|
کدخبر: 161434 مجتبی اسکندری

یک اقتصاددان در گفت‌وگو با گسترش نیوز:

چرا بیت کوین برای همه جذاب است؟

از ابتدای اسفندماه سال ۹۸ تا پایان اسفندماه ۹۹، بیت کوین شاهد بزرگ‌ترین رالی قیمتی در کل تاریخ رالی‌های قیمتی در بازار جهان شد.

اقتصاد چرا بیت کوین برای همه جذاب است؟

بیت‌کوین در حالی سال ۹۸ را به پایان رساند که جهش قیمتی‌اش از ۱۰ دلار به سقوط ۵ هزار دلاری منجر شده بود و پس از آن تا پایان اسفندماه سال ۹۹ با افزایش قیمت بیش از ۳۰ برابری، ارز مرزهای ۶۲ هزار دلار عبور کرد. این در شرایطی است که بیت‌کوین در انتهای پاییز سال ۹۸ اقدام به هالوینگ کرد (نصف شدن دستمزد استخراج رمزارز) و حتی این اقدام نیز (که هر ۴ سال یکبار اتفاق می‌افتد) باعث نشد که این ارز دیجیتال با کاهش تقاضا و ارزش مواجه شود. کامران ندری اقتصاددان و کارشناس تجارت الکترونیک در گفت‌وگو با گسترش نیوز از دلایل این جذابیت اقتصادی و سرمایه‌گذاری سخن به میان می‌آورد. 

علت بازدهی بازار جهانی بیت کوین چیست؟

این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسشی مبنی بر چرایی جذابیت در بازار رمزارزها و به طور مشخص بیتکوین، اظهار داشت: در شرایطی که بانک مرکزی آمریکا در پاسخ به رکود ناشی از بیماری کرونا، بزرگترین تزیرق نقدینگی در تاریخ خود را انجام داد، برای نخستین بار، نهادهای پولی مختلف همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری وال استریت و بانک‌ها و بیمه‌ها اقدام به پذیرش و به رسمیت شناختن بیت کوین کردند که در نتیجه باعث افزایش مشروعیت اقتصادی و اجتماعی این رمزارز در میان مردم آمریکا و سایر نقاط جهان شد. از ابتدای سال جاری تا نیمه نخست اسفندماه، بیت کوین بازدهی بیش از ۶۲۰ درصدی داشت که در مجموع بازار دارایی‌های جهان در یک صد سال اخیر بی‌سابقه است. ارزش بازار تراکنش این رمزارز منهای رمزارزهای دیگر به بیش از ۸۶۲ میلیارد دلار تاکنون رسیده است و توانسته جای خود را به عنوان نخستین موضوع مهم سرمایه‌گذاری در اقتصاد جهان برای نهادها، جا بیاندازد. در واقع دلیل اصلی استقبال از بیت‌کوین و درخشش آن در بازار این بود که بسیاری از افراد و نهادها از آن و سبدهای کوچک‌تری از ارزهای دیجیتال دیگر به عنوان کیت پوشش ریسک برای حفظ ارزش دارایی‌های خودشان در برابر سیاست‌های دست‌اندازانه بانک‌های مرکزی در جهان بهره بجویند و همین اتفاق سبب شد که این پول خصوصی در برابر قدرتمندترین پول دولتی جهان بتواند تا این اندازه عرض اندام کند.

کامران_ندری

 

تردید درباره یک مشت دلار!

کامران ندری در ادامه خاطرنشان ساخت: پس از تردیدهای فراگیری که در قبال عملکرد بانک‌های مرکزی در سراسر جهان و همچنین فدرال رزرو آمریکا به عنوان منتشرکننده و چاپگر بزرگ اسکناس‌های دلار، اقبال به این پول دیجیتال بسیار افزایش یافت و البته هم‌اکنون دولت‌های مختلف در آمریکا و اتحادیه اروپا و حتی ایران در تلاش هستند که یا قوانین محدودکننده بر این رمزارز ایجاد کنند و یا بتوانند رمزارزهای دولتی خودشان را ایجاد و یا ترکیبی از این دو سیاست یاد شده را در دستور کار خود قرار می‌دهند. درواقع این پرسش در اقتصاد سراسر جهان مطرح شده است که نیروهای تورمی توانایی تفوق و غلبه بر انگیزه‌های تورمی را دارند و یا نه؟ این پرسش بسیار مهم منشا تحول در مسائل پولی جهان خواهد بود و باید از آن به عنوان یک نقطه عزیمت بسیار مهم برای چرخش در سیاست‌های پولی در تاریخ جهان یاد کرد! درواقع این نظم دلاری که پس از پیمان برتون‌وودز دنیا را در بر گرفت و دلار را به عنوان مبنای سنجه ارزش پول دولت‌ها و مبنای برابری با طلا قرار داد، اکنون در حال فروپاشی است و دنیا نیز به ساختارهای این نظم با دیده تردید می‌نگرد وگرنه بسیاری از دولت‌ها هرجور که شده، جلوی استخراج این رمزارز را در کشورشان می‌گرفتند و در واقع این تردید به دلار، می‌تواند یکی از دلایل جذابیت و افزایش انگیزه عمومی برای سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین باشد. 

سوار بر روی شانه غول‌ها

این اقتصاددان در پایان یادآور شد: تاکنون شرکت‌های بسیار بزرگی در وال استریت، دارایی‌های عظیم خود را در عملیات تبدیل خزانه، از دلار به بیت‌کوین تبدیل کرده‌اند که شاید تا کنون از مرز یک تریلیون دلار نیز فراتر رفته باشد. سرمایه‌گذاری غول‌های تکنولوژی نظیر مایکروسافت، تسلا و اوراکل در این زمینه نیز، انگیزه سرمایه‌گذاری در حوزه این ارز دیجیتال را در سراسر جهان افزایش داده است. درواقع سرمایه اجتماعی این شرکت‌ها به عنوان یک پشتوانه اجتماعی برای بیت‌کوین تبدیل شده است و زمینه رشد بیشتر این ارز دیجیتال را فراهم می‌کند. باید بخاطر داشته باشیم که دنیا در حال تغییر است و تحولات اقتصادی و پولی همپای تکنولوژی در حال تکوین و تکامل هستند.

 

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...