|
کدخبر: 319264

فروش دارو/نسخه الکترونیک/بیمه تامین اجتماعی

بدون این کد داروخانه نروید / نسخه کاغذی حذف شد؟

به گفته سازمان تأمین اجتماعی، هدف اصلی از این اقدام ارتقای امنیت اطلاعات بیمه‌شدگان و حفاظت از حقوق ذی‌نفعان سازمان است. بنابراین، تمام بیمه‌شدگان موظف هستند که برای دریافت خدمات از داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینیکی، همزمان کد ملی و کد رهگیری نسخه الکترونیک را به این مراکز ارائه دهند.

اقتصاد بدون این کد داروخانه نروید / نسخه کاغذی حذف شد؟

هدف اصلی از این اقدام ارتقای امنیت اطلاعات بیمه‌شدگان و حفاظت از حقوق ذی‌نفعان سازمان است. به همین دلیل، همه بیمه‌شدگان موظف هستند که برای دریافت خدمات از داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینیکی، همزمان کد ملی و کد رهگیری نسخه الکترونیک را به این مراکز ارائه کنند.

علاوه بر ارسال کد رهگیری به تلفن همراه بیمه‌شدگانی که شماره خود را در سامانه خدمات غیرحضوری این سازمان ثبت کرده‌اند، این موضوع به تمام مراکز طرف قرارداد اطلاع‌رسانی شده است و پزشکان نیز باید هنگام تجویز نسخه الکترونیک، کد رهگیری پنج رقمی تولید شده در سامانه را در اختیار بیماران قرار دهند.

کد رهگیری نسخ الکترونیک تجویز شده توسط پزشکان فعال در خارج از مراکز ملکی این سازمان، کدی پنج رقمی و کد رهگیری نسخ الکترونیک تجویز شده توسط پزشکان فعال در مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین‌اجتماعی کدی سه رقمی خواهد بود.

بیمه‌شدگان و افراد تبعی آنها باید در سامانه خدمات غیرحضوری این سازمان به نشانی es.tamin.ir ثبت‌نام و شماره تلفن همراه متعلق به خود را در سامانه مذکور ثبت کنند.

چنانچه افراد پیش از این در سامانه یادشده ثبت‌نام کرده‌اند، اما شماره تلفن همراه آنها تغییر کرده است، می‌توانند شماره ثبت‌شده قبلی را ویرایش و اصلاح کنند تا کد رهگیری نسخه الکترونیک بلافاصله پس از صدور نسخه، به تلفن همراه آنها ارسال شود.

با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی پیش قراول اجرای نسخه الکترونیک بوده است، اظهار کرد: در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی، بیمه سلامت و نیروهای مسلح طرح نسخه الکترونیک را اجرا می‌کنند به طوریکه بیش از ۹۷ درصد نسخ پزشکانِ طرف قرارداد با سازمان تامین اجتماعی به صورت الکترونیک نوشته می‌شود. البته برخی پزشکانی که با سازمان تامین اجتماعی طرف قرارداد نیستند نسخ را به صورت الکترونیک نمی‌نویسند و لذا در برخی موارد شاهد رد و بدل شدن نسخ کاغذی هستیم.

چرا برخی پزشکان زیر بارنوشتن نسخه الکترونیک نمی‌روند؟

اجازه داروخانه‌ها و مراکز پاراکیلینیک برای پذیرش نسخ کاغذی را تا سقف ۲۰ درصد

وی در پاسخ به این سوال که چند پزشک زیر بار اجرای نسخ الکترونیک نرفته‌اند، اعلام کرد: بیش از ۲۳ هزار پزشک و دندانپزشک با سازمان تامین اجتماعی طرف قرارداد هستند و می‌توان گفت ۱۰۰ درصد آنها، به صورت الکترونیک نسخه‌نویسی انجام می‌دهند؛ سه درصدی که موجب شده تا نسخ الکترونیک به صورت ۱۰۰ درصد اجرا نشود، پزشکانی هستند که با تامین اجتماعی قرارداد ندارند.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌ اجتماعی با اشاره به تمهیدات سازمان در مواردی که ممکن است پزشکان با قطعی برق روبرو شوند، افزود: در مواردی که پزشکان نسخ را به دلایل مطرح شده در قانون، به صورت کاغذی می‌نویسند، این اجازه به داروخانه‌ها و مراکز پاراکیلینیک داده شده تا نسخ کاغذی را تا سقف ۲۰ درصد بپذیرند، لذا برای بیماران در این زمینه مشکلی پیش نمی‌آید.

مشکلی برای پذیرش نسخ کاغذی از طرف آزمایشگاه‌ها و داروخانه‌ها وجود ندارد

غفاری یادآور شد: در مواردی گزارش می‌شود که داروخانه و آزمایشگاهی ممکن است نسخه کاغذی را از بیماران قبول نکنند؛ در این زمینه سازمان تامین اجتماعی طی نظارت‌های خود، به طور شفاهی این موضوع را اعلام کرده که نسخ کاغذی را تا سقف ۲۰ درصد ظرفیت نسخه‌پیچی داروخانه‌ها قبول کنند.

وی یادآور شد: در حال حاضر میزان نسخه‌نویسی به صورت کاغذی در پاراکلینیک‌ها به بیش از ۱۵ درصد نمی‌رسد و به طور قانونی مشکلی برای پذیرش نسخ کاغذی از طرف آزمایشگاه‌ها و داروخانه‌ها وجود ندارد.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین‌ اجتماعی در پاسخ به سوالی درخصوص تاثیر اجرای نسخ الکترونیک در کاهش خطاهای نسخه‌خوانی توضیح داد: این مهم تاثیر ۱۰۰ درصدی در کاهش خطاهای نسخه‌خوانی داشته است. البته نسخه الکترونیک چالش‌هایی هم دارد، به طور مثال اگر دو دارویی از نظر تلفظی به یکدیگر شباهت داشته باشند، ممکن است یک دارو به جای داروی دیگر انتخاب شود اما این موضوع به مراتب کمتر از خطاهای نسخه‌خوانی است، اما برای داروخانه خطای نسخه‌خوانی وجود ندارد. پیش از این نیز داروخانه‌ها نگران مخدوشی تاریخ نسخ دارو بودند که این موارد با اجرای نسخ الکترونیک رفع شده است.

غفاری در بخش دیگری از این گفت‌وگو، با بیان اینکه هر سازمانی به طور مستقل نسخ الکترونیک را در سامانه خود اجرا می‌کند، گفت: قرار بود سامانه‌های نسخه‌نویسی با یکدیگر مرتبط شوند و پزشکان بتوانند برای بیماران تحت پوشش سایر بیمه‌ها نیز در سامانه نسخه‌نویسی کنند، اما این اتفاق هنوز رخ نداده است. با این وجود با بیمه سلامت در خصوص بیماران صعب العلاج همکاری صورت گرفته است تا بیمه‌شدگان تامین اجتماعی و بیمه سلامت توسط صندوق بیماران صعب‌العلاج پوشش داده شوند.

منبع: سازمان تامین اجتماعی

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها