|
کدخبر: 114799

ماجرای گشایش اقتصادی در هفته آینده چیست؟

چند روز پیش رئیس‌جمهوری از گشایشی اقتصادی گفت که هفته آینده رونمایی خواهد شد. در همان روز مشاوران رئیس‌جمهوری نظیر حسام‌الدین آشنا با زیرکی توییت کردند که مردم صبر کنند و بعد از رونمایی از این گشایش اقتصادی تصمیم‌های اقتصادی خود را بگیرند.

اقتصاد ماجرای گشایش اقتصادی در هفته آینده چیست؟

 در روزهای اخیر گمانه‌زنی‌های بسیاری در خصوص این بسته گشایش اقتصادی شده و بازار شایعات داغ است. حسین سلاح ورزی عضو شورای‌عالی بورس با توییتی حدس زده این گشایش همان تصویب FATF است. برخی سایتهای خبری ادعا کردند برنامه دولت دادن سهام به جاماندگان سهام عدالت است و این همان سوپرایز رئیس‌جمهوری است. همچنین برخی تحلیل گران خارج کشور با استناد به صحبتهای رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گشایشی در دیپلماسی خارجی کشور را انتظار می‌کشند.

اما اخبار رسیده حاکی از آنست که گشایش اقتصادی وعده داده شده هیچکدام از موارد ذکر شده در بالا نیست و هرکس از ظن خود حدسی زده است.

به نظر میرسد گشایش اقتصادی دولت فروش اوراق ارزی با پایه نفت و یا همان پیش فروش نفت است. بعبارت دیگر دولت نفت دو سال آتی را به مردم می‌فروشد و در تاریخ سررسید با نرخ دلار روز و نرخ نفت روز اقدام به بازپرداخت به مردم می‌کند.

این اقدامی خوب هم در جهت کاهش کسری بودجه و هم کنترل تقاضای سفته بازانه در بازار ارز است و پیش‌بینی می‌شود در صورت استقبال مردم تا حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از این مسیر درآمد بودجه‌ای ایجاد شود.

هرچند این اقدامی مثبت است اما اینکه این اقدام گشایش بزرگی ایجاد کند و مردم این گشایش را در زندگی خود حس کنند به نظر واقع بینانه نمی‌رسد.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا گشایش اقتصادی دولت همین است یا موارد دیگری هم در پستوی سیاستگذار هست که رونمایی خواهد شد!

 

منبع: اقتصاد آنلاین
  • ال ارسالی در

    هروقت اقای روحانی وضع اقتصادی ارزش پول ایران مسکن و.............. سامان دهد درست است سهام عدلت واراق به درد نمی خورد فقط بازار دلا لان واختلاس گران را گشایش می کند وسزمایه داران را حال ببینید ویک سرکاری دیگر برای مردم

  • ناشناس ارسالی در

    با این کار دولت بعدی رو به خاک سیاه میشینه

ارسال نظر