|
کدخبر: 156709

آخرین قیمت دلار پیش از شروع بازار امروز (۹۹/۱۲/۱۰)

روند قطعی در بازار ارز وجود ندارد؛‌ این موجزترین توصیفی است که می‌توان از رفتار قیمت دلار در روز شنبه داشت.

اقتصاد آخرین قیمت دلار پیش از شروع بازار امروز (۹۹/۱۲/۱۰)

دلار که در ابتدای روز در مسیر افزایشی قرار گرفته بود، از اواسط روز در جاده کاهشی قرار گرفت. علت رفت و برگشت قیمتی دلار، کشمکش خبری بود که فضای بازار را تحت‌تاثیر خود قرار می‌داد. به‌عنوان مثال در ابتدای روز شنبه معامله‌گران بازار ارز بیشتر تحت‌تاثیر اخبار مربوط به حمله آمریکا به سوریه قرار داشتند؛ در کنار این، گفته‌های سخنگوی کاخ سفید نیز مورد توجه معامله‌گران بازار قرار گرفته بود.

کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران به صورت گسترده این خبر را پوشش دادند که سخنگوی کاخ سفید عنوان کرده است کشورش آماده گفت‌وگوی دیپلماتیک با ایران است اما تحریم‌ها علیه این کشور را کاهش نمی‌دهد. در ابتدای روز بازار بیشتر به این اخبار توجه داشت و با تکیه بر آنها خریدهای معامله‌گران افزایش یافت. با این حال،‌ در نیمه دوم روز توجه معامله‌گران بیشتر به سوی خبر آزادسازی یک میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران از کره جنوبی جلب شد. مذاکره با مقام‌های عراقی برای آزادسازی دارایی‌ها در عراق نیز چشم بازیگران کاهشی را به خود جلب کرد. تحت‌تاثیر اثرگذاری اخبار افزایشی ابتدای روز، دلار به نزدیکی محدوده ۲۵ هزار و ۷۰۰ تومانی رسید ولی توجه به خبر آزادسازی دارایی‌ها موجب شد اسکناس آمریکایی به محدوده ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی عقب‌نشینی کند.

نتیجه زورآزمایی معامله‌گران دلار

در مجموع زورآزمایی خبری معامله‌گران به سود بازیگران افزایشی بازار خاتمه یافت،‌ چرا که حدود ساعت ۳ بعدازظهر، ‌ارزش دلار در بازار ۲۵ هزار و ۵۲۰ تومان بود که فاصله ۱۷۰ تومانی با قیمت بسته شده روز چهارشنبه داشت. با وجود رشد روز شنبه، برخی از فعالان و بازیگران رسمی باور داشتند که دلار طی روزهای آتی در مسیر کاهشی قرار خواهد گرفت. به‌عنوان مثال،‌ دبیر کل کانون صرافان عنوان کرده است، آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده و مذاکره با آمریکا از جمله عواملی هستند که می‌توانند بر تعادل بازار ارز تاثیر بگذارند و قیمت‌ها را کاهش دهند. مجتهدی با بیان اینکه بازار ارز در حال حاضر خریدار ندارد، گفت: با شیوع ویروس کرونا مسافرت‌ها و خرید ارز مسافرتی کاهش پیدا کرده است.با وجود این دیدگاه‌های کاهشی، ‌عده‌ای از معامله‌گران عنوان می‌کنند، ایران و آمریکا فاصله زیادی برای مذاکره با یکدیگر دارند و همین مساله می‌تواند موجب شود که خریدهای ارزی زیاد شود. در کنار این، عدم تصویب لوایح مورد درخواست گروه ویژه اقدام مالی می‌تواند زمینه‌ساز نگرانی معامله‌گران ارزی شود.در این میان،‌ تحلیلگران فنی نیز بارها عنوان کرده‌اند، در صورتی که دلار بالای سطح ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار بگیرد، خریدها در بازار ارز بیشتر می‌شود. اگر دلار در روزهای آتی به زیر محدوده ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومانی برود، شاهد افزایش فروش‌ها در بازار خواهیم بود.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...