سیمان دشتستان)، چافست (شرکت افست) و سصفها (شرکت سیمان اصفهان) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت آ س پ (آ.س.پ)، شرکت سرمایه گذاری آوا نوین (وآوا) و شرکت ریل سیر کوثر (حسیر) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات سه‌شنبه، ۴۷ نماد صف خرید داشتند و ۶۱ نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۳۸ درصدی نسبت به روز کاری قبل به ۱۴۳ میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش ۳۰ درصدی به ۲۷۳ میلیارد تومان رسید.

صف-های-بورس-۸-اسفند

پیش بینی بورس امروز

معامله‌گران در شرایطی به استقبال معاملات آخرین روز هفته می‌روند که دیروز برای چهارمین روز متوالی شاخص پایین آمد و اکثر نمادهای بازار قرمزپوش بودند.

شاخص کل بورس تهران با پیشرانی نمادهای تاپیکو، سدشت و شپنا ۴ هزار و ۳۱ واحد معادل  ۰.۲ درصد افت کرد و شاخص هم وزن با نرخ ۰.۴۶ درصد به مقدار ۳ هزار و ۲۴۳ واحد ریزش کرد.

دیروز ارزش معاملات خرد سهام ۴ درصد افت کرد و برای هشتمین روز معاملاتی در محدوده ۳ همتی بود.

دیروز برای شانزدهمین روز پول حقیقی از بورس خارج شد که رقم آن ۲۵۸ میلیارد تومان بود. نمادهای وبملت، شستا، بیوتیک، بپاس، شپدیس، فارس، سصفها، سبزوا، رمپنا و شبریز بیشترین خروج سرمایه بازار را داشتند.

در ۱۶ روز معاملاتی اخیر از نیمه بهمن ماه به این سو در مجموع ۳ هزار و ۴۰۸ میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بورس تهران خارج شده است. در این دوره زمانی شاخص کل بیش از ۵۰ هزار واحد ریزش کرده است.

بنابراین فاکتورهای عملکردی بازار نشان از غلبه نیروهای نزولی دارند و تداوم ریزش بورس در معاملات امروز دور از انتظار نیست.

در این میان ناظران و تحلیلگران بازار سرمایه ریسک اصلی بازار را سیاست گذاری دولت می‌دانند. دولت سیزدهم بیش از دولت‌های پیشین به مواجهه دستوری با اقتصاد ایران تمایل دارد و بیش از هر چیز به رشد درآمد مالیاتی و پوشش هزینه‌های خود می‌اندیشد. در حالی که کارشناسان و اقتصاددانان همواره بر افزایش انضباط مالی و کاهش کسری بودجه به عنوان راهکاری اساسی برای کاهش اثر مخرب تحریم‌ها و کنترل تورم تأکید دارند، اما دولت سیزدهم نه در کنترل تورم توفیق قابل توجهی داشته و نه به پیش بینی پذیری اقتصاد ایران کمک کرده است.

منبع: اکوایران
  • ناشناس ارسالی در

    دولت محترم ، صادق الوعده، پاکدست و شریف امروز را بخاطر تشویق سهامداران به پای صندوقهای رای ، بورس را سبز می کنند و از روز شنبه مجددا" همچون ۳ سال گذشته قرمز ، منفی و یک گام به جلو و چندین گام به عقب حرکت کردن آغاز خواهد شد . ولی خوشبختانه هیچ کسی رای نخواهد داد .

  • Behnamfaraj ارسالی در

    دلیل اصلی ریزش فروش چند باره بورس هست من از کجا بدانم اینو چند باره بما میفروشند

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها