کدخبر: 107398

قیمت طلا آماده ثبت رکورد بی‌سابقه

قیمت طلا در معاملات روز سه‌شنبه بازار جهانی تحت تاثیر نگرانیها نسبت به افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان، نزدیک به بالاترین نرخ خود در هشت سال اخیر ایستاد و در آستانه ثبت بزرگترین رشد سه ماهه در چهار سال اخیر قرار گرفت.

اقتصاد قیمت طلا آماده ثبت رکورد بی‌سابقه

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۷۷۹ دلار و شش سنت ایستاد و تنها هفت دلار و ۷۶ سنت با رکورد ۱۷۷۹ دلار و شش سنت هفته گذشته فاصله دارد.

در بازار معاملات آتی امریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۷۸۳ دلار و ۸۰ سنت رسید.

قیمت طلا در سه ماه گذشته بیش از ۱۲ درصد رشد داشته و در مسیر ثبت بزرگترین رشد نرخ سه ماهه از مارس سال ۲۰۱۶ قرار دارد و همچنین سومین رشد ماهانه متوالی را نشان می‌دهد.

به گفته جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت اواندا، عامل اصلی حمایت‌کننده از رشد نرخ طلا درحال‌حاضر نرخهای بهره واقعی منفی در منحنی عملکرد بازده امریکا هستند. همچنین وضعیت کووید ۱۹ در امریکا و تنش در روابط امریکا و چین نیز از رشد نرخ طلا حمایت کرده است.

افزایش موارد کووید ۱۹ در روزهای اخیر باعث شده است برخی از ایالتهای امریکا برای بازگشایی اقتصاد دست نگه دارند و به منظور جلوگیری از اجتماعات به تعطیلی کافه‌ها اقدام کنند.

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی امریکا اظهار کرد که دورنمای بزرگترین اقتصاد جهان به میزان فزاینده‌ای مبهم است و به مهار بیماری و تلاشهای دولت برای حمایت از احیا بستگی دارد.

بر اساس گزارش رویترز، بانک‌های مرکزی سراسر جهان تدابیر محرک مالی را به اجرا گذاشته و نرخهای بهره را پایین نگه داشته‌اند که به نفع طلا بوده و کمک کرده نرخ این فلز ارزشمند از ابتدای سال ۲۰۲۰ تاکنون بیش از ۱۶ درصد رشد کند.

اما عاملی که رشد نرخ طلا را از روز گذشته محدود کرد، انتشار آمار اقتصادی بهتر از حد مطلوب در امریکا و چین بود که تقاضای سرمایه‌گذاران برای دارایی‌های پرریسک را تقویت کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد کاهش، به ۱۸۹۵ دلار و شش سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، ۸۰۷ دلار و ۴۶ سنت معامله شد. هر اونس نقره برای تحویل فوری ثابت بود و در ۱۷ دلار و ۸۵ سنت ایستاد.

 

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر