|
کدخبر: 159193

جزییاتی از کسری بودجه عجیب دولت

در هفته چهل و یکم حراج اوراق بدهی دولتی هزارو ۹۰ میلیارد تومان اوراق به فروش رسید. مجموع چهل و یک هفته نشان می دهد که ارزش کل اوراق به فروش رسیده تا کنون ۱۱۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند‌ماه ۱۳۹۹ در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی ، طی برگزاری چهل و یکمین مرحله از این حراج، یک بانک سفارش‌ خود را به ارزش ۵.۹ هزار میلیارد ریال در سامانه‌ بازار بین‌بانکی ثبت کرد. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش این درخواست با فروش ۵.۹ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۷۷ با نرخ بازده تا سررسید ۱۹.۷۴ درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق در روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند‌ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

طی هفته گذشته، ۳.۵ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۶۵ با نرخ بازده تا سررسید ۲۱.۵ درصد و ۱.۵ هزار میلیارد ریال اوراق اراد۸۲ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰.۵ درصد در بورس فروخته شد. بنابراین در مجموع، ۱۰.۹ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۱۹ اسفند‌ماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

طبق محاسبات در عرض چهل و یک هفته برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی تقریبا ۱۱۵ هزار میلیارد تومان از کسری بودجه دولت تامین شده است. کسر این مبلغ از ۱۲۵ هزار میلیارد تومان هدفگزاری شده توسط دولت نشان می دهد که درهفته پایانی سال جاری، ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر از این کسری باقی مانده است.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...