|
کدخبر: 136501

مبلغ یارانه ها چقدر افزایش می یابد؟

در حالی دولت تصمیم به پرداخت کمک ۱۰۰ هزار تومانی بلاعوض برای ۳۰ میلیون نفر گرفته که در این حالت با یارانه نقدی و کمک‌های معیشتی دریافتی خانوارهای مشمول به ۲۰۰ هزار تا بیش از ۹۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

اقتصاد مبلغ یارانه ها چقدر افزایش می یابد؟

با توجه به محدودیت‌هایی کرونایی و تحت تاثیر قرار گرفتن برخی مشاغل که کاهش درآمد خانوارها به خصوص خانوارهای فاقد درآمد ثابت از تبعات آن است، بار دیگر دولت تصمیم گیری شد تا برای بخشی از خانوارها کمک‌هایی در نظر گرفته شود.

براین اساس، آن طور که رئیس جمهور اعلام کرده مقرر شد تا برای حدود ۳۰ میلیون نفر ماهانه و طی چهار ماه آینده در هر ماه ۱۰۰ هزار تومان بلاعوض پرداخت شود. از سوی دیگر برای ۱۰ میلیون خانواده نیز وام یک میلیون تومانی در نظر گرفته شده است.

از اظهارات رییس جمهور این طور بر می‌آید که در جمعیت ۳۰ میلیون نفری اعلام شده برای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود و گرچه توضیحات کاملی در مورد ۳۰ میلیون نفر ارائه نشده است، ولی احتمالا اینگونه خواهد بود که از بین دریافت کنندگان یارانه نقدی و کمک‌های معیشتی ۳۰ میلیون نفر مشمول پرداخت کمک ۱۰۰ هزار تومانی هستند.

این در حالی است که اکنون حدود ۷۸ نفر در ماه یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می‌کنند و از سال گذشته و با افزایش قیمت بنزین دولت حدود ۶۰ میلیون نفر از بین یارانه بگیران را انتخاب کرد که ماهانه رقمی بین ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومان برای آنها تحت عنوان کمک معیشتی پرداخت می‌کند که به تفکیک خانوارها از این قرار است؛ برای خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار، سه نفره ۱۳۸ هزار، چهار نفره ۱۷۲ هزار و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان است.

اگر برای ۳۰ میلیون نفری که برای پرداخت ۱۰۰ هزار تومانی گزینش شده‌اند یارانه نقدی و کمک معیشتی هم پرداخت شود که احتمالا اینگونه خواهد بود پرداختی آنها از بابت یارانه نقدی دولت بین ۲۰۰ تا بیش از ۹۰۰ هزار تومان است.

براین اساس، برای خانوار یک نفره که ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی، ۵۵ هزار تومان کمک معیشتی و ۱۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض کرونا دریافت می‌کند در مجموع تا پایان سال هر ماه حدود ۲۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت خواهد شد.

به این ترتیب برای خانوار دو نفره مجموع دریافتی ۳۹۳ هزار تومان، خانوار سه نفره ۵۷۴ هزار و ۵۰۰ تومان، خانوار پنج نفره ۷۵۴ هزار تومان، خانوار پنج نفره ۹۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان و برای سایر خانوارهای با جمعیت بیشتر نیز رقم کمک معیشتی ثابت اما به تناسب افراد رقم یارانه نقدی و پرداخت ۱۰۰ هزار تومانی افزایش پیدا می‌کند.

پرداخت کمک ۱۰۰ هزار تومانی در حالی صورت می‌گیرد که اخیرا رییس جمهور به نوبخت - رییس سازمان برنامه و بودجه - ابلاغ کرده بود که برای طراح حمایتی دولت از اقشارکم برخورداری که در اثر تعطیلی کسب و کارشان در زمان اعمال محدودیت‌ها دچار آسیب می‌شوند، اقدام کند.

از این رو، سازمان برنامه و بودجه تامین منابع مسئولیت پرداخت کمک‌های ۱۰۰ هزار تومانی را برعهده خواهد داشت. از سوی دیگر پرداخت وام یک میلیون تومانی به ۱۰ میلیون خانوار در دستور کار قرار دارد که اخیرا رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود از مانده منابع پیش بینی شده برای کرونا این پرداخت صورت می‌گیرد.

