|
کدخبر: 318087

بیمه/موتورسواران/تخفیف بیمه

خبر خوب برای موتورسواران / تخفیف ویژه در راه است

شنیده ها حکایت از آن دارد که قرار است برای نوتورسواران، تخفیف بیمه درنظر گرفته شود.

اقتصاد خبر خوب برای موتورسواران / تخفیف ویژه در راه است

طبق گزارشات، مقرر شده حق بیمه موتورسیکلت هایی که برای نخستین بار شماره‌گذاری می‌شوند با تخفیف ۲۰ درصدی اعمال شود.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، مقرر شده حق بیمه موتورسیکلت هایی که برای نخستین بار شماره‌گذاری می‌شوند با تخفیف ۲۰ درصدی اعمال شود و این موضوع در هیات وزیران مورد تایید قرار گرفته است. همچنین دولت در برنامه دارد به زودی طرح عدم تخصیص سهمیه سوخت وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث را نیز عملیاتی کند.

یکی از برنامه‌های جدی دولت سیزدهم شناسایی و حل مسائل اساسی کشور با تمرکز بر حمایت و پشتیبانی از اقشار آسیب‌پذیر جامعه است. وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن آسیب شناسی و طبقه بندی این مسائل، در یک برنامه راهبردی منسجم تلاش دارد ضمن تسهیل و حمایت از ثروت آفرینی و تولید، دسترسی و برخورد عادلانه با آحاد مردم را تقویت کند.

یکی از چالش‌های اساسی شناسایی شده مسئله صنعت حمل‌ونقل و آسیب‌های چندبعدی ناشی از حوادث رانندگی است. در بیست سال اخیر قریب به نیم میلیون نفر در حوادث رانندگی سطح کشور فوت و بیش از شش میلیون نفر مصدوم شده‌اند. این آمار نگران‌کننده باعث شد که ضمن آسیب شناسی، راهکارهای میان مدت و بلندمدت توسط کارگروه ویژه‌ای ارائه شود.

در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که از حدود ۴۰ میلیون وسیله نقلیه فعال، فقط ۷۰ درصد از وسایل نقلیه موتوری تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار دارند. با توجه به اینکه ۲۲ درصد جانباختگان حوادث رانندگی موتورسیکلت سواران هستند و نزدیک به ۸۷ درصد موتورسیکلت سواران فاقد حداقل پوشش بیمه‌ای بودند، از این رو؛ تصمیم جدی دولت بر تحول و تغییر شرایط موجود بنیان گرفت.

ضمن شناسایی دلایل اصلی بیمه گریزی افراد به خصوص دارندگان موتور سیکلت، ایده‌های نوآرانه‌ای جهت جلوگیری از حذف بیمه نامه از سبد خرید خانوارها ارائه شد. لذا با هدف مساعدت و ترغیب دارندگان موتورسیکلت و به منظور گسترش فرهنگ بیمه، با پیشنهاد صندوق تامین خسارت‌های بدنی و بررسی و امکان سنجی بیمه مرکزی و موافقت شورای‌عالی بیمه ماده ۵ آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۱۸ قانون تعیین سقف حق بیمه شخص ثالث اصلاح و مقرر شد حق بیمه موتورسیکلت هایی که برای نخستین بار شماره‌گذاری می‌شوند با تخفیف ۲۰ درصدی اعمال شود که این موضوع در هیات وزیران نیز مطرح و مورد تایید رئیس‌جمهوری و اعضا دولت قرار گرفت.

همچنین با توجه به اینکه مراکز شماره‌گذاری یکی از گلوگاه‌های اصلی در کنترل و ممانعت از ارائه خدمات پلاک‌گذاری به دارندگان موتورسیکلت‌های صفر کیلومتر است و از طرفی برخی دارندگان موتورسیکلت صرفاً جهت استفاده از خدمات مذکور اقدام به تهیه بیمه نامه کوتاه مدت می‌نمایند و این امر با هدف قانونگذار در خصوص ایجاد پوشش بیمه مستمر برای وسایل نقلیه در تناقض است، پیشنهاد افزودن یک تبصره به ماده ۷ آیین نامه مذکور مطرح و مورد موافقت قرار گرفت و مقرر شد صدور بیمه نامه کمتر از یک سال برای وسایل نقلیه نوشماره ممنوع شود.

امیدواریم با اصلاحات صورت گرفته زمینه گسترش فرهنگ بیمه در جامعه فراهم شده و گامی موثر در جهت کاهش تبعات اقتصادی حوادث رانندگی در کشور برداشته شود.

همچنین با هماهنگی‌های صورت گرفته با فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و سایر نهادها مقرر شده است نظارت و کنترل جدی بر تخلفات موتورسواران صورت گیرد، همچنین از طریق اجرای طرح هایی در سراسر کشور امکان دریافت گواهینامه برای عموم مردم تسهیل و تسریع شود. سن دریافت گواهینامه موتورسیکلت با شرایط خاص برای نوجوانان نیز به ۱۶ سال کاهش پیدا کرد.

همچنین با همکاری ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت؛ سهمیه سوخت وسایل نقلیه نفت گازسوز فاقد بیمه نامه شخص ثالث پس از اطلاع رسانی و اخطار قطع شد. دولت همچنین برنامه‌های جدی دیگری در خصوص تعیین حق بیمه وسایل نقلیه موتوری برقی در نظر دارد و به زودی طرح عدم تخصیص سهمیه سوخت وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث نیز عملیاتی خواهد شد.

منبع: فردای اقتصاد
 • پيوند ارسالی در

  جریمه های بیمه‌ها بخشوده شود تا همه بیمه کنند! بعضی موتورها مدت زمان طولانی خوابیده بوده و بیمه نشده اند! یکی از دلایل مهم همین است که مانع بیمه کردن موتورهاست!

 • فلاکت ارسالی در

  دولت مگه چقدر سوبسید برای بنزین میده که براش دو تومن بیمه بدیم خونه پر هفته ای یه باک مصرف کنیم میشه ۲۵۰لیتر درسال آزاد بزنیم با لیتر۳۰۰ تومن میشه ۷۵۰ تومن که نصف اونو بهرحال با بیمه هم باید بدیم یع نی از قید کارت سوخت بگذریم اقتصادی تره

 • ناشناس ارسالی در

  شما را به خدا این قشر جوان را کم جریمه ک نید توی این کشور با این همه گرونی و بیکا ری اینها خرج زندگی یشان را از این را در میارند آقا فرهنگ سازی کنید نه جریمه این ها را مجبور نکنید به را خلاف رو بیارند ا ون موقع باید چند برابر هزینه کنید

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  سایر رسانه ها