|
کدخبر: 160853

آموزش و پرورش خصوصی می شود؟

معاون وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مدارس غیردولتی در نظام حقوقی ما مذموم نیست، به این سؤال کلیدی پاسخ داد که آیا دولت در حال "خصوصی‌سازی‌ آموزش‌و‌پرورش" است؟!

اقتصاد  آموزش و پرورش خصوصی می شود؟

 علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش می گوید: طبیعی است هر جامعه‌ای با توجه به سطح توانگری مالی افراد جامعه بخواهد از اشکال مختلف آموزش استفاده کند مدارس دولتی بر اساس اصل ۳۰ قانون اساسی باید به صورت رایگان و با کیفیت برای همه آحاد جامعه تا پایان دوره متوسطه در دسترس باشد.

وی افزود: مدارس غیردولتی نیز به استناد قانون با تامین هزینه کامل از طرف مردم فعالیت می‌کنند اما آنچه مهم است برقراری الگوی کیفی بین مدارس دولتی و غیردولتی است متاسفانه در دهه هفتاد که شکل‌گیری مدارس غیرانتفاعی صورت گرفت عمده مسئولان آموزش و پرورش امتیاز را به نام خود ثبت کردند و با استفاده از ابزاری که داشتند توانستند الگوی کیفی خوبی را برای مدارس غیردولتی رقم بزنند و به سمت آموزش با کیفیت در مدارس غیردولتی حرکت کردند، به تدریج این باور در جامعه شکل گرفته که مدرسه غیر دولتی مساوی است با آموزش با کیفیت و موفقیت دانش آموز.

الهیار ترکمن ادامه داد: در طول سالهای گذشته آموزش و پرورش نسبت به این موضوع بی تفاوت بوده و نگذاشته است این حالت تعدیل شود و در جاهایی این اشتباه را کرده است که به سمت تعدد مدارس حرکت کرده است و برای اینکه این موضوع از حالت زمختی خود خارج شود مدارس هیات امنایی، نمونه دولتی و... را بین مدرسه دولتی و غیردولتی حائل کرده است تا  معتقد باشد کیفیت در این پیوست شکل می‌گیرد اما واقعاً مدارس دولتی از لحاظ دسترسی به عوامل کیفیت ساز با مشکل مواجه شده‌اند و این یکی از نقاط حساس و آسیب‌پذیر در برنامه ریزی آموزشی و اجتماعی است و اثرات آن فقط در محیط مدرسه نمی‌ماند و به اجتماع هم سرایت می‌کند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش متذکر شد: قطعاً مدارس غیر دولتی در نظام حقوقی ما مذموم نیست اما بردن کیفیت کامل به آنجا مذموم است و آموزش و پرورش باید در برنامه هفتم ورود فعال به حوزه تعدیل کیفیت و متناسب سازی آن بین مدرسه دولتی و غیر دولتی داشته باشد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...