|
کدخبر: 320779

قیمت دلار/ بازار دلار/ بازار ارز

سیاست بانک مرکزی در بازار ارز / این بانک ها به زودی منحل می شوند!

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که به ۸ بانک ناتراز ابلاغ کرده‌اند که باید وضعیت خود را اصلاح کنند. در صورت عدم اصلاح، این بانک‌ها ممکن است منحل شوند یا با سایر بانک‌ها ادغام شوند.

اقتصاد سیاست بانک مرکزی در بازار ارز / این بانک ها به زودی منحل می شوند!

محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی، در همایش چشم‌انداز اقتصاد ایران ۱۴۰۳ اعلام کرد که موضوع اصلاح ۸ بانک ناتراز را به آنها ابلاغ کرده‌اند. در صورتی که این بانک‌های ناتراز قادر به اصلاح وضعیت خود نباشند، بانک مرکزی به سمت انحلال، ادغام یا توقف کار آن بانک‌ها حرکت خواهد کرد.

وی تصریح کرد: برنامه بانک مرکزی حرکت به سمت بانکداری تخصصی است. ازا ین رو سیاستگذار پولی برای تأمین مالی طرح‌های ملی دارای بازدهی بالا، سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی و کنترل و مهار تورم از ابزارهای خود در زمان‌های مناسب استفاده می‌کند. اوراق گواهی سپرده خاص یکی از این ابزارها و روش‌های بسیار خوب است که ۲۰۰ همت آن به سرعت توسط متقاضیان خریداری شد و سیاستگذار این روش را با توجه به تشخیص فنی، ادامه خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی بر مدار کاهش است و در تلاشیم در این شاخص‌ها به هدف‌های پیش بینی شده دست یابیم. سیاست پولی فعال را برای مهار تورم در دستور کار گرفته‌ایم و حتماً نرخ رشد نقدینگی که متوسط آن از سال ۹۸ تا پارسال ۳۸.۵ درصد بود تا پایان سال ۲۵ درصد هدف‌گذاری خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: از مهم‌ترین ویژگی نظام بانکی ایران در حال حاضر گستردگی خدمات بانکی است به گونه‌ای که تقریباً با برخورداری از بالای ۸۹ درصد پوشش جزو بالاترین سطح پوشش درمیان کشورهای منطقه است.

به گفته فرزین در زمینه استفاده از خدمات صنعت پرداخت الکترونیکی یکی از ۵ کشور نخست دنیا هستیم به طوری که درحال حاضر بیش از ۵۰ میلیون از جمعیت ایران دارای کارت بانکی بوده و رتبه ۳۴ دنیا را داریم.

وی ادامه داد: موضوع تورم در اقتصاد ایران، موضوعی تاریخی و مزمن است. در دورهای مختلف عوامل تورم با هم متفاوت بوده است در دهه ۹۰ ناترازی سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است. منظور از ناترازی، مجموعه‌ای از ناترازی های انبار شده در ترازنامه بانک‌ها و در تعادل بودجه‌ای و بنگاه‌های اقتصادی است.

فرزین اظهار داشت: افزایش بانک‌ها منجر به تشدید فشار تورمی و خلق نقدینگی درون زا در نظام پولی کشور شده است.

این مقام مسؤول گفت: در حوزه تنظیم گری بازار، سال آینده عرضه طلا افزایش خواهد یافت؛ طلا مهم‌ترین جایگزین ارز است، ما نمی‌توانیم بدون اینکه وارد بازار طلا شویم ارز را کنترل کنیم.

وی ادامه داد: تلاش ما استفاده از ابزارهای مختلف بازار محور در این مرکز مبادله خواهد بود. ما باید بتوانیم مرکزی داشته باشیم تا برای هدایت بازار و مردم آنها بتوانند مرجع باشند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: خصوص سیاست ارزی، همچنان بانک مرکزی سیاست فعالانه حضور در بازار را ادامه خواهد داد. ما نمی‌توانیم به مدیریت بازار ارز و نرخ ارز بی توجه باشیم به دلیل اینکه می‌تواند انتظارات تورمی را تشدید کند و با ایجاد اختلال در عرضه کالاهای اساسی عوارض رفاهی و اجتماعی ناگواری برجای گذارد.

عوامل موثر بر قیمت دلار

قیمت دلار به وفور تحت تأثیر عوامل مختلف قرار می‌گیرد. برخی از عوامل کلیدی که می‌توانند قیمت دلار را تحت تأثیر قرار دهند عبارتند از:

۱. سیاست پولی: سیاست‌های پولی کشورها، از جمله نرخ بهره، تورم و تدابیر مالی دولت، می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت دلار داشته باشد. تغییرات در سیاست‌های پولی می‌تواند تقاضا و عرضه دلار را تحت تأثیر قرار داده و در نتیجه قیمت آن را تغییر دهد.

۲. عوامل اقتصادی: عوامل اقتصادی مانند رشد اقتصادی، تورم، نرخ بیکاری و معاملات تجاری بین المللی نیز می‌توانند بر قیمت دلار تأثیر بگذارند. به طور کلی، اگر یک کشور رشد اقتصادی قوی و استقرار مالی داشته باشد، احتمالاً ارزش ارز محلی آن کاهش می‌یابد و قیمت دلار نسبت به آن افزایش می‌یابد.

۳. عوامل سیاسی: تغییرات سیاسی در کشورها نیز می‌توانند تأثیرگذار باشند. برخی عوامل سیاسی مانند تنش‌های جهانی، تحریم‌ها، تغییرات در سیاست خارجی و جنگ‌ها می‌توانند باعث نوسانات در بازار ارز و قیمت دلار شوند.

۴. عوامل عرضه و تقاضا: عواملی مانند تقاضا و عرضه برای دلار نیز می‌توانند قیمت آن را تحت تأثیر قرار دهند. به عنوان مثال، اگر تقاضا برای دلار افزایش یابد ولی عرضه آن کم باشد، قیمت دلار افزایش خواهد یافت. به همین ترتیب، اگر عرضه دلار افزایش یابد ولی تقاضا کاهش یابد، قیمت آن کاهش خواهد یافت.

۵. عوامل جهانی: عوامل جهانی مانند نرخ بهره جهانی، نرخ تورم جهانی، تحریم‌ها و رویدادهای بین‌المللی نیز می‌توانند قیمت دلار را تحت تأثیر قرار دهند

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها