|
کدخبر: 162243

طلا بخریم یا نه؟

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار مدت‌هاست که در محدوده یک میلیون تومان در نوسان است و چند باری هم به کانال قیمتی ۹۰۰ هزار تومان نزدیک شده است. اما در روزهای اخیر میل به افزایش دارد و در حال ورود به کانال قیمتی یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. آیا طلا وارد کانل قیمتی بالاتر می‌شود؟

اقتصاد طلا بخریم یا نه؟

قیمت طلا امروز ۷ فروردین ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۸۰ هزار تومان رسیده و تا ورود به کانال یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی راه زیادی ندارد. اما سیگنال‌های جهانی و داخلی، بیانگر افزایش نرخ طلاست یا کاهش آن؟

سیگنال‌های جهانی، بیانگر افزایش نرخ طلاست. اگرچه برخی گمان می‌کردند که مسدود شدن کانال سوئز و افزایش نرخ نفت می‌تواند نرخ جهانی طلا را کاهش دهد اما نرخ طلا مقاومت کرد و نه تنها ارزان نشد که اندکی افزایش نرخ را هم تجربه کرد.

از طرف دیگر موج جدید کرونا در برخی از کشورهای اروپایی منجر به قرنطینه جدید شده است. در یک سال گذشته افزایش شیوع کرونا، عامل مهمی در افزایش نرخ جهانی طلا داشته است و اکنون هم دوباره سیگنال افزایش نرخ طلا در راه است.

جز این، امریکا در انتظار ارائه بسته محرک مالی بایدن است. رئیس فدرال رزرو امریکا اعلام کرده در دوره شیوع کرونا اگرچه اقدامات حمایتی خوبی برای بهبود اقتصاد انجام شده اما «فرآیند بهبودی اقتصاد هنوز تکمیل نشده و به همین دلیل فدرال رزرو به پشتیبانی از اقتصاد امریکا تا هر زمان که نیاز باشد ادامه می‌دهد.»

تحلیلگران معتقدند این جمله خبر خوبی برای بازار طلاست و احتمالا سیگنال افزایش نرخ طلای جهانی است.

ثبات یا کاهش قیمت؟

در بازار داخل اما گمانه‌ها نشانگر ثبات نرخ طلاست. به خصوص که بسیاری از کارشناسان معتقدند حداقل تا انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه، هم نرخ ارز و هم طلا ثابت می‌ماند.

از آن جمله محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر گفته «با توجه به انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۴۰۰ بعید است تا ۶ ماه اول سال ۱۴۰۰ نوسانات قیمتی شدیدی را تجربه کند و تا آن زمان نرخ طلا و سکه در بازار، نوسان اندکی دارد و بازار به ثبات می‌رسد.

اما از طرف دیگر باید دید روند نرخ دلار در بازار داخل چگونه است. نرخ ارز در صرافی ملی همچنان در محدوده ۲۴ هزار تومان در نوسان است و اندکی کاهش یافته است. از طرف دیگر، امروز قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین امضا می‌شود و برخی می‌گویند این قرارداد می‌تواند نرخ دلار را کاهش دهد.

همچنین قرار است جلسه مجمع تشخیص درباره بررسی FATF در فروردین ماه بررسی شود و نتیجه این جلسه بر نرخ بازار ارز و بعد از آن بازار طلا اثر قابل توجهی دارد.

به عبارتی می‌توان گفت فضای بازار جهانی طلا می‌به صعود دارد و نرخ دلار در داخل ایران فعلا هنوز ثابت است و حتی ممکن است اندکی کاهش پیدا کند. در این صورت کاهش نرخ دلار، افزایش جهانی نرخ طلا را خنثی می‌کند و قیمت‌ها در همین محدوده می‌ماند.

اما در صورت افزایش نرخ دلار در داخل و افزایش نرخ جهانی طلا می‌تواند نرخ طلای داخل را افزایش دهد.

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...