|
کدخبر: 164104

بررسی بازدهی بازارهای مالی + نمودار قیمت طلا و ارز

امروز ۱۸ فرورین ۱۴۰۰ بازار ارز روند سردرگمی داشت.

اقتصاد بررسی بازدهی بازارهای مالی + نمودار قیمت طلا و ارز

در ابتدای روز اوضاع به کام افزایشی های بازار بود و این عده توانستند، دلار را حتی به بالای ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان ببرند. با این حال، از اواسط روز میزان فروش ها بیشتر شد و به تبع آن، جهت قیمت کاهشی شد. با وجود این کاهش، قیمت دلار به زیر محدوده ۲۵ هزار و ۱۰۰ تومان نرفت و توانست حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۲۴ هزار و ۱۶۰ تومان قرار بگیرد. این قیمت ۲ دهم درصد بالاتر از روز سه شنبه بود.

به گفته فعالان، بازار در ابتدای روز به نظر می رسید که چندان از نتایج مذاکرات وین رضایت نداشته باشد. تحریمی رفع نشده بود و از آزادسازی دارایی های بلوکه شده نیز خبری نبود. این موضوع توسط افزایشی های بازار ارز بسیار برجسته می شد. هم چنین عده زیادی عنوان می کردند، اگر قرار باشد توافقی رخ دهد به سرعت نخواهد بود و مدت زمانی زیادی طول خواهد کشید. با این حال، در نیمه دوم روز،‌ گفته می شد که میزان عرضه ارز کمی در بازار فزونی گرفت. به گفته برخی فعالان،‌ معامله گران احساس کردند که بازارساز تا حدی عرضه خود را افزایش داده است. به گفته آن ها،‌ بازارساز تمایل نداشت که اجازه دهد قیمت دلار بالای مرز ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومانی تثبیت شود.

دلیل ورود بازارساز به بازار

 به گفته شماری از فعالان، تثبیت دلار بالای مرز یاد شده می توانست تقاضاهای ارزی جدیدی را وارد بازار کند. در کنار این،‌ بخشی از معامله گران تلاش می کردند،‌این باور را در بازار برجسته کنند که مذاکرات قبل ازانتخابات ایران به نتیجه خواهد رسید. حتی عده ای عنوان می کردند،‌ آزاد شدن بخشی از دارایی های بلوکه شده می تواند به تغییر مسیر دلار کمک کند.

در واقع گروهی از معامله گران عنوان می کردند، حتی اگر توافقی حاصل نشود، آزادسازی بخشی از داراییهای ایران می تواند ضربه گیر رفتار نوسان گیران شود. در بازار سکه نیز دیروز روند بازار مشابه با بازار دلار بود. در ابتدای روز اوضاع به کام افزایشی ها بود و قیمت بالای محدوده ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نیز رفت. با این حال در اواخر روز قیمت به محدوده ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان سرازیر شد.

بازدهی+نمودار

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...