|
کدخبر: 165284

علامت نزولی به بازار دلار

در بازار ارز نرخ دلار در معاملات پشت خطی عقب نشینی کرد. این اتفاق یک علامت نزولی به بازار نقدی ارز است. اما اخبار منفی می‌تواند موج هیجان در بازار را بالا ببرد.

اقتصاد علامت نزولی به بازار دلار

اتحادیه اروپا از ۲۷ کشور اروپایی تشکیل شده و در ۱۹ منطقه یورو به عنوان واحد پول این کشور‌ها پذیرفته شده است. اگراز بریتانیا که راه خود را از اروپای متحد جدا کرده فاکتور گرفته شود قدرت‌های اروپایی یورو را به رسمیت شناخته‌اند. دیروز خبر رسید ۸ فرمانده سپاه پاسداران‌، بسیج و پلیس ایران توسط اتحادیه اروپا، تحریم شده‌اند. این خبر فضای انتظاری در بازار ارز را تا حدی تحت تاثیر قرار داد. معامله گران در گروه‌های آنلاین به این اتفاق پرداختند و عده‌ای از آنها عنوان کردند این مسئله ممکن است موجب شود که به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای دشوار شود. در شرایط کنونی، مذاکرات هسته‌ای برای بازار ارز اهمیت زیادی دارد و بسیاری از فعالان اعتقاد دارند، به نتیجه نرسیدن این مذاکرات می‌تواند انتظارات تورمی را افزایش دهد. با این حال، عده دیگری نیز وجود دارند که معتقدند، نرخ دلار در سال‌های اخیر رشد زیادی را تجربه کرده است و ظرفیت افزایش بیشتر را ندارد، ‌خصوصا آنکه گفته می‌شود، چین تا حدی خرید نفت ایران را از سر گرفته است.

سفر نخست وزیر کره جنوبی سوژه دیگر بازار ارز بود. ایران در کره حدود هفت میلیارد دلار ارز بلوکه شده دارد. امید بود در این سفر یک میلیارد دلار آن آزاد شود اما لغو دیدار روحانی با نخست وزیر کره جنوبی از این امیدواری کاست. ظاهرا کره ای‌ها همه اتفاقات را منوط به اوکی امریکا کرده امد.

افت دلار در معاملات پشت خطی

در حالی که کمتر معامله گری انتظار داشت، روز دوشنبه نرخ دلار به بالای مرز ۲۵ هزار تومانی بازگشت. این اتفاق می‌توانست زمینه ساز افزایش انتظارات صعودی شود، مخصوصا آنکه اتحادیه اروپا نیز در آخرین ساعات کاری رسمی بازار، برخی از مقامات ایرانی را تحریم کرد. با این حال، در معاملات پشت خطی روز یک شنبه، میزان فروش‌ها زیاد شد و جالب آنکه حتی اسکناس امریکایی به زیر مرز ۲۵ هزار تومانی بازگشت و در محدوده ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومانی مورد معامله قرار گرفت.

به گفته برخی فعالان، نوسان گیران هراسان بودند که بازارساز از ابتدای روز سه شنبه میزان عرضه خود را بسیار افزایش دهد و آنها را دچار ضرر کند. به همین دلیل به استقبال عرضه ارز خود به صورت محدود رفتند تا ریسک عرضه احتمالی بازارساز را به جان نخرند. به باور برخی تحلیل گران فنی، مرز ۲۵ هزار تومانی خط قرمز بازارساز ارزی است و به همین دلیل، عده‌ای از نوسان گیران فروشنده شدند. اگر فردا میزان عرضه بازارساز تغییر خاصی نکند یا نوسان گیران شاهد موج جدیدی از خریداران باشند، بار دیگر با قدرت به بازار بازخواهند گشت.

۱۲ میلیون دلار در مسیر خرده فروشی

در سه روز ابتدایی هفته عرضه دلار در بازار متشکل بالا رفته است. آمارها نشان می‌دهد در این سه روز حدود ۱۲ میلیون دلار عرضه شده است. با توجه به سقف زمانی سه روزه برای فروش ارز تهیه شده از بازار متشکل انتظار می‌رود ظرف امروز و فردا عرضه خرده فروشی اسکناس بالا رود. بازار متشکل به لحاظ موقعیت مکانی در میرداماد قرار دارد. عرضه‌های عمده در این بازار از سوی صرافان صرف تامین نیازهای خرده فروشی می‌شود. با این حساب میرداماد( بازار متشکل) در حال تزریق ارز به فرودوسی(بورس آزاد ارز) است.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...