|
کدخبر: 320060

سهام عدالت / سود سهام عدالت / واریز سود سهام عدالت

واریزی مهم از طرف دولت / سهامداران عیدی می گیرند ؟

سهام عدالت یک نوع سهام است که در برخی کشورها به منظور توزیع عدالت اقتصادی و کاهش نابرابری درآمد استفاده می‌شود. این سامانه به منظور تامین امکانات و منافع اقتصادی برای اقشار کم درآمد جامعه ایجاد شده است.

اقتصاد واریزی مهم از طرف دولت / سهامداران عیدی می گیرند ؟

برای بررسی بیشتر به برخی اطلاعات مربوط به سهام عدالت می‌پردازم:

۱.تعریف سهام عدالت: سهام عدالت یک مفهوم اقتصادی است که به توزیع بخشی از سرمایه شرکت‌ها به افرادی با درآمد کم و ضعیف می‌پردازد. این سهام به این افراد اجازه می‌دهد تا به عنوان سهامدارانی در شرکت‌ها شرکت کنند و از سود و منافع حاصل از فعالیت شرکت بهره‌مند شوند.

۲.هدف از سهام عدالت: هدف اصلی از تعریف سهام عدالت، ایجاد تعادل و عدالت اقتصادی است. با اختصاص بخشی از سرمایه شرکت به افراد کم درآمد، این سامانه تلاش می‌کند تا نقش این افراد در فعالیت‌های اقتصادی را تقویت کند و فرصتی برای رشد و توسعه آنها فراهم کند.

۳.روش توزیع سهام عدالت: روش توزیع سهام عدالت ممکن است در هر کشور متفاوت باشد، اما در بسیاری از موارد، این سهام به صورت رایگان به افراد کم درآمد اختصاص می‌یابد. در برخی موارد، شرایطی ممکن است برای استفاده از این سهام تعیین شود، مانند حفظ آن برای مدت زمانی مشخص یا استفاده در صنایع خاص.

در صورتی که فرآیند تقسیم سود سهام عدالت وراث حداکثر تا ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ به پایان برسد، گروهی از صاحبان سهام عدالت در ماه پایانی سال دو سود سهام عدالت جداگانه دریافت می‌کنند.

طبق وعده‌ها قرار است مرحله دوم واریز سود سهام عدالت برای تمامی صاحبان سهام در روزهای پایانی اسفند انجام شود. واریز سود سهام عدالت طی سال‌های اخیر دو مرحله‌ای شده و اگر قرار باشد روال سال گذشته در پیش گرفته شود، در هفته پایانی سال حساب دارندگان سهام عدالت شارژ خواهد شد.

مجید عشقی رئیس سازمان بورس، محمد باغستانی مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه و مهدی حاجی‌وند دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت، زمان واریز سود سهام عدالت را «اواخر سال» اعلام کرده‌اند اما زمان دقیق واریز سود هنوز مشخص نشده و احتمالاً برای مشخص شدن تاریخ دقیق واریز سود به حساب صاحبان سهام باید تا اواسط اسفندماه منتظر ماند.

سال گذشته میزان سودی که در مرحله دوم برای دارندگان سهام عدالت واریز شد حدود ۱۷ درصد نسبت به سود مرحله نخست افزایش پیدا کرد که اگر روال سال جاری نیز همین باشد، سود دریافتی مرحله دوم حداقل ۱۰۰ هزار تومان نسبت به سود مرحله نخست بیشتر خواهد بود.

۲۳ آذر امسال در مرحله نخست واریز سود سهام عدالت، دارندگان سبد سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی مبلغ ۶۸۱ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۷۳۶ هزار تومان و سبد سهام یک میلیون تومانی، یک میلیون و ۳۸۵ هزار تومان سود دریافت کردند.

واریز سود غیر منتظره برای وراث

در کنار سود مرحله دوم که تمامی دارندگان سهام عدالت آن را دریافت می‌کنند، برخی از صاحبان سهام ممکن است در ماه آینده سورپرایز شوند زیرا به تازگی اعلام شده است اگر فرآیند تقسیم سود سهام عدالت وراث حداکثر تا ۱۰ اسفند ماه به پایان برسد، سود سهام عدالت امسال و سال‌های گذشته به حساب وراث پرداخت خواهد شد.

همانطور که اشاره شد، واریز سود سهام عدالت متوفیان مشروط و منوط بر تقسیم سود سهام عدالت وراث تا دهم اسفندماه شده است که در صورت تحقق چنین پیش شرطی، برخی از دارندگان برگه‌های سهام عدالت که همان وراث خواهند بود در شب عید دو سود سهام جداگانه دریافت می‌کنند.

در خصوص مبلغ سود سهام عدالت متوفیان تاکنون اظهارنظری صورت نگرفته است اما با توجه به اینکه سود سهام عدالت متوفیان مربوط به سود سهام آنها در چند سال اخیر است، احتمالا رقم سود رقم بسیار قابل توجهی خواهد بود.

 

منبع: اکونگار
  • فرهاد ارسالی در

    رحمت برپدرومادر دکتراحمدی نژاد/این سهام رااگه احمدی نژاد درست نکرده بود توخوابم نمیدیدیم

  • ناشناس ارسالی در

    اولا ربطی به دولت نداره .دوم اینکه اجناس همون شرکت ها ده برابر ولی سود صفر دارن صدقه سری میدن سوم دولت باید سهام خصوصی م ردم از چنبره خود آزاد تا هرفرد حق فروش و یا اضافه کردن داشته باشد چهارم مطابق اصل ۴۴خصوصی سازی دولت در این خصوص مجرم ومرد م باید از دولت به محکمه عدالت شکایت بفرم این ....افسوس همچی دست دولت ورای ما فریب ی بیش نیست .

  • زهرامحمدی ارسالی در

    سلام من سهام عدالت ندارم چطورمیتونم ثبت نام کنم ممنون میشم کمک کنید

ارسال نظر