البته همتی تاکید کرده بود در صورتی که دولت با پرداخت مابه‌التفاوت سود ۱۲ درصد و قرض‌الحسنه (چهار درصد) توافق کند این پرداخت صورت می‌گیرد.

این در حالی است که اعلام امروز رییس جمهور از این حکایت دارد که با پرداخت وام یک میلیونی ۱۰ میلیون نفر موافقت شده و احتمالا به زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

منبع: ايسنا
 • عبدالرضا ارسالی در

  ما که کمک معیشتی نمازگزاران چه تکلیفی داریم

 • حسین ارسالی در

  با توجه به اینکه 30 میلیون نیازمند و جود دارد پرداخت کمک هزینه کار درستی است اما به یک عده دولت یارانه معیشتی می دهد که خود همسر و فرزند حقوق بگیر هستند و یک با زنشسته با یک حقدق نمی گیرد اگر قرار هست کلیه حقوق بگیران حذف شوند برای شناسایی مجلس باید وارد شود دولت توانایی شناشایی دقیق را ندارد من در هیچ مورد ذینفع نیستم اما خجالت می کشم و قتی می بینم زن سر پرست بدون مسکن یا پول در بانک یارانه معیشتس نمی گیرد اما کسی با چمد مغازه آپارنمان یا 3تفر حقوق بگیر یارانه معیشتی می گیرد به حال مسولین رفاه باید گریست

 • اسماعیلی ارسالی در

  چرا به همه یکنواخت پرداخت نمیشه مگه همه ایرانی نیستند همه جا پارتی بازی میکنند

 • وحید ارسالی در

  بدم سگ...

 • محمد ارسالی در

  سلام .ممنون ازاینکه به افرادبی بضاعت قدم مثبت برمیدارید.بخداقسم من یک خانواده پن ج نفره ودرخانه کرایه زندگی میکنم که فقط درخانواده من تنهاکارمیکنم..به والله قسم کرایه خونمون عقب افتاده واقعافشارزیادی روتحمل میکنم .بازهم ازتمام مسولین کشورمو ن تشکرمیکنم .که زحمات زیادی میکشند

 • حسن‌‌اسلام‌دوست ارسالی در

  مردم‌دیگه‌کشتین‌با‌این‌گرونی‌ایا خودتان‌ هم‌اینجوری‌زندگی‌میکنید کمرمردم‌شکسته‌‌‌ ‌‌از‌خجالت‌پیش‌زن بچه‌دیر‌خانه‌میریم‌‌‌چ کارباید‌بکنیم‌‌ گدا‌به‌گدا‌رحمت‌به‌خدا

 • طیبه صدیق ارسالی در

  با سلام خدمت شمانظرمن به شخصه این است که فقط کسانی که زن سرپرست خانوارهاست باید یک میلیون تومان را دریافت کنند

 • علباس ارسالی در

  سلام من کارگر ساختمانی هستم مدت یک ساله دیسک گردن دارم قادر به کار کردن نیستم و معیشت بمن تعلق نگرفته

 • رضافاضل ارسالی در

  به هرصورت دراین مدت هفت سال دولت نسبت به خیلی مواردکوتاهی کرده الانم که این یارا نه معیشتی بلاعوض ووام یکمیلیونی راپرداخت کرده مشخص میشه هنوزدرامارکشورضعف داریم چون کسانی ازاین تسهیلات برخوردارشدن که ن یازندارن وبه کسانی پرداخت نشده که فاقددر امدوحتی تحت پوشش بیمه سلامت هستن،به هرصو رت این نوع مدیریت فقط اجحاف به اقشاریه ک ه اکنون بیشترین صدمه رامتحمل شدن،به هرصو رت دستورارز۴۲۰۰تومانی درست نبودوفقط منفع تش به جیب عده ای لابی واریزشدبلاخره مجلس ودولت بایدیه فکری بکنن که نتیجه اش روتو ی سفره مردم ببینن

ارسال نظر