|
کدخبر: 207386

ورق در بازار ارز برگشت / افت قیمت دلار به خاطر این خبر

دلار به کمترین قیمت از تاریخ چهارم مهرماه رسید. روز شنبه اسکناس آمریکایی دومین افت متوالی را تجربه کرد و با ۲۰۰تومان نزول به بهای ۲۷هزار و ۷۰۰تومان رسید.

اقتصاد ورق در بازار ارز برگشت / افت قیمت دلار به خاطر این خبر

به گفته فعالان، با انتشار خبر لغو برخی از تحریم‌ها، نگاه معامله‌گران ارزی درباره آینده مذاکرات هسته‌ای تا حدی تغییر کرد و همین موضوع باعث شد فروشندگان ارزی بیشتر شوند. بورس‌بازان نیز طی معاملات این روز با اثرپذیری از افت نرخ دلار و احتمال دادن به کاهش ریسک‌های سیاسی با رفع تحریم برخی اشخاص، به شناسایی سود پرداختند تا اولین افت شاخص کل سهام در پاییز ثبت شود.

در نخستین روز هفته، قیمت دلار به زیر محدوده حمایتی ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان رفت. اسکناس آمریکایی روز چهارشنبه حمایت اول خود یعنی مرز ۲۸ هزار تومانی را از دست داده بود. از نگاه برخی فعالان، دگرگونی مسیر دلار در روزهای اخیر از تغییر انتظارات معامله‌گران ارزی خبر می‌دهد. دلار دو هفته پیش توانسته بود با افزایش فشار خریداران تا محدوده ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومانی پیشروی کند. با این حال، از هفته گذشته، فروشندگان دست بالاتر را در بازار به دست آوردند تا اینکه در روز چهارشنبه مرز حمایتی مهم ۲۸ هزار تومانی از دست رفت. دیروز با ادامه قدرت‌نمایی فروشندگان، دلار ساعت ۳ بعدازظهر در محدوده ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان قرار گرفت که ۲۰۰ تومان کمتر از چهارشنبه هفته گذشته بود. به این ترتیب، بازار از پنج‌شنبه دو هفته قبل حدود ۷۰۰ تومان افت قیمت را تجربه کرده است.

به گفته فعالان، یکی از عواملی که زمینه‌ساز ادامه فروش معامله‌گران در روز شنبه شد، لغو برخی از تحریم‌ها از سوی آمریکا بود. جمعه بعدازظهر اعلام شد که پایگاه وزارت خزانه‌داری آمریکا، شماری از شرکت‌هایی را که پیش‌تر به دلیل ارتباط با ایران مورد تحریم قرار گرفته بودند از فهرست تحریم‌ها خارج کرده است.

این خبر برای معامله‌گران ارزی بیانگر این بود که آمریکا سیگنال مثبتی به ایران برای شروع مذاکرات ارسال کرده است. البته سخنگوی وزارت امور خارجه نیز اعلام کرد که این آمریکاست که می‌خواهد به اتاق مذاکرات بازگردد؛ پس نیازمند کلید ورود است. برداشت معامله‌گران از این صحبت‌ها آن بود که ایران برای شروع مذاکرات خواستار امتیازات بیشتری است و لغو تحریم چند شرکت کوچک برای برگشت به مذاکرات کافی نیست. البته قبل‌تر وزیر امورخارجه اعلام کرده بود که به زودی جمع‌بندی نهایی درباره مذاکرات قبلی ایجاد خواهد شد و به دنبال آن، زمان مذاکرات تازه اعلام خواهد شد. در این شرایط، به نظر می‌رسد نگاه معامله گران ارزی درباره آینده مذاکرات تا حدی تغییر کرده است و همین عامل موجب شده است که فروشندگان بیشتری در بازار حضور پیدا کنند. عامل دیگری که در ابتدای هفته فضای بازار ارز را تحت تاثیر قرار داد، آغاز به کار رئیس کل جدید بانک مرکزی بود. برخی معامله‌گران انتظار داشتند با آغاز به کار صالح‌آبادی، عرضه ارز افزایش پیدا کند. این گروه به همین دلیل، انتظار افت قیمت دلار را داشتند و در نتیجه، تصمیم گرفتند که در موقعیت فروش قرار بگیرند. برخی فعالان عنوان کردند که بازارساز نیز در روز شنبه یک نشانه کاهشی به بازار ارسال کرد. صرافی‌های بانکی در ابتدای هفته نرخ فروش دلار خود را ۲۷ هزار و ۲۵۰ تومان تعیین کردند که ۴۵۰ تومان کمتر از روز چهارشنبه بود. اگر قرار باشد بازارساز با همین سرعت قیمت فروش دلار را پایین بیاورد، احتمال دارد که در روز جاری، قیمت اسکناس آمریکایی در انتهای کانال ۲۶ هزار تومانی قرار بگیرد. با این حال، برخی از معامله‌گران اعتقاد دارند که افت روزهای اخیر دلار هیجانی است و با آرام شدن جو مذاکراتی، اسکناس آمریکایی به مسیر افزایشی بازخواهد گشت. این گروه اعتقاد دارند که بین ایران و طرف‌های غربی موضوعاتی وجود دارد که به راحتی قابل حل نیست. در واقع گروه یاد شده باور دارند حتی با شروع مذاکره، لغو تحریم‌ها به سرعت صورت نخواهد گرفت.

