|
کدخبر: 317596

قیمت نفت/بازار جهانی/نفت برنت

بازار نفت تکان خورد / افزایش قیمت طلای سیاه در راه است؟

بازار نفت که چند روز درگیر کاهش قیمت بود، در معاملات امروز با افزایش قیمت همراه شد.

اقتصاد بازار نفت تکان خورد / افزایش قیمت طلای سیاه در راه است؟

تحولات اخیر خاورمیانه و همچنین تنش های دریای سرخ کمی تاثیر خود را بر روی بازار نفت گذاشت اما باوجود این اتفاقات، قیمت نفت امروز اندکی افزایش پیدا کرد.

قیمت نفت پس از سقوط بیش از سه درصدی در روز گذشته، در معاملات روز سه شنبه بازار آسیا اندکی افزایش یافت.

بهای معاملات نفت برنت ۱۸ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۷۶ دلار و ۳۰ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۶ سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، به ۷۰ دلار و ۸۳ سنت در هر بشکه رسید.

معاملات نفت برنت روز دوشنبه با بیش از سه درصد کاهش و شاخص نفت آمریکا با بیش از چهار درصد کاهش، بسته شده بود.

لئون لی، تحلیلگر شرکت «سی ام سی مارکتس» در این باره گفت: کاهش شدید قیمت فروش نفت عربستان سعودی و افزایش تولید اوپک، نگرانی‌های عرضه ناشی از تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه را جبران کرده است.

در خصوص جنگ غزه، ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد جنگ علیه حماس در طول سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت و این موضوع، بازارها را نگران کرده که این جنگ، به یک بحران منطقه‌ای تبدیل شود که ممکن است باعث شود عرضه نفت خاورمیانه مختل شود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، اواخر روز دوشنبه وارد تل آویو شد تا مقامات رژیم صهیونیستی  را درباره مذاکرات دو روزه خود با رهبران عرب پیرامون پایان دادن به این جنگ، مطلع کند.

با این حال، نظرسنجی رویترز در روز جمعه نشان داد که تولید نفت اوپک در دسامبر افزایش یافته است و افزایش تولید آنگولا، عراق و نیجریه، تداوم ادامه محدودیت عرضه توسط عربستان سعودی و سایر اعضای اوپک پلاس را جبران می‌کند.

عرضه بیشتر باعث شده است عربستان سعودی قیمت فروش رسمی نفت سبک عرب لایت را برای مشتریان آسیایی خود در فوریه، به پایین‌ترین سطح در ۲۷ ماه گذشته کاهش دهد.

سورو سارکار، سرپرست تیم بخش انرژی در بانک دی‌بی‌اس اظهار کرد: اگر وضعیت خاورمیانه تشدید نشود، قیمت نفت احتمالا در کوتاه مدت، در محدوده بین ۷۵ تا ۸۰ دلار در هر بشکه معامله خواهد شد. وی افزود: در سمت عرضه، شماری عوامل افزایشی مثبت شامل بسته شدن بزرگترین میدان نفتی لیبی وجود دارد که بر تولید روزانه ۰.۳ میلیون بشکه نفت تاثیر گذاشته است.

عامل دیگری که از رشد قیمت‌ها حمایت کرد، توقف رشد قیمت دلار در روز سه‌شنبه بود زیرا معامله‌گران، انتظارات خود برای کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا در سال میلادی جاری را دوباره تحکیم کردند. دلار ضعیف‌تر با ارزان‌تر کردن نفت برای دارندگان ارزهای دیگر، باعث افزایش قیمت نفت می‌شود.

میشل بومن، مقام بلندپایه فدرال رزرو روز دوشنبه اعلام کرد اکنون سیاست پولی آمریکا را به حد کافی محدودکننده می بیند و تمایل خود را برای حمایت از کاهش احتمالی نرخ بهره با توجه به کاهش نرخ تورم، ابراز کرد.

بر اساس گزارش رویترز، بازار منتظر آمار هفتگی ذخایر نفت و سوخت آمریکاست که قرار است روز جاری از سوی گروه موسسه امریکن پترولیوم منتشر شود.

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها