|
کدخبر: 149471

پاسخ نماینده کارگران به سخنان رئیس‌ جمهور

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار درباره سخنان اخیر رئیس‌جمهوری که گفته بود، ما مواد غذایی را به گونه‌ای گران کردیم که کسی متوجه نشد، گفت: کارگران با چنان شدتی به زیر خط فقر سقوط کردند که خورد شدند.

درباره فاصله طبقاتی کارگران با مدیران در کشور گفت: سال‌ها است که صحبت از حقوق نجومی مدیران مطرح است که نشانه بارز تبعیض است. ما اگر بخواهیم تبعیض در جامعه را نشان دهیم، از میزان مالیات مدیران برای حقوق هایشان مشخص است.

 وی ادامه داد: تبعیض در جامعه به حدی است که مالیات یک مدیر از دریافتی حقوق کارگران بیشتر است. رئیس‌جمهوری اعلام کرده بودند که ما مواد غذایی را به گونه‌ای گران کردیم که کسی متوجه نشد، ولی مردم متوجه شدند؛ آنطور که رئیس‌ جمهوری می‌گوید اینطور نیست که کسی متوجه گرانی‌ها نشده باشد.

کارگران کجا هستند؟

 چمنی بیان کرد: مردم تا حد زیادی گرانی‌ها را لمس کردند که زیربار گرانی‌ها خورد شده‌اند. اما متأسفانه دولت اگر به فکر منشور شهروندی است، کارگران کجا هستند؟ در کشور ما پول هست اما برای کارگران و طبقات ضعیف نیست. اگر پول نبود، یک مدیر هم اینقدر درآمد نداشت.

 نماینده کارگران در شورای‌عالی کار افزود: همه موارد را اگر در یک جمله خلاصه کنیم، نشان دهنده طبقاتی شدن کشور است. درحال‌حاضر اختلاف طبقاتی بین کارگران و مدیران زیاد شده است. متأسفانه طبقه متوسط از بین رفته است. کارگران هستند که طبقات زیرخط فقر هستند یا مدیران هستند که در بهترین خط رفاه هستند.

وی درباره دستمزد ۱۴۰۰ کارگران گفت: سال‌های سال است که ماده ۴۱ قانون کار به خوبی اجرا نشده است. دلیل آن هم این است که دولت پای میز مذاکره نیامده است. دستمزد باید مطابق تورم اعلامی از سوی مراکز رسمی و سبدمعیشت کارگران تعیین شود، توجه به سبد معیشت کارگران طی سال‌های اخیر مورد توجه قرار نگرفته است.

 چمنی ادامه داد: امسال سال حساسی برای دستمزد کارگران است. اگر نتوانیم دستمزد متناسبی با تورم و مایحتاج زندگی جامعه کارگری تعیین کنیم. بدون شک شاهد اتفاق بدی در سطح جامعه کارگری خواهیم بود. نباید دستمزد را به عنوان دستمزد نگاه کنیم، تبعات دستمزد اجتماعی، اقتصادی است. جامعه کارگری با عقب ماندگی مزدی دیگر بیش از این توان مقابله این همه گرانی و تورم را ندارد.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته دیدیم که وقتی دستمزد را به این دلیل که تورم ایجاد می‌کند زیر نرخ تورم تصویب کردیم باز هم قدرت خرید جامعه کارگری کاهش یافت. امسال نیز قدرت خرید کارگران دوبار تنزل یافت یکی با گران شدن ارز و دیگری افزایش هزینه‌های مسکن و مواد خوراکی که باعث شد معیشت کارگران به شدت آسیب ببیند.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار با بیان اینکه کارگران نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و اگر به این مسئله واقف باشیم باید برای دستمزد ۱۴۰۰ چاره اساسی بیاندیشیم، گفت: در وضعیتی که چه بخواهیم چه نخواهیم تورم و افزایش هزینه‌ها را شاهد هستیم اگر دستمزد را عاقلانه و منطقی مشخص کنیم باز هم تاثیری در روند تورم ایجاد نخواهد کرد. لذا باید از حالا به فکر دستمزد سال آینده جامعه کارگری باشیم و به این مطالبه اساسی توجه کنیم.

 

منبع: تسنیم
 • مریم ارسالی در

  این حرفها رو کسی اصلا نمیشنوه.چون سواره از پیاده خبر ندارد

 • ناشناس ارسالی در

  خودمان یه فکری می کنیم دیگر دولتی نخواهی م داشت .......

 • ناشناس ارسالی در

  کارگران زیر فشار تورم وگرانی له شدندو شم ا نماینده کارگران که البته به نظر می رسد انتصابی هستید هیچ غلطی نکردیدونمی کنید. رژیم دروغ فساد فریب نیرنگ تملق ارتشا د زدی وعده وعید فحاشی فحشا ..‌...یک مهندس کارگر متخصص دانشگاه دولتی با ۲۲ سال ساب قه حداقل بگیر

 • مهدی ارسالی در

  و این بود کرامت انسانی بعد از چهل سال ان قلاب و جنگ و تحریم .کمر ما مردم خم بشه و مدیران روز به روز گردنشون کلفت تر

 • فرزاد ارسالی در

  شما به دل نگیر منظورش خودش و هیات دولتش هست

 • ناشناس ارسالی در

  راس میگه شیب تورم خیلی خیلی ملایمه بذاری د یه خورده شیب بیشتر شه ؟؟؟ اونوقت مردم متوجه می شن.

 • خراب بشه ظلم و ستم ارسالی در

  تف به گور اونایی که از شکم زن و بچه کارگ ر میزنن تا حقوق های کلان رو وارد زندگی ک ثیف خودشون کنن

 • علی ارسالی در

  متاسفانه مردم خودشون انتخاب کردن

 • محمد ارسالی در

  خسته شدیم ازبس که ناله ونفرین کردیم واقع ازندکی کارگروطبقه ضعیف جامعه نابودشده اک ثرخانه های ایرانی به دلیل شرایط افتزاح ا قتصادی محل بحث ودعواشده ثبات خانواده متز لزل شده دیگه بدنبال چی هستندمسییولین نمی دونم خاک

 • محمدحسین نوایی کندری ارسالی در

  لعنت،به کسانی که با دروغ و دوز کلک سعی د ر فریب کارگر دارند، بابا یک حلب 4/5روغن از آذر ماه دو برابر شده ،بااین تورم لحضه ای یک کارگر دیگه حداقل های زندگی شو نمی تواند تامین کند،
  (آقا دعوا سر کلا ه ملاست)

ارسال نظر