منبع: دنیای اقتصاد
 • مردم زجر کشیده ایران ارسالی در

  چقدر ما ایرانی ها بدبخت هستیم که باید بخ اطره خبر ارز توکشورمون پایین یا بالا برو د این نشان از اقتصاد ضعیف ما است
  پول کویت ارزشش از دلار بیشتره
  دلار 70 ریالی کجائی یادت بخیر
  وریالی که قصت داشت پول بینل مللی دنیا بشود کجا رفت

 • ناشناس ارسالی در

  منشا بدبختی ملت همین دلار و دلالهای دلاره خدا ازتون نگذره

 • ناشناس ارسالی در

  کسی یادش هست که رئیس جمهور وقت آمریکا ۱۰۰۰ تومانی ایرانی را نشان داد و گفت باید دلار در ایران به این مبلغ برسد و همه تعجب کردند و کسی باور نکرد تا به ۹۹۰ هزار تومان رسید
  وحالا مجموعه خائن ها و احمق ها در کشور آنرا به ۲۸ هزار تومان رساندند و کسی تعجب نکرد
  بلکه جوک ساختند و خندیدند ،حالا منتظر دلار ۵۰ هزار تومانی در پایان ۸ سال ریاست جمهوری این سید اولاد پیغمبر باشید وقتی افراد تحصیل کرده دلسوز رابه گردنه خودی ها ،راه نمیدهند و صرفاً خودی های کم سواد بی تجربه ،هرچند خائن و منفعت طلب را سکان کشور به دستشان میدهند نتیجه میشود فروپاشی اقتصاد ششمین کشور ثروتمند منطقه که روزگاری به سرعت درحال صنعتی شدن و اروپایی شدن پیش میرفت و جهان تحمل دیدن پیشرفت آنروز ایران را نداشت وچنان با پشت بیل به صورت این دونده به خط پایان زدند که گیج شده و ۴۲ سال است دارد دور خودش میگردد و برعکس بقیه دونده ها از خط پایان دورتر و دورتر میشود
  وابداً تا قیام قیامت کسی دلار را در ایران نمیتواند به ۶۹ ریال برساند

 • ناشناس ارسالی در

  یه طوری نوشتید ارزون شد که وقتی خوندم نم یدونم خنده ام گرفت یا گریه ام

  • ناشناس ارسالی در

   سلام دوست عزیز همونطور که فرمودید قرار بشه ۵۰ هزار تومان، با برداشتن چند تا صفر ناقابل میشه ۵۰ ریال که از اون ۶۹ ریال که فرمودی هم کمتر میشه تو این سالها فقط سفر اضافه اومده پشت این تورم والا همون حسابه

 • معصومه ص ارسالی در

  همین شما رسانه های خائن هستید که دامن می زنید به این گرونی ها.چیه؟تا صد تومن ارزو ن میشه شما دست ودلتون میلرزه؟چقدر بابت ا ین تشویق به گرونیها بهتون دستمزد میدن؟!

 • ناشناس ارسالی در

  دلار افت زیادتری خواهد کرد
  ولی حتم ا بورس رشدش شروع خواهد شد
  حمایت از دلار یعنی ظلم به مردم ایران
  پولاه ا از بازار ارز به بورس دارن میان
  خودتونو گول نزنید
  قول دولت رونق بو رس هست
  و این رونق شروع شده
  پ س دلار نزولی و بورس صعودی خواهد شد
  خصوصا بانکی ها و خودروییها رشد میکنتد

 • فریبا دروغی ارسالی در

  این نوع خبرها دروغ و فریب اذهان عمومی سی است بازی است

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...