|
کدخبر: 128208

قیمت نجومی خمیر دندان خارجی در بازار

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: ثبت سفارش خمیر دندان حدود یک سالی می‌شود که بسته است. به همین دلیل ممکن است تعدادی از خمیردندان‌های در بازار تاریخ مصرف گذشته باشند. نرخ خمیردندان خارجی هم با دلار محاسبه می‌شود و نرخ یک خمیردندان در بازار تا نیم میلیون تومان می‌رسد.

اقتصاد قیمت نجومی خمیر دندان خارجی در بازار

مشاهدات نشان می‌دهد خمیردندان و مسواک در بازار و داروخانه‌ها کم شده است. علی شریعتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران می‌گوید که « نرخ خمیردندان‌های خارجی نجومی شده و حتی بعضی از این خمیردندان‌ها بین ۳۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود.» عملا برخی از سایت‌ها نیز از عدم موجودی خمیردندان‌ها و مسواک‌های خارجی خبر می‌دهند.

در همین رابطه عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره چرایی کمبود خمیردندان‌ها گفت: ثبت سفارش خمیردندان حدود یک سالی می‌شود که بسته است. به همین دلیل ممکن است تعدادی از خمیردندان‌های در بازار تاریخ مصرف گذشته باشند. تعدادی از خمیردندان‌ها در بازار یا تاریخ انقضا گذشته هستند یا برخی به شکل قاچاق تامین و فروخته می‌شوند. هزینه خمیردندان‌های خارجی با نرخ دلار است. یک خمیردندان خوب بین شش تا ۱۰ دلار هزینه دارد. بنابراین اگر هزینه حمل‌ونقل و سود خرده فروشی را در نظر بگیریم نرخ یک خمیردندان حدود نیم میلیون تومان یعنی ۵۰۰ هزار تومان آب می‌خورد.

علی شریعتی افزود: برخی خمیردندان‌ها نیز تحت لیسانس هستند که با شرکت‌های داخلی در کشور تولید می‌شود. در بازار دیگر کالایی به نام خمیردندان خارجی نداریم.

در عین حال اما رئیس هیات‌مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران درباره علت گرانی خمیردندان‌ها گفت: هنوز تولیدکنندگان شوینده و کالاهای بهداشتی و آرایشی مجوز افزایش نرخ را از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان دریافت نکرده‌اند. چنانچه تولیدکنندگان خمیردندان کالاهای خود را گران کرده باشند، این اقدام غیرقانونی محسوب می٬شود.

بختیار علم‌بیگی با اشاره به وضعیت تولید خمیردندان اظهار کرد: شرایط تولید خمیردندان مناسب است و در بازار کمبود خمیردندان نداریم!

 

منبع: تجارت نیوز

ارسال نظر