|
کدخبر: 166361

نوسان نرخ بیت کوین و رکورد شکنی اتریوم

طلای جهانی هفته گذشته را با بازدهی ۲ درصدی به پایان رساند و کارشناسان معتقدند اگرعقب‌نشینی بازدهی اوراق قرضه ادامه داشته باشد، طلا ظرفیت آن را دارد که مرز ۱۸۰۰ دلار را پشت سر بگذارد.

اقتصاد نوسان نرخ بیت کوین و رکورد شکنی اتریوم

قیمت طلا در روز دوشنبه هفته گذشته (شروع روزهای کاری هفته در بازارهای جهانی) ۱۷۳۹ دلار بوده است. نرخ طلا در روز سه‌شنبه تا حوالی ۱۷۲۳ دلار پایین آمد، اما دوباره وارد روند صعودی شد و هفته را با نرخ حدودی ۱۷۷۷ دلار به پایان رساند و روی قیمتی قرار گرفت که در ۵۰ روز اخیر تجربه نشده بود. بر این اساس بازدهی طلا در هفته گذشته بیش از ۲ درصد بوده است.

قیمت اتریوم نیز در بازار ارزهای دیجیتال در حال بهبود رکورد خود است و روی رقم ۲ هزار و ۴۹۷ دلار قرار گرفته است.کل سرمایه بازار ارزهای دیجیتال حدودا ۲۰ درصد کل سرمایه بازار طلاست و مجموع سرمایه سه ارز دیجیتالی که در ۲۴ ساعت گذشته بازدهی بیش از ۵۰ درصد داشتند، کمتر از ۱۰ میلیارد دلار است.

مهم‌ترین علت صعود طلا چه بود؟

شاخص دلار در روز دوشنبه ۹۲.۲۰ گزارش شده است. شاخص دلار در زمان نوشتن این گزارش تا سطح ۹۱.۵ معادل ۰.۷ درصد پایین آمده بود. شاخص دلار در روز ۱۱ فروردین بر قله ۴ ماهه اخیر ایستاده بود و در حدود ۹۳.۳ گزارش شده، در نتیجه افت شاخص دلار در این ۱۷ روز نزدیک به ۲ درصد بوده است.

با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر بالا نگه داشتن شاخص دلار و بازدهی اوراق خزانه‌داری امریکا از مهم‌ترین موانع رشد فلز زرد رنگ عنوان می‌شدند، معکوس شدن روند تغییرات شاخص دلار و عقب‌نشینی بازدهی اوراق قرضه خزانه‌داری امریکا را می‌توان در رشد اخیر طلا موثر دانست.

بازدهی اوراق خزانه‌داری امریکا به زیر ۱.۶ درصد نزول کرده است. از نظر کارشناسان این رقم یک مرز روانی مهم برای این اوراق بوده است و حرکت به زیر این مرز استقبال از این اوراق را کاهش می‌دهد. علاوه بر این سران فدرال رزرو ۲۷ و ۲۸ آپریل، مصادف با ۷ و ۸ اردیبهشت نشست پولی خود را برگزار خواهند کرد و تا آن موقع سخنرانی مهمی نخواهند داشت. بر این اساس کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند سکوت اعضای فدرال رزرو به صعود نرخ طلا در هفته آتی کمک کند.

کارشناسان معتقدند با عقب نشینی بازدهی اوراق قرضه مانعی برای رشد طلا تا ۱۸۰۰ دلار وجود نخواهد داشت، ولی این امر مستلزم این است که بازدهی اوراق قرضه دوباره صعودی نشود. علاوه بر این عده‌ای بر این باورند که عدم پیش رفت واکسیناسیون در برخی نقاط دنیا، در عقب افتادن بازسازی اقتصادی و رشد طلا موثر خواهد بود.

بازار فلز رنگ انتظار اعلام نرخ بهره بانک مرکزی اروپا و کانادا در هفته آینده و انتشار اخبار مربوط به نشست پولی اعضای فدرال رزرو را می‌کشد.

رشد ارزهای دیجیتال با سرمایه کم

در ۲۴ ساعت گذشته ۳ ارز دیجیتال بازدهی بیش از ۵۰ درصد داشتند. نام این ارزها سیاکوین، نانو و اتریوم کلاسیک بود. جمع سرمایه بازار این ارزها کمتر از ۱۰ میلیارد دلار است. سرمایه بازار ارزهایی که کمترین سرمایه را بازار رمز ارزها دارند در حوالی یک میلیارد دلار است.

مقایسه سرمایه بازار ارزهای دیجیتال و سرمایه بازار طلا

سرمایه کل بازار ارزهای دیجیتال ۲ تریلیون و ۲۷۰ میلیارد دلار است و کل سرمایه بازار طلا در حدود ۱۱ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود. در نتیجه این فرض که انتقال سرمایه بین بازار ارزهای دیجیتال و طلا می‌تواند نوسان نرخ این دارایی‌ها را موجب شود در نگاه اول غیر واقعی به نظر نمی‌رسد.

نوسان نرخ بیت کوین و رکورد شکنی اتریوم

بیشترین نرخ بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته ۶۲ هزار و ۵۳۹ دلار و کمترین نرخ آن ۶۰ هزار و ۳۴ دلار گزارش شده است و این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته به طور کلی روند افزایشی را دنبال کرده است.

بیشترین نرخ اتریوم نیز در ۲۴ ساعت گذشته ۲ هزار و۴۹۷ و کمترین نرخ آن ۲ هزار و ۳۱۹ دلار اعلام شده است. بیت کوین تا به حال نرخ ۲ هزار و ۴۹۷ دلاری را تجربه نکرده بود. در نتیجه این ارز دیجیتال برای چندمین بار در طول یک هفته گذشته رکورد خود را بهبود بخشیده است.